Neviditelný pes

BTW: Velryby

14.6.2017

Dívám se do příboje Tichého oceánu, sleduju, jak se vlna za vlnou zdvihá a pak láme v bouři zpěněné vody. Mezi nimi se na neklidné hladině hravě nese hejno vodních ptáků, kteří svojí odolností vůči síle vln připomínají nerozbitné kačenky dětských koupelí. Sleduju šikovnost, s jakou si obstarávají potravu v tak drsném prostředí, když tu najednou, právě za jejich hejnem, pročísne vodu něco velkého, černého.

„Podívej!“ volám na svého muže a spolu pozorně sledujeme hladinu – a nevěříme vlastním očím. Z vody skutečně na okamžik vyjede velrybí hlava, aby vzápětí potvrdila svoji identitu mohutným vydechnutím. Bože, já vidím velrybu! A... opravdu, jsou tam nejmíň dvě! Očarovaně se díváme do vln a já automaticky přemýšlím – za co jsem tímhle pohledem odměněna?

Protože se mi v hlavě opět promítne vštípené, byť v zásadě velmi pochybné pravidlo: buď hodný a dostaneš odměnu. Jo, v dětství, tam to fungovalo. Sněz bez reptání polévku a dostaneš i moučník. Nezlob brášku a půjdeme na houpačky. Ukliď si pokojíček a můžeš... prostě správné a slušné chování bylo skoro vždy nějak odměněno.

Jako dospělý přijde člověk rychle na to, že svět na něco podobného vůbec nedbá. Odměny přicházejí nečekaně a málokdy mají co do činění se spravedlností. Teprve teď jeden poznává, co do něj stačili rodiče vložit, protože ten, kdo každodenně hlídá jeho slušné chování k rodině i světu, je najednou jen on sám.

Někdy si svět jeho slušnosti všimne a doputuje k němu aspoň vlídné slovo, jindy se holt musí nějakou formou odměnit sám. Nebo se na celý koncept slušného chování vykašle a pak se z něj stane vřídek až vřed společnosti, která s ním musí sdílet životní prostor.

Velryba

Dívám se na hravé skotačení velryb, dýchám čerstvý vzduch vonící oceánem a vodní tříští a jsem hluboce vděčná. Tento okamžik považuju za významnou odměnu ve svém životě a pro tuto chvíli se nesnažím zjistit, za co jsem ji dostala:))

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2017

A já se ptám: Máte pocit, že se vám dostává od života odměn, jaké si zasloužíte, nebo si občas musíte vypomoct sami?:))

Kdy naposledy jste měli pocit, že jste odměněni?:))

Foto: autorka

www.dedenik.czzpět na článek