21.11.2019 | Svátek má Albert


Diskuse k článku

BTW: Vánoce dotýkané, přes kořeny nesené

Už kolikrát jsem přemýšlela o tom, proč zrovna Vánoce jsou svátkem tak silným a plným emocí, že jen málokomu jsou opravdu ze srdce jedno. Dělá to snad ta hluboká stopa, kterou nám rodiče dokázaly v dětství vtisknout do duše, nebo je skutečně nebo je na tom zimním slunovratu něco magického?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
21.12.2007 12:48

Re: Re: Konvalinka vonná II.

no dobře přišly

21.12.2007 14:40

Re: Konvalinka vonná II.

Ta je kráááásnáááá, děkuju VV.

21.12.2007 14:57

Re: Konvalinka vonná II.

Medvídku, ta se ti móóóc povedla... na konvalinky se ale chodíme koukat do lužních lesů - na zahradu vstup zakázán, malé děti, malá zvířata :-/...  Krásné svátky:-).

21.12.2007 16:20

Re: Konvalinka vonná II.

Díky, Medvídku. Pro mne jsou konvalinky taky babičkaVV

Když se čloěku povede dostat se do konvalinkového lesa, když kvetou, tak je to nádhera.

21.12.2007 21:03

Re: Konvalinka vonná II.

Medvídku, díky za překrásné květinové pohádky... máš kus něžné a poetické duše a nám je tu s ní opravdu krásně V

21.12.2007 12:47

Re: Konvalinka vonná

Díky, Medvídku, pěkné Vánoce! :-)

Konvalinky se mi spojují s pohádkami a s mou babičkou kytičkovou-přeslicovou. VV

21.12.2007 23:12

Re: Re: Konvalinka vonná

 Medvídku,

to je tak krásné!! Fakt, kam na ty nápady chodíš?  Teď budu těch pár trsů, co rostou u nás v předzahrádce, víc opatrovat. Doufám, že na jaře zase vyraší, každý rok je jich o pár kvítků víc.                                                     

21.12.2007 11:14

Přání

VVMilí Zvířetníci, před chvílí nás navštívil Ježíšek a nadělil nám spoustu krásných dárků. Chceme vám všem moc poděkovat a přejeme vám sluníčkové vánoce a v novém roce jen to nejlepší, pevné zdraví,spoustu lásky a radosti a moc se na vás zase těšíme. VVVVVV

21.12.2007 11:27

Re: Přání

NÁPODOBNĚĚĚĚVVV

21.12.2007 11:28

Re: Přání

Milá MyškoVV, MagdoVV a trpaslíčcVV (zvláštní pohlazení Luboškovi!VV). přeju vám všem ještě jednou krásné vánoce hodně radosti u stromečku. Mám vás všechny moc ráda. :-)VV

21.12.2007 11:52

Re: Přání

Ahoj Myško, Magdo a trpajzlíčci, děkujeme za přání a taky přejeme co nejhezčí Vánoce, spoustu radosti a dárků a do nového roku samé nej a hlavně hodně zdraví a štěstí.

21.12.2007 11:06

Milí Zvířetníci

co mi to děláte????? vždyť vy už jste vše napsali - a mnohem líp,než bych to dokázala já;-) ... mohla bych se tak nanejvýš přilepit pod Blážu, pod Vave, pod další....

přeju všem krásné Vánoce a noý rok plný pohody a sluníčka v srdciVVVVVV

21.12.2007 10:28

drobné upozornění

milí Zvířetníci, v neděli ráno mizím kamsi do hloubi norských hor, do chaty (prý) s krbem a kamny! Metr sněhu, světla maloučko, divočina vůkol... těžká romantika, nicméně bez netu. ;-D Vracíme se až další neděli. Zvířetník připravím dopředu, byť v poněkud minimalistické verzi. :-) Pohádka zítra bude, stejně jako povídání od veram na Štědrý den.

Jinak se snažím balit a NIC nezapomenout. Vzhledem k  tomu, že nejbližší obchod od oné chaty je 30 km daleko a můžeme zapadnout jak vlastenci, bych aspoň na ty důležité věci (jako jsou třeba barevná světýlka;-)) zapomenout opravdu neměla!

21.12.2007 10:48

Re: drobné upozornění

No hlavně vodítka, misky, granulky...;-D;-D Zbytek už určitě není tak důležitý.

Přeji klidné a pohodové vánoce celé Nazgúlí "smečce"

21.12.2007 10:57

Tak to nezbývá nic jiného než

popřát krásný odpočinkový týden na konci světa!

21.12.2007 11:36

Re: drobné upozornění

Milá Dede, tak mi vytanulo, jak na ostrově zpanikařil Don, že jim v záplavě sněhu dochází whisky, whisky a whisky a pak přivezl nudle, nudle a nudle - a k tomu samozřejmě i tu whisky, whisky a whisky. ;-)VV

Já si myslím, že vy Ruščákovi to hlavní máte zabaleno, vidím v batohu smysl pro humor, nadhled, pohodu vzájemné porozumění, úctu a lásku. Teď ještě to jídlo pro Nazgúly a náhradní ponožky a sirky, a už můžete jet. :-)

Jen jsem se chtěla optat, nevidíš někde okolo pobíhat jednoho zmateného soba 8-o ? Jeden se speciální zásilkou se nám včera ztratil, ach jo. :-/ Doufáme jen, že do neděle se ten pacholek najde!

21.12.2007 11:54

Re: drobné upozornění

Dede - hlavně zabalit pohodu a sirky, páč nikdy nevíš, kdy je budeš potřebovat a při odjezdu zkontrolovat 3x - lépe 4x, zdaliž jsou chlupatci v autě;-D;-D. Užij si krásné Vánoce a ať je vám tam všem dobře.

21.12.2007 13:45

Re: Re: drobné upozornění

Ti tam budou první! ;-D

21.12.2007 12:18

Re: drobné upozornění

no to je sen Dede, přeju ať nic nezapomenete a krásný svátky

21.12.2007 14:53

Re: drobné upozornění

Dede, přejeme klidné cestování a příjemné zapadnutí do závějí - chystáme se na něco podobného v menším - chata s krbem, nikde nikdo a (snad) jiskřivé umrzlo a sníh. Z té loňské nanicovaté zimy jsme byli celí bolaví.... Moc si to všichni užijte - a veliké díky...VV

21.12.2007 23:29

Re: drobné upozornění

Milá DEDE, šťastnou cestu, hezké zážitky a bezpečný návrat přeju. Počkáme.

21.12.2007 9:39

Konečně jsem zase tady! Aspoň na skok.

Přeju všem Zvířetníkům krásné a požehnané Vánoce a do nového roku 2008 hlavně zdraví a spokojenost.

21.12.2007 9:34

Vánoce dotýkané...

Krásné Vánoce a zdraví, štěstí, spokojennost v roce novém přeji všem! Díky za Zvířetnckou společnost, kde lze najít porozumnění, podanou ruku, vlídné slovo, pocit sounáležitosti, poučení.

Setkala jsem se v poslední době s lidmi, kteří nejsou z vánoc nadšení a říkají slova, jako: "Už aby ty vánoce byly za námi, já je nemám rád(a), jak může někdo poslouchat koledy..." a podobně. Za sebe mohu říci, že to moc nechápu, ale i chápu. Souhlasím s Dede, že pro tak emočně silné vánoce a z toho vyplývající naše prožitky je důležité to, co jsme měli možnost prožít sami jako děti na vánoce s rodiči. Vánoce bude každý mít takové, jaké si je udělá, bez ohledu na to, zda je doma právě vyčištěný koberec a umyté dveře. To totiž atmosféru vánoc nedělá. Atmosféru si děláme sami v sobě. Mám ráda Avent, ráda poslouchám koledy, vyrábím adventní věnce, zdobím vstupní dveře a mám sváteční náladu, netrpím vánočními depresemi. Hodně lidí se už ani emočně zastavit neumí, protože nejvíce hodnocen je výkon, ne prožitek. Nechci tomu podlehnout, chci se těšit a užívat si poezii pečení, vůně domova, chci hledat radost z přemýšlení nad vybíráním dárků pro nejbližší. A jsem moc ráda, že i můj syn se na vánoce těší.

21.12.2007 9:52

Re: Vánoce dotýkané...

Blážo - jsi  to napsala i za mě. U nás jsem třeba Davida navánočnila já. On to teda až tak neprožívá, ale nakazil se už ode mě taky, rozsvěcí světýlka, svíčky, jen ty koledy nemusí. Že prej si koleduju celej rok, tak proč s tím "otravovat" ještě o Vánocích;-D;-D;-D

21.12.2007 11:19

Re: Vánoce dotýkané...

Blážo, moc hezky jsi to napsala. Též se v tom nacházím. Ač je předvánoční období hektické a  člověk chtíc nechtíc je do toho vtažen, i já si opatruju schopnost prožitku. Mám to v sobě již od dětství a každý rok se odněkud z hloubi duše vynoří.  Při pečení poslouchám koledy nebo vůbec i jiné krásné vánoční písničky, i když jsou tolikrát oposlouchané, stále znovu mi přináší sváteční náladu. Rozložím betlémy, (znovu jako každý rok přitom vzpomenu, kam se asi poděl nejkrásnější betlém, co mívala moje babička, a my děti se s jakousi posvátnou úctou dívaly na Ježíška okýnkem z červeného celofánu ...). Zapálím svíčku v lampičce, aby mihotavý plamínek osvětloval jesličky... Prostě spoustu drobných radostí, které dělají vánoce vánocemi. Mám radost z toho, že i mně se podařilo kouzelnou atmosféru vánoc předat do podvědomí mým synům, jsou už dospělí a na vánoce se těší stejně, jako když byli malí. Věřím, že si to ponesou i do svých budoucích domovů. Ten starší bude mít letos poprvé svůj vlastní Štedrý večer. Moc mu v duchu přeji, aby byl stejně krásný (nebo krásnější;-)), jako když byl s námi a doufám, že jednou i moje budoucí vnoučata budou mít doma ty nejkrásnější vánoce.

21.12.2007 11:46

Re: Re: Vánoce dotýkané...

Beňo - určitě se nemusíš o budoucí vnoučata bát - tohle všechno kolem Vánoc se vždycky stoprocentně přenese.

21.12.2007 12:41

Re: Vánoce dotýkané...

Ne vždycky a ne pro všechny lidi je adventní a vánoční čas radostí, pro někoho je každá koleda žhavým drátem v živé ráně. Pro ne málo lidí je obtížné se v tomto období usmívat a být vlídní na své bližní, přesto to většina z nich zvládne, většina z nich se přes Vánoce dokáže přenést a příliš se nezranit.

Umění užívat si Vánoc je milost a dar, nikoli samozřejmost. Ne každý ho dostal, ne každý dokáže tančit se zlomenou nohou. Někdy je to těžké pochopit, ale pro opravdu je některým lidem mnohem lépe bez stromku a zapálených svíček. Je těžké to respektovat, ale nic jiného se stejně dělat nedá.

21.12.2007 12:47

Re: Re: Vánoce dotýkané...

Máš plnou pravdu, milá Vave, dobře vím, o čem mluvíš. Také jsem před lety jednou na tyto dny utekla z prázdného studeného bytu mezi cizí lidi, od kterých jsem pak zase utíkala do sněhových závějí.

21.12.2007 13:35

Re: Re: Re: Vánoce dotýkané...

Milá MaRi! VV Vánoce opravdu mohou být i děsem, je mi líto, že to taky znáš. Děkuju Ti za krásné přání a taky za to, jaká jsi, milá MaRi. Vždy účastná a milá, dokážeš jemně říct i nepopulární názor, a vždy podepřeš potřebné, ačkoli sama jistě často nemáš sil, nikdy si nepostěžuješ a nepožádáš o pomoc. Vážím si Tě moc a mám Tě ráda. VV Měj letos krásné Vánoce v lásce, teple a světle.:-)