10.12.2023 | Svátek má Julie


BTW: Talenty

28.5.2007

Některé talenty o sobě dají vědět velmi brzy samy, jiné jsou stejně časně odhaleny, protože patří k rodinnému dědictví a rodiče po nich u svých ratolestí cílevědomě pátrají. Znáte to: děda hrál na trumpetu, táta hrál na trumpetu, syn hraje na trumpetu... a vnuk jim hraje na nervy, protože s trumpetou akorát honí psa. Potom si rodičové vzpomenou, že babička vlastně vždycky stihla vyběhnout na kopec a shrabat seno do kupek dřív než z hřímající bouřky začalo pršet, takže chlapec asi bude mít rychlé nohy a cit pro počasí.

Existuje však celá řada talentů, které těžko objevuje i jejich nositel. Většinou jde o schopnosti, které se v té dotyčně rodině neočekávají a tedy nepodporují. Takže zatímco babička strká vnučce do rukou vyšívání, děvenka ho tvrdohlavě odhazuje a tráví veškerý svůj čas hledáním způsobů, jak zobrazovat svět. Poté, co opakovaně pokreslí stěny, pomaluje brášku a vlastnoručně vyzdobí většinu domácích tiskovin, po mnoha výprascích a rodinných lamentacích na téma, co z té holky proboha bude, někoho napadne zapsat ji do lidušky na výtvarku. A ejhle, mladistvá delikventka je rázem na cestě stát se umělkyní!

Ale talenty zdaleka neznamenají jen umělecké sklony. Někdo to umí s čísly, jiný má cit pro dřevo, další se snadno učí cizí jazyky. Někdo má cit pro zvířata, jiný zase pro lidi, další zase prostorové myšlení. Je nesmírně důležité zjistit, co se v člověku skrývá. Nejen proto, že s každým neobjeveným nebo nevyužitým talentem je společnost chudší, ale především pro pocit osobního uspokojení a úspěchu.

Ono sice více méně platí, že kdokoliv může dělat cokoliv, ale pravdou je, že někomu to dá zatraceně víc práce. Vtip je v tom, že pokud děláte něco, co vám nesedí, nikdy to nebude ono. V takovém oboru totiž nedokážete hledět kupředu a hledat nové cesty. Opakovaně přichází pocit frustrace - já dělám co můžu, nadřu se jak mourovatej, a on si přijde, koukne a vidí. Já ne... I proto nemám ráda další takové rčení pravící, že každý je nahraditelný. Sami musíte vědět, že nikdy nemůže být úplně pravda!

Potíž je v tom, že mnohokrát si člověk nehledá zaměstnání podle toho, co nejlépe umí, ale musí brát to, co se nabízí. Buď proto, že svůj talent neobjevil včas a tedy nemá odpovídající vzdělání, případně se v okolí prostě práce toho druhu nenachází, nebo je matka s malými dětmi. Proč si myslíte, že tolik lidí věnuje nezanedbatelný díl svého času rozvíjení nějakých koníčků? Většinou je to proto, že se svými talenty a schopnostmi netrefili do poptávky na trhu práce a puzení dané přírodou si musejí realizovat až ve volném čase.

Uznávám, že v mnoha případech se s tím moc dělat nedá, ale je zřejmé, že tímto způsobem společnost hodně ztrácí. Hbité ruce, vřelá srdce, brilantní myšlenky, přesný odhad a cit pro cokoliv nejsou využívány tak, jak by měly. Ale ta radost, když se to povede! Když se pravý člověk dostane na pravé místo a může do práce vložit to nejlepší, co v sobě má.

Pozorovali jste někdy při práci šikovného řemeslníka, který má svoji práci rád? Jak si s prací hraje, nářadí jako by bylo prodloužením jeho rukou a zdánlivě bez námahy zvládá úkony, na které normální smrtelník jen v úžasu kouká. Nebo šikovná účetní, která nejen ví co a jak, ale dokáže vycítit, aniž by cokoliv počítala, že tady něco nesedí... A nejen to, ona si nedá pokoj, dokud tomu nepřijde na kloub, nenajde chybu a neopraví ji. Má prostě na čísla nos. Nebo schopná sestra v nemocnici, která ani po stovkách přesčasů neztratila cit a smysl pro humor.

A tak jsem chtěla říct: hledejte pečlivě talenty a schopnosti a to nejen u svých dětí. Nikdy není pozdě naučit se něco nového. Proč nezačít se synkem malovat, s dcerkou pískat na flétničku, s vnukem hrát počítačové hry a s vnučkou tancovat hip hop? Nikdy není pozdě překvapit sebe i své okolí. A že se bude leckdo divit, posmívat nebo si ťukat na čelo? A čí je váš život, ha?

Dovedete si představit, jak zajímavý by mohl být svět, kdyby lidé nerezignovali pod tíhou každodenních starostí a vyšli tak trochu vstříc sobě samým?
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !