25.6.2021 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

BTW: Svátky tvrdohlavého odhodlání

Mám ráda tyhle dva svátky sousedící na prahu léta. Co vlastně mají – kromě polohy v čase – společného? Oba se týkají naší národní historie, oba jsou spjaty s církví a oba jsou oslavou odhodlaných mužů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
George 6.7.2008 23:23

Dede výborně !!!! to byl ťuk na hlavičku politováníhoné české národní povahy

Dede,

tady jsi vyslovila to, co se jeví jako velice patrné všem co se z České kotliny octnou na delší dobu v cizině. Že jako národ nejsme hrdí na ty naše jedince co něco velkého dokázali, ať už na jakémkoliv poli. Navíc jsme až chorobně závistiví, na téma když nemám kozu a soused má, tak ať mu chcípne. Tyto a jiné naše národní nepěkné vlastnosti se nám ujasnily už po půl roce pobytu mezi klokany a potom nesčetněkrát potvrdily. Uznání a nebo dokonce i uctívání osob které nějak vynikly nad průměr, tím myslím v tom dobrém slova smyslu, neboť lze vyniknout i v záporu, (Hitler, Stalin, Mao) je pro národ potřebné. Tito výjimeční jedinci slouží té průměrné většině jako zářný příklad, jakýsi "role model" a navíc stmelují národ, povzbuzují jeho hrdost a sebevědomost, kterou naši lidi tak bolestně postrádají. Tuším, že nejkvalitnější lidé našeho národa se upltnili jinde ve světě, protože doma by jim to nebylo nikdy dovoleno právě díky našim záporným národním vlastnostem. Ano, byli a jsou výjimeční jedinci v našem národu co doma něco dokázali, ale moc se o nich nemluví a mnohdy se po nich plivá. Snad největší tragedií byly tří poválečné emigrační vlny, 1945, 1948 a 1968, kdy z vlasti odešli ti nejkvalitnější lidi. Ta hrstka kvalitních co zůstala v kleci byla převálcovaná průměrnou masou.

baty 6.7.2008 23:47

Re: Dede výborně !!!! to byl ťuk na hlavičku politováníhoné české národní povahy

přesné, George.Cítili jsme to tady doma s těmi emigračními vlnami úplně stejně. A maminky děvčat ještě trochu jinak a to velice konkrétně. Kdysi mně to napadlo a pak jsem to začala intenzívně sledovat a myslím, že se nepletu. Tak někdy po roce 87 jsem začala pozorovat, že je jaksi málo chytrých, kvalitních kluků z dobrých rodin ročníky tak  řekněme 64-69, potenciálních partnerů pro holky, narozené v roce 70 a krátce po něm.  Stejně starých a mladších bylo docela dost. A pak jsem probírala rodiny příbuzných, známých a přátel, kteří v 69 odešli a "sag mir, wo die Jungen sind...", byli s rodiči v emigraci. Ta vlna byla celkově tak velká, že to musí mít demografický vliv, hned bych to zadala jako seminárku nebo diplomku na sociologii, výsledek by byl asi zajímavý.

divis 14.10.2008 12:10

Re: hrstka kvalitních co zůstala v kleci byla převálcovaná průměrnou masou.

To je pravda, a prijde to znovu! Pokud se totiz podari tem zkorumpovancum prosadit americky radar v CR, nastane i po roce 2008 mohutny odliv chytrych a schopnych lidi, kteri se  nespokoji s podprumernosti, ubohosti a moralni nizkosti tech, kteri by spravne meli reprezentovat nas narod a ne jim tak hloupe ve sve omezenosti opovrhovat. Ja tady rozhodne nezustanu Rv