20.4.2021 | Svátek má Marcela


BTW: Přechod

17.2.2006 0:33

Představte si širokou silnici, hlavní tah na Krkonoše, procházející městem. Kraje chodníků lemují vysoké bariéry špinavého sněhu, které jsou odklizeny pouze na nutných místech. Silnice vede do kopce, a tam, kde těsně míjí městské centrum, je frekventovaný přechod pro chodce. Kousek pod ním je na straně od centra trafika.

Je časné odpoledne, na silnici je poměrně silný provoz. Auta však vcelku pravidelně zastavují před přechodem a umožňují tak chodcům s minimální prodlevou přecházet.

Od centra se blíží skupinka asi čtrnáctiletých výrostků. Míjejí přechod, aby se asi pět metrů pod ním pokusili přejít silnici. Boří se do hlubokého mokrého sněhu na kraji cesty, kličkují mezi auty a znervózňují řidiče. Silnice je sice posolená, ale i tak klouže. Kluci si užívají adrenalinovou zábavu a úspěšně se dočvachtají k trafice na druhé straně.

Kolem nich probíhá uvolněným klusem pejsek. Nevelký narezlý dlouhosrstý voříšek, náš zdejší Karl von Banhoff. Nejenže filmovému hrdinovi podobá, ale jako on přebývá na nádraží. Myslím, že nějakého majitele má, protože nevypadá zanedbaně nebo hladově, ale čas od času si vyrazí na potulku. Nikoho si nevšímá, ani lidí ani psů, prostě jde za svým, nám neznámým, cílem.

Probíhá kolem trafiky a rozhodně přichází k přechodu, kde zrovna nejsou žádní lidé. Usedá na kraj cesty a hledí vlevo, vstříc přijíždějícímu autu. Řidič má zřejmě předpisy v pevně zafixované (nebo se skvěle baví) a před přechodem zastavuje. Psík se zvedne a pomalu přechází, přičemž sleduje auta přijíždějící zprava. I tam auto brzdí, takže malý chlupáč vzorně dokončí přecházení a odbíhá směrem k centru města. Auta se zase rozjíždějí.

Nehodlám zde řešit sociální statut pejska, ani fakt, že občas chodí městem sám. Stejně se nebudu rozepisovat o nešvarech provázejících soužití řidičů a chodců. Prostě mě v ten okamžik zaujal ten kontrast mezi jednáním člověka (prý) nadaného rozumem a obyčejného voříška.

Musím myslet na to, co nepohodlí a reálného nebezpečí (a to nemluvím o špinavých a mokrých kalhotách) stála ty kluky vzpoura proti konvencím a oficiálnímu přechodu pro chodce. A v duchu ve mně klíčí smích nad tím, jak elegantně to zvládl ten pejsek. A potom, kdo je tady moudrý!