27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

BTW: Plachetka, otep, snop...

„A nechám u spřátelených truhlářů vyrobit domečkovku, s jakou jsem si hrála, když jsem byla malá. To se mu bude líbit!“ Spolu se kadeřnicí jsme se na sebe radostně usmály – já čerstvá babička miminka, ona babička v očekávání. Oči nám svítily, když jsme plánovaly, co všechno pro ty naše maličké následníky vymyslíme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Ruščáková 31.12.2013 9:03

Re: OT dotaz

Lucko, Káti je mi líto, ale jak sama víš, když to nejde, tak příroda ví proč (my to víme jen občas). Úžasné by bylo, kdyby Timinka pomohla Surimu... a celkem věřím, že ve tvých rukách by se ten zázrak mohl stát.

A. Bytová 30.12.2013 22:40

Re: Asi jsem starý magor

No a pak že je karban škodlivej, výchovnej a užitečnej je!

A. Bytová 30.12.2013 22:35

Re: OT dotaz

Když vrčí a pere se, dobře to už dopadne. :)))

A nemá jen kámoše, má i jakousi L.V.

Z. Tora 30.12.2013 22:02

Re: OT dotaz

Tak to je mi taky líto, ale asi to tak bohužel mělo být... tak aspoň kdyby Surimu to vyšlo a dokázal to. Držím palce, moc.

H. Williamson 30.12.2013 21:55

Re: Asi jsem starý magor

Chicht, moje babicka umela marias hrat od takovych trech let. Ona osirela, kdyz ji byl asi rok, vzala si ji jeji 16-ti leta teta, ktera mela pet mladsich sourozencu, nejmladsi z nich mladsi nez babicka. Rodice tety take umrely v te tyfove epidemii. Takze teta vedla maly kramek a nemohla se o deti moc starat. Tak si jeste navrch do domu poridila hluchonemeho stryce a ten ji ty decka hlidal a mazal s nema karty.

H. Williamson 30.12.2013 21:50

Nevim, jak u vas,

ale v USA maji mnohe deti naprosto obscenni mnozstvi hracek. A vetsinou jeste blbejch, ze to vubec nepodporuje tvorivost a predstavivost. Plastove smejdy z Ciny, prodavane zejmena ve Walmartu. Jiste, jsou I hracky krasne a zajimave, ale spousta lidi, hlavne chudsich, jede po mnozstvi. Pamatuju si, ze jeden muj synovec, kdyz tady byl u nas na jeden rok, mi rikal, ze by znova chtel byt deckem, ale v Americe, kvuliva hrackam. Ale co jsem chtela hlavne rict je, ze v tom mnozstvi veci si ty decka skoro ani neumi hrat - jen tak pobihaji od jedne veci k druhe. takze mi treba tem mladsin synovcum od Cheta (7 a 10 let) kupujem knihy = ano, TZano, opravdove papirove knihy. A je nutno rict, ze aspon ten starsi je vynikajici ctenar.

L. Vaňková 30.12.2013 21:46

Re: Moc pěkné povídání.

No a to přicmrndávání dospělým je sice hra, ale velice užitečná. Přesně díky tomu, že moji úžasní rodiče měli trpělivost s mojí dětskou nešikovností a mohla jsem jim pomáhat prakticky s čímkoli, nemám problém opravit kapající kohoutek, vymalovat, vyvrtat díru správné velikosti atd. A vím, že když nastane nějaký problém, dost často ho zvládnu sama.

O. Joklová 30.12.2013 21:43

Re: OT dotaz

Lucko, to je mi moc líto - ale od koťat vím, že u takhle malinkatých prcků je to vážně hrozně nejisté, zda se to povede... tak snad aspoň Suri svůj boj vyhraje!!! :-)))))

Z. Jjana 30.12.2013 21:30

Moc pěkné povídání.

Milá Dede,

je to moc pěkné povídání. Měla jsem úžasné rodiče, hrála jsem si se stavebnicemi, se zoologickou, měli jsme loutkové divadýlko ... ale stejně bylo nejlepší opravdové chlapské nářadí a přicmrndávačka dospělým :). A doufám, že se mi to povede vrátit chlapečkům. No, moji rodiče to jistí jakožto úžasná babička a dědeček!

L. Vaňková 30.12.2013 21:01

Re: OT dotaz

Tak ještě oprava: Nezůstal sám. Našim surikatkám jsem napřed dala k prozkoumání jeho pelíšek, počůrané ubrousky a svoje miminkem navoněné ruce. Zejména Timinku to strašně zajímalo. Hodně jsem zariskovala, když jsem jí ho pak opatrně ukázala, ale ona je vážně úžasná. Očichala ho a pak ho začala opatrně čistit tam, kde se to má :-) Jerry je půlroční hromburác, takže se přiřítil jak velká voda, ale ani v jeho chování nebyl náznak agresivity, jen by prcka nadšením mohl zašlápnout. Zatím musím jejich zájem hodně korigovat, ale vypadá to, že pokud Suri svůj start do života zvládne, za pár týdnů bude mít dva bezvadné kamarády.

L. Vaňková 30.12.2013 20:22

Re: OT dotaz

Bohužel nemám dobré zprávy, Káťa svůj boj o život vzdala. Byla od začátku strašně slaboučká, sice se snažila, ale asi to opravdu nešlo. A upřímně, pokud bylo něco špatně, je to takhle lepší. Je mi smutno, ale mám dost zkušeností, abych chápala, že všechny opravdu zachránt nemůžu. Suri je statečný kluk, moc se mu chce žít a o jídlo se hlásí tak, že je slyšet na dálku. Když se chytí dudlíka, zuřivě vrčí, jakože abychom se všichni báli :-) Ale není dobré, že zůstal sám, asi to taky nebude jednoduché.

Z. Yga 30.12.2013 20:03

Re: :)

AD ... Ono mnoho z činností je doma NUDA, ale U BABIČKY!!! Tam je svět prostě jiný (a hezčí). A tak to má být :))...

Tady nemůžu nevzpomenout památné věty mé čtyřleté dcerky při odjezdu od babičky: "Babi, škoda že to není naopak - na Vrbici od pondělka do pátku a doma v sobotu a v nedělu - když už tam musím být!"

Z. Tosca 30.12.2013 19:39

:)

Jo jo Dede, plánujte si, jak budete vnoučata směrovat a ovlivňovat, ony si vás pak omotají kolem prstu a ovlivní vás tak, jak budou ona chtít (kvůli vnoučatům se babička i bruslit naučí) ;)

Ne, určitě bych se nevzdávala domečkovek, kostek, vycházek do přírody, ani fixů, temperek, nůžek, koláží z natrhaných kousků papíru ani "patlání" těsta a dalších aktivit. Ono mnoho z činností je doma NUDA, ale U BABIČKY!!! Tam je svět prostě jiný (a hezčí). A tak to má být :))

T. Zana 30.12.2013 19:14

Re: to jsem měla doma...

Neměla :-)

(ale zase jsme zkoušeli chovat vodní šneky v zavařovačce)

T. Zana 30.12.2013 19:11

Re: Domecky

No jo, já vlastně sestavovala domečky k vláčkům! A že jich bylo. Převážně velikost HO, ale i nějaký N jsem zažila.

Pak jsem chvíli stavěla domečky ze sirek - teda dekapitovanejch, ale byl to o hodně příjemnější materiál než špejle.

Z. Yga 30.12.2013 18:19

Re: to jsem měla doma...

Trubcárium se zkonstruovalo následovně - vyhloubila se do písku díra, zastrkaly se do ní kytičky a přikryla se střepem ze skleněné tabule. No a pak se nalovili živí trubci (včelí chlapečci) a strčili se do tohoto trubcária.

Upozorňuji, že po ukončení hry se trubcárium otevřelo a trubci dostali svobodu (:o))

Z. Lída 30.12.2013 17:37

Re: Domecky

Jé,Hano, to znám, tatínek mi dělal taky domečky ze čtvrtky, ty jsem moc milovala. A vzpomněla jsem si na ně, když byli moji kluci malí a dělala jsem je taky. A pak jsme plynule přešli na modely z Ábíčka. Byly tam domečky, ale i auta, tanky a spoustu dalších strojů. Jeden čas jsme měli doma i papírový Karlštejn. Všechny tepláky a trička měli kluci sice od lepidla Kanagom, ale hrozně moc si vyhráli. Jó, to byly časy...

Z. Lída 30.12.2013 17:27

Re: Asi jsem starý magor

Hihi, to mi připomnělo, jak jednou můj muž koupil své malé neteřince bubínek. Za pár dní odjel domů a za další dva dny dostal od bratra pohled se slovy: "Bratře, za co?"

Z. Vave 30.12.2013 16:59

Re: OT dotaz

Chtěla jsi napsat se Surinkem a Káťou? ;o) ... bohužel nevím, taky čekám na zprávu.

Š. Matyášová 30.12.2013 16:30

Re: Asi jsem starý magor

a protože mám dneska nějak unavené oči,vytřeštila jsem je u toho KGB modelu a dala si to ještě jednou,abych si konečně přečetla RGB... (uuuf)

A. Bytová 30.12.2013 15:30

OT dotaz

Nevíte co nového s Surinkem a Katynkou? Nebo Katynkem a Surinkou?

A. Bytová 30.12.2013 15:27

Re: Asi jsem starý magor

Chich, není každá tchýně zavrženíhodná tchýně.  I když mravně narušuje. :)))

A co se v mládí naučíš .....

T. Zana 30.12.2013 15:12

Re: to jsem měla doma...

Ježkovovoko, co je trubcárium? To jsem určitě neměla!

R. Enatae 30.12.2013 15:09

Re: Asi jsem starý magor

Tchýně mi mravně narušila potomky - naučila je hrát bridž a chodí se s nima vytahovat do bridžového klubu :)

A. Bytová 30.12.2013 15:00

Re: Asi jsem starý magor

Starý zlatý mariášovky! Oba dva chlapečky jsem v obzvlášť nesnesitelném údobí předškolní bujnosti zločinně naučila rozeznávat symboly a pak jsme to "prší" mohli vyměnit za mnou obzvlášť nenáviděné pexaso. Hm, v které ale vždycky, ale vždycky vyhrávali oni.

Nevím ale, jestli by to v současné době nebylo kvalifikováno jako mravní narušování mládeže. :)

Z. Tora 30.12.2013 14:55

Re: Asi jsem starý magor

Jéžiš, hrací hračky... teda hračky se zvukem, to je občas peklo... synovec má takovou malou čtyřkolku, a kromě toho, že na ní lze jezdit, tak má i jakési pouťové melodie v sobě zabudované. A když to spustí na zahradě, mám pocit, že jsme buď ve vietnamské tržnici nebo usprostřed kolotočů.

Z. Vave 30.12.2013 14:47

Re: Takový domeček měla

Ty jsem vyráběla! Celé byty ze vzájemně propojených krabic od bot, však jsem psala, že jsem vyráběla nábytek. :o) A samozřejmě byly funkční dveře z místnosti do místnosti a okna zavírací se záclonkami, jééééé!

Z. Yga 30.12.2013 14:27

Re: Takový domeček měla

A co domeček z krabice od bot? Jééé - moje prostřední sestra, vélice šikovná děvčica, mi takový udělala. A měla jsem tam i kredenc a nádobí ze staniolu, a postýlku z malé krabičky a na zemi kožešinky (vypárala "opicu na gumě") a kulatý stoleček z jogurtu - a taky měl otevíravé dveře a okna a na oknech záclonky - moc krásné a kamarádka Vlasta mi ji záviděla (:o)).

H. Williamson 30.12.2013 14:22

Re: Asi jsem starý magor

A co takhle trumpetka? Nejaky zlocinny pribuzny jednou daroval trumpetku synoveckovi z rodiny, u ktere jsem v Praze bydlela. Neni nad to, kdyz vam rozjasane dite zatroubi trumpetkou do ucha v sest rano...

H. Williamson 30.12.2013 14:19

Domecky

Nase oblibena zabava bylo stavet si domecky z tuheho papiru. Vystrihly jsme casti, pomalovali je a slepili je lepici paskou. A pamatuju si krasnou kamennou stavebnici. Kostky byly sede a ruzove, ruznych tvaru, a sel z toho postavit treba hrad, ktery jsme oblehali gumovymi vojacky po tatovi. Hracky jsou fajn. :)