20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

BTW: Padlá žena aneb o síle slova

Skutečně netuším, zda je možné dobrým slovem odradit ženu od pádu do mravního bahna, ale rozhodně vím, že slovo je mocná zbraň, pokud máte vzdorovat tažné síle svých psích přátel. A také zcela přesně vím jak to dopadne, pokud se na to správné slovo nezmůžete.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kadlus 13.12.2006 20:21

Re: Překlad - chtěli/y jste tomu!

Tož pro Jakuba- ten hantec je betlovej, fakt.Rok 57,vojna nahoře na letišti a najednoui bažant-nějakej Procházka, vylít z fildy,musel k vojclům.No, a hantec byl tu- zejména šalinou do Krpola,hrával tam Brom. Taky hospoda "U Cajplů",Janáčkárna, pro vojcly byly bilety zadara.Za Lužánky na Bubníka,v zimě na Kometu. V létš na prýgl,bundy do ruksaku a modrý košile od mámy- najednou byl jeden jako civil.Tož tak, Jakóbku,co teď domujete v Práglu.Ještě v zimě, když to na Bystrci zamrzlo,stačilo na bruslích roztáhnout mantl a jeden jel zadara až někam za Veveří.

Jakub S. 13.12.2006 22:49

Zdravím, kamaráde -

- já vás znám přece z BB... A beru! Akorát teda nevím proč bych měl být v Práglu - to ani náhodou, alébrž úplně opačně. Nach Osten. Aji když mám skoro v Práglu potomka, no co. Všichni tam musíme.  A -Dandabubníkpantůček! Dandabubníkpantůček!! A: Ko-me-ta, do-to-ho! A Brom -jéžiši, nejlepší bigbend po  paměti lidské. Aspoň mojí a fertyk. Každý silvestr mezi 15 a 18, to je ta ona doba!,  jsme byli s partou dvě hodiny v nebi - to vždycky bývali v mým městě,a tři koncerty po sobě, a narvaný samýma takovýma jako my: Gustav, Jarmilka Veselá, pultíky, smetanový saka a barevný revéry a motýlky - pak pomalu přikulhal pan Vašíček a začal vroucím krásným barytonem... A pak Helenka Blehárová, a po létech pak Alenka Tichá - primabalerína, - a střídavě vždy pomalu vstala některá sekce - trombony, pak dřeva, pak saxíky - ježíši, to jsme šíleli - nástroje imperialistů! A zdvihli ty zářící vyglančený monstrance  k   n e b i . . . a zavyli... A už se kreslily do vzduchu Kontury Kennyho Rodgerse, třeba - a všema pórama to do nás lezlo. - Tak - dobrou noc, majore gagarine seniore... No Jazzový věk Dannyho Smiřického pobrněnsku... No a Gerry Scott! Ou...ou... připojí se ke mně eště někdo? No, na co... Jo: stihl jsem to panu Bromovi všecko říct ještě půl roku předtím než odešel. Jak ho to blažilo... A je o něm krásná knížka.

aida 13.12.2006 23:17

Re: Re: Překlad - chtěli/y jste tomu!

Krpole je přeci Kénik.:-) Hospoda u Cajplů už bohužel není.:-/ Prígl je zelenej, tak od půlky června nekoupatelnej.:-/ Bruslit v zimě se na něm ale ještě pořád dá.

P.S. Jsem rodilá brňačka a hrozný patriot.:-)

Beda 13.12.2006 10:38

BTW - dotaz

omlouvám se, ale když je to teda btw, tak holt btw (hihi, potěším cenzora - je to přímá reakce na článek!);-) 

kdysi se tu v souvislosti se setkáním řešilo poznávací znameníR^ a matně si vzpomínám, že kdosi navrhoval velké duhové Z (na hrudi či kde...?;-P) ... pamatuje si prosím někdo, kde (kdy) to bylo (dohledala bych si to sama), nebo rovnou zda a jak to s tím "poznávadlem" bylo???

a ještě BTW - musím teď pryč, ale za případné odpovědi předem děkuji;-):-)R^ a někdy odpol se vrátím (jáááá se tam vráátíííííím!!!!)VV

Vave 13.12.2006 10:37

NĚCO VÍC K TÉ LUCII

Tak třeba: Vánoce dominují listopadu a prosinci. Začínají o 1. adventní neděli čili 4 neděle před Štědrým dnem a končí s 12. dnem vánočním, což je den kdy Švédi tradičně odstrojují vánoční stromeček. Jedním z vánočních vrcholů je den sv. Lucie, 13. prosince. Po celém Švédsku lidé brzy vstávají aby si vypili hrnek horkého „glöggu“, snědli rozinkový koláč a zazpívali si.

Dále pak :  http://lucie-cermanova.bestfoto.info/luciejmeno.html

A hlavně: Svatá Lucie, jež má zítra svátek, žila v sicilských Syrakusách kolem roku 300 v zámožné rodině, otec jí brzy zemřel a matka byla vážně nemocná. Lucie prosila svatou Agátu o přímluvu za matčino zdraví. Ta se nakonec uzdravila a spolu s Lucií rozdaly všechen majetek chudým. Luciin snoubenec, jemuž se tak rozplynula naděje na velké věno, udal Lucii u soudu, že je křesťankou, což bylo tehdy velkým hříchem. Lucii věznili, mučili, ale ona se své víry nevzdala. Svatá Lucie byla známa jako patronka přadlen, nemocných a nevidomých dětí. V Čechách a na Moravě ji lidé pokládali za ochránkyni před čarodějnicemi, zatímco na Slovensku naopak za tu největší bosorku. V předvečer 13. prosince obcházely stavení postavy se zamoučeným obličejem a metlou v ruce, někdy i s dřevěným nožem u pasu. Z něho měly největší strach děti, jímž Lucky hrozily, že jim s ním rozpářou břicho, pokud se nemodlily a nepostily. Nejznámější luciánská pranostika o tom, že Lucie noci upije, byla známa v Evropě už před rokem 1582, kdy za Juliánského kalendáře mohl slunovrat připadnout i na dobu kolem 13. prosince. Později, za kalendáře Gregoriánského, posunutého o deset dnů, připadl slunovrat spíš na dobu kolem 22. prosince a neměl už s Lucií mnoho společného. Rčení se však udrželo.

zana 13.12.2006 11:08

Re: NĚCO VÍC K TÉ LUCII

Vave, jseš moc šikovná, díky.

Apina 13.12.2006 11:31

Re: NĚCO VÍC K TÉ LUCII

Na Svatou Lucii dostávají v Itálii děti dárky, někde je ta tradice tak silná, že dárků je více než na Vánoce, i když záleží také na rodině. Ve velkých městech jsou vánoce samá komerce, ale na malých vsích je to trochu jinak. To se sejde vesnice  (pozor sever Itálie, žádný tradicionalistický Jih) a taková ta ježibaba alias Svatá Lucie (samozřejmě reprezentovaná jednou z místních žen) přijde mezi ně, má nůši plnou cukrlat, rozdává je dětem, dospělí k tomu ukusují Panettone a pijou svařáka i leccos tvrdšího. Doma děti dostanou dárky údajně od Svaté Lucie a až když jsou větší dozvědí se (podobně jako u našeho Ježíška), že ty dárky pro ně opatřují jejich rodiče. Také na mši v kostele jsem ji viděla. Je to hodná ježibaba!!!!!!

JoVovi 13.12.2007 10:01

Re: NĚCO VÍC K TÉ LUCII

8-oVave umí, díky.VVR^R^

jiný Honza 13.12.2006 10:32

Kde je WWW?

Že by se uuklízel? Nebo s ním práskla o zem cena opravy? 8-)))

Nebo mu paní Magda přišla na Šejbalku a spočítala mu to i s Bimbem a Salvou? 8-)))

JanaBa 13.12.2006 10:12

Potkat losa

v okoli Osla neni tak neobvykle. Mame 5 minut do lesa a na podzim, kolem seste hodiny vecer, je celkem pravidelne potkavam na lesni ceste. Bud prechazi, nebo cekaji az prejdu ja. Jak uz jsem jednou psala, jejich mimikry je skoro dokonale a nebyt psa, klidne bych kolem nich presla. Nemuzu pochopit, jak takova hora masa se mezi vsemi vetvemi a listim dovede pohybovat TAK tise.

Na Rosse hrdinu jsou moc velci, ten jen napnute stoji a nejiste se po mne ohlizi. Ty to zvladnes, ze jo? To vis, zvladnu. Rosse nakratko, uctivy oblouk a je to. Ross si oddychne a ja i los si jdeme za svym.

D.R. moc preju, ze se ji povedlo ho zahlednout in natura. At si kdo chce co chce rika, at televize ukazuje exotictejsi zvirata, je to porad zazitek, kdyz se pan lesa tise vynori z podrostu a zkoumave si vas prohlizi. A kdyz zase zacne okusovat vetve, mate hrejivy pocit, ze vas neregistruje jako nepritele. Ja vim, se svym syndromem Frantiska z Asisi jsem trochu (i vice) naivni, ale je mi v tom dobre. A chci si to nechat ;-).

jiný Honza 13.12.2006 10:30

Re: Potkat losa

Naivní? Ani omylem! I mě zbaví dechu i pohybu divoký (nedomestikovaný) tvor, který se v mé přítomnosti věnuje své běžné činnosti. Vyjímám z toho pouze bodavý hmyz - ten mi akorát tak zvedne adrenalin. 8-)))

terra 13.12.2006 11:41

Re: Re: Potkat losa

Co by na tom mělo být naivního? Taková setkání trvají třeba půl vteřiny - a člověk si je pamatuje na celý život. I když naposledy mě zbavil dechu i pohybu méďa (spolehlivě nedomestikovaný), který si na Velké Fatře ve tři ráno podrobně prohlížel můj spacák. Lidi, jak já se úpěnlivě tvářil, že tam nejsem! Vím, že by mě brtník nesežral ani nepoškodil - nebyl jsem pro něj kořist. Jen jsem u dna spacáku horečně uvažoval, co udělám, jestli se ten medvídek rozhodne, že jsem na hraní, a bude si mě kutálet do údolí k Harmaneckému potoku. Dodnes to nevím, medvěda to naštěstí nenapadlo.

YGA 13.12.2006 11:53

Re: Re: Re: Potkat losa

No já nevím - neschopen pohybu - mě by se určitě rozpohybovali střeva i svěrač, být probuzena brtníkem - a to jsem vééélký milovník zvěře.

jiný Honza 13.12.2006 12:04

Re: Re: Re: Potkat losa

Hmmm, to bych se asi pos....

Zdena b.p. 13.12.2006 12:52

Re: Re: Re: Potkat losa

Tak míšu jsem potkala pod Strážovem (to je jen trošku západněji od té Fatry) . Taky mi dobře nebylo. Mne vlastně dostal z klidu i naštvaný srnec na Šumavě, který se rozhodl ukázat, kdo je tam doma a rozšlapal nám novotou svítící ešus.

terra 13.12.2006 15:22

Re: Re: Re: Re: Potkat losa

Tak to bych měl asi víc nahnáno z toho naštvaného srnce. Naštvané cokoliv je horší než úplně klidný méďa. Zvlášť když to má kopyta.

Jakub S. 13.12.2006 16:36

Re: Potkat losa

Tohle je uplně levý, promiňte, ale když mě to přímo napadlo: v okolí Osla, dyby tam místo Vikingů byli našinci, by bylo možný potkat osla... a pak by to bylo tepruvá stylový...

terra 14.12.2006 9:57

Re: Re: Potkat losa

Milý JakubeS, osla občas potkáte asi úplně všude - a teď, si to, prosímprosím, neberte osobně, taky mě to jen tak napadlo OT:-)

Ela 13.12.2006 10:04

Vánoce grog za grogem

Milí Zvířetníci, na hlavní stránce Psa je pozvánka od Ivana na VGG, tak mě napadlo, což kdybychom se potkali v neděli ve čtyři Na můstku ( tedy kdo chcete a můžete), já už jsem si myslela, že VGG letos nebudou, a tak mě to potěšilo, že bych i šla.

zana 13.12.2006 11:12

Re: Vánoce grog za grogem

no, já možná taky, akorát by se mi víc hodil ten druhý termín (tuším středa). 

veram 13.12.2006 14:03

Re: Vánoce grog za grogem

Taky bych brala středu...

Beda 13.12.2006 9:52

paní Dagmar

tak to jsem se zas jednou pobavila:-):-), krásný článeček - úsměv či přímo smích po ránu;-):-P ... a fotky tradičně nádherné, portrét Kazana pak přímo SKVOSTNÝR^VVVV

Bláža 13.12.2006 9:25

Mimo téma

Tak mám definitivně potvrzenou silnou alergii na ořechy, což je pro mne před vánocemi dobrá zpráva v pravý čas. Nerada bych zase jela "rychlou", protože jsem to o sobě nevěděla. Takže ořechy pryč! Bez nich se dá žít, no ne? :-)

zana 13.12.2006 9:29

Re: Mimo téma

Blážo, kdybys je chtěla zkusit nahradit, tak se to dá udělat tak, že ovesné vločky zlehka na pánvi osmahneš na másle. Ale tím tě nehoním do pečení;-).

Bláža 13.12.2006 9:31

Re: Re: Mimo téma

Díky, rady  a tipy příjímám, i když si neumím představit třeba vanilkové rohlíčky bez ořechů....;-(, tak je stejně upeču alespoň pro rodinu.

zana 13.12.2006 9:32

Re: Re: Re: Mimo téma

Rohlíčky dělám z mandlí.

Bláža 13.12.2006 9:34

Re: Re: Re: Re: Mimo téma

No, to je právě to, že nesmím ořechy, buráky, mandle , semena a podobné věci, prý se to kříží, jen snad na sóju se to nevztahuje.

aida 13.12.2006 9:35

Re: Re: Re: Re: Re: Mimo téma

To je škoda, tak když tak zkuste ty vločky.

evam 13.12.2006 17:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mimo téma

,,,,,ano, také jsem dělala    vanilkové rohlíčky z mletých vloček.....bylo to dobré...!

Zdena b.p. 13.12.2006 12:54

Re: Re: Re: Re: Re: Mimo téma

Lenčí, to znamená, že ani celozrné pečivo. To je samé semínko sezamu a lnu.