1.12.2020 | Svátek má Iva


BTW: O počasí

9.2.2007

Počasí je jedna z věcí, která skutečně zajímá snad každého člověka. Nejde jen o vděčné konverzační téma, ale o bytostné propojení lidí s jejich planetou. Díky vhodnému počasí mohli lidé přežívat, kvůli špatnému umírali. Dlouho v podstatě nebylo činnosti, kterou by počasí nějakým způsobem neovlivňovalo, takže není divu, že jeho sledování přešlo lidem do krve. Dokonce i dnes, kdy spousta lidí tráví svůj pracovní čas v klimatizovaných místnostech, neztratilo počasí na důležitosti. Norsko - zimní obloha nad fjordem 1

Zkusíme-li charakterizovat počasí, tak se jako první nabízí "proměnlivost". Řečeno poněkud neurvale: to pořádné nikdy nevydrží! Mohli bychom pokračovat s nevyzpytatelností či svéhlavostí, a končit třeba u potutelnosti vedoucí až k poťouchlosti. Lidi rozčiluje, že na něj není spolehnutí a co hůř, opravdu se mu nedá poručit! Když o tom tak uvažuji, tak je to jediné štěstí. Protože kdyby to lidstvo někdy dokázalo, zničilo by si svoji domovskou planetu dřív než by pochopilo, co vlastně činí. Proč?

Protože někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Pro jednoho je krásně, když se vzduch tetelí horkem, jiný má rád ledový vítr a jiskřivý sníh, další dává přednost zádumčivé mlze a občasnému dešti. A aby to nebylo tak jednoduché, existuje ještě něco jako kolektivní cítění počasí, které je dáno odvěkou lidskou zkušeností na tom kterém území, a zároveň touhou po tom, aby věci šly dál pokud možno pořád stejně. Co tím myslím?

Tak třeba ve střední Evropě je zvykem mít zimu většinou studenou. Lidé si připraví šály a čepice, nakoupí vitamíny a zajdou do sklepa pro lyže. Sníh a ledový vítr, ale i obleva a břečka jsou brány jako normální, a přestože je spousta lidí nemá ráda, vnímají existenci takového počasí jako odpovídající době a tedy správnou. Kosí písničky a rozkvétající krokusy pomáhají v březnu rozmrazit zimou ztuhlá srdce, ale v lednu je tentýž jev přinejmenším podezřelý. A znepokojující.

Stejné je to v létě. Většina lidí miluje teplé letní dny, kdy je obloha bez mráčku, cvrčci vyhrávají do horkého vzduchu a dlouho do večera se dá sedět bez svetru na zápraží a koukat na hvězdy. Jenže když je takových dnů v řadě za sebou jednadvacet, začnou si i teplomilní jedinci dělat starosti. Proč neprší? Není to divné? A další krásný den vítají s obavou, protože jsou v hloubi duše přesvědčeni, že tohle musí skončit nějakým průšvihem. Bouří, smrští, povodní. A tak se sluníčko na modré obloze zařadí do škatulky "furt to děsný vedro, dělejte s tím něco..."

Norsko - zimní obloha nad fjordem 2A to jsem zatím vůbec nemluvila o zemědělcích. Neznám takové počasí, které by jim dokázalo vyhovět! Jednou je moc mokro, jindy moc sucho. Jednou moc zima, jindy moc vedro. No a když se všeho urodí nad míru, začnou naříkat na výkupní ceny. Ale nejsou v tom sami. Provozovatelé koupališť chtějí teplo, ale ne moc, aby nerostly sinice. Vlekaři zase touží po sněhu a po pořádné zimě, aby se dalo lyžovat přinejmenším od října do května. Další přání mají výrobci studených nápojů a zmrzliny, jiná pořadatelé dostihů, další provozovatelé kin a... Vidíte to sami. Ještěže lidstvo do toho počasí nemůže zasahovat!

Bytostný zájem lidí o počasí potvrzují i noviny a internetové portály. Když se zeptáte cynického vydavatele, co lidi zajímá, nejspíš vám odpoví: sex, krev, drby a počasí! A něco na tom bude, protože nezvykle se chovající počasí dokáže národ vykolejit spolehlivěji, než zpronevěry i nevěry vrcholných politických činitelů. Zkuste lidi pošťuchovat s něčí milenkou, když už měsíc nezapršelo a pro vodu se musí na ulici k cisterně! A taková dlouhá zima nebo několik neděl trvající zamračené počasí dokáže rozvrátit morálku národa spolehlivěji, než chřipková epidemie nebo narůstající státní dluh.

Takže až ráno zamíříte k venkovnímu teploměru a zkoumavě se zadíváte na oblohu, vězte, že v tom nejste sami. Naprostá většina lidí totiž dělá s různými obměnami totéž. A podle toho, jak se naše planeta vyspí, budou lidé buď bědovat nebo si libovat. Vzhledem k tomu, že s počasím nehneme, je nejlepší stát se v tomto ohledu fatalisty a nenechat si kazit náladu. Protože upřímně řečeno, jsou mnohem horší věci v životě, než když zrovna *prší/ sněží/ pálí slunce/ je mlha/ fouká.

*Nehodící se škrtněte...:))

 

Norsko - zimní obloha nad fjordem 3

 

 Norsko - zimní obloha nad Bekkestuou

 

Norsko - zimní obloha nad lesem

 Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!