29.11.2023 | Svátek má Zina


BTW: Luxus všedního dne

16.5.2007

Ano, rozhodla jsem se napsat chválu toaletnímu papíru. Musím podotknout - chci-li být přesná - tak chválu toaletnímu papíru posledních let, protože ten, který převládal za mého dětství a dospívání si žádnou chválu nezasloužil. Počítám, že si dobře vzpomínáte na ty lesklé a zcela nesavé papírky, které, zaklesnuty do sebe, obývaly malé hranaté schránky na tehdejších záchodech, přičemž na těch veřejných obvykle nebývaly ani ty. Norsko - park - ráno 1

Ale jistě, bylo to lepší než nic, ale ve srovnání třeba s mechem to vycházelo tak jedna k jedné. Mech byl rozhodně měkčí a savější, ale zase se drobil a trousila se z něho hlína. A taky by se špatně sháněl - tedy pro každodenní použití, pokud byste zrovna nebyli Křemílek s Vochomůrkou a nebydleli v příhodně položené chaloupce. Je ovšem pravda, že za takový papír mohly směle zaskočit i přečtené noviny a chudák uživatel to ani nepoznal. Leda tím, že se mu tiskařská čerň dostala do oněch partií, kam sám vědomě posílal většinu přečtených informací.

Po skládacích papírcích přišly první role, takové hubené byly, obvykle se špatně trhaly a papír býval plný tvrdých kousků, které až příliš zjevně připomínaly, že na jeho počátku byly stromy. Byl to ale pokrok, i když popravdě řečeno, dnes je i na nádražích ten nejobyčejnější toaletní papír o třídu lepší než skoro všechno, co se prodávalo dříve. Řeknete si - to je řečí o pitomém hajzlpapíru, ale mezi námi... jak rádi byste se opět vzdali úžasného savého pohodlí dnešních papírových toaletních potřeb?

On to totiž není jenom toaletní papír, ale spousta dalších věcí. Nebudu to tady rozebírat zbytečně podrobně, ale milé dámy, používající ultratenké vložky s křidélky nebo super tampony, chtělo by se vám vracet k balíku s buničitou vatou? Brr! A to cestování! Dnes má člověk v kabelce balíček individuálně balených, vedle další balíček - tentokrát s papírovými kapesníčky, a světe, tady mě máš! A když už jsem u toho - i papírové kapesníčky si zaslouží vlastní ódu. Na co všechno se dají použít!

Další kapitolu tvoří všechny ty jednorázové serepetičky, které tak úžasně usnadňují péči o miminka a malé děti. Nechce se mi tu zabřednout do sporu mezi zastánci jednorázových a látkových plen, ale představa, že bych nemusela donekonečna prát, věšet, ze začátku žehlit, a skládat desítky plen je pro mne - matku odchovavší své ratolesti na látkových plenách - naprosto neodolatelná. A ta spousta ubrousků normálních i vlhčených, jednorázové přikrývky na přebalovací pulty a další věci, které jsem ani neměla příležitost vyzkoušet. Na stejném základě jsou potom vyráběny pomůcky pro nemocné a staré lidi.

Připadá vám, že jsem se dočista zbláznila? Ale ne... jen jsem byla nakupovat. Stála v příslušném oddělení velkého nákupního centra obklopena desítkami druhů těchto papírových toaletních potřeb a skutečně jsem to uviděla. Je to tak samozřejmé, luxus všedního dne, na který si vzpomeneme jen tehdy, když papír nečekaně dojde a je třeba honem sáhnout po papírových kapesníčcích nebo kuchyňských utěrkách. Ze všech těch vymožeností si můžeme v obchodě podle libosti vybírat, cena není nijak zničující, je to pohodlné, čisté a navíc z recyklovaného papíru.

A přitom by to nemuselo být. Je dobré si občas vychutnat i ta úplně nejobyčejnější potěšení, to samozřejmé pohodlí, které nám zpříjemňuje život. Budeme-li citliví k drobným radostem, budeme lépe zvládat každodenní mrzutosti. Vzpomeňte si na to, až budete příště váhat, zda koupit bílý, žlutý nebo voňavý...

Norsko - park - ráno 2
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !