Neviditelný pes

BTW: Krásný nový rok

1.1.2007

Protože já tímto vítám rok 2007, ať zdárně roste, nezlobí s počasím a má s lidmi trpělivost - oni někdy dokáží být skutečně těžko pochopitelní. Máme před sebou dlouhé měsíce prodlužujících se dní, vyhlídku na všechny ty radosti, které jsme ještě včera nostalgicky sčítali ve zpětném pohledu na rok právě uplynulý. Silvestr 2006 v pražské zahradě (jajka)

Pro mě má ta sedmička na konci letopočtu ještě jeden malý soukromý symbolický význam - znamená, že je to deset let, co jsem začala existovat na internetu. Doma jsme sice měli internet kvůli práci mého muže už od prvních dob, kdy ho člověk vůbec mohl mít (schválně - kdo si pamatujete DOSovský mail?), ale v lednu 1997 jsem do něj vkročila takříkajíc profesionálně.

Nastoupila jsem totiž tenkrát do redakce Mediaserveru, kde jsem psala ekonomické zpravodajství. Projekt Mediaserveru byl zajímavý především pochopením potenciálu internetu, který byl tehdy spíš tušen než poznán. Myšlenka byla jednoduchá - byl zřízen server, který se jmenoval Trafika a na něm se shromažďovaly zprávy zhruba ve stejných kategoriích, jako v normálních papírových novinách. Každé ráno jsme se čtyřmi kolegy (domácí a zahraniční zpravodajství, ekonomika, sport a kultura) vyrobili přehled tisku, potom vybrali hlavní zprávy dne a napsali komentáře. Samozřejmě to mělo smysl jen proto, že noviny tehdy teprve o svých vlastních webech přemýšlely, ty pokrokovější už na nich pilně pracovaly. Náš přehled zpráv sloužil nejen domácím čtenářům - rychle si nás našli "krajánci", kteří jinak ve světě neměli k českému tisku přístup.

Neviditelného psa jsem tehdy samozřejmě četla a pomalu jsem tam začala psát příspěvky. Když se tak zamyslím, tak spousta lidí, kteří se tehdy internetu chytli, u něj i zůstali a nemyslím tím jen pana Neffa. Vlastně jsem byla u samých počátků serveru Mobil.cz, jelikož jedním z mých kolegů byl i jeho zakladatel Patrick Zandl, který tehdy šokoval své okolí tím, že jen málokdy někam vyrazil bez dvou-tří testovaných mobilů. Upozorňuji, že před deseti lety opravdu nešlo o normální jev! No a podívejte, kolik je serverů o mobilech dnes. Ale ten jeho byl první...

Přestože projekt Trafika moc dlouho nepřežil (jak přišly webové verze hlavních deníků, měli jsme po práci:)), byl to velmi zajímavý krok do úplně nového světa - internetové žurnalistiky. Já jsem potom zahnula směrem k technologiím a odborné novinařině, ale internetu jsem se už nikdy nevzdálila. Naopak, jak se tohohle chytnete drápkem, uváznete. A tak to když v srpnu 2002 po smrti paní Neffové vypadalo, že Zvířetník skončí, nedokázala jsem tu představu unést (já jsem byla závislá už tehdy...:)) a nabídla jsem se, že ho povedu. No a vidíte, kam to vedlo.

Tak nám všem tu přeji do roku 2007 všechno nejlepší, hodně nápadů, legrace a té úžasné vzájemnosti, která vytváří ze Zvířetníku vskutku ojedinělou hospůdku:))

Foto nahoře: Jajčin silvestrovský úlovek aneb i takhle může vypadat zima...

Norsko - ohnivé nebe nad parkemzpět na článek