8.12.2023 | Svátek má Květoslava


BTW: Houby

13.9.2006 0:51

Na konci léta jsou dny ve svém počasí stálejší, les je jednou vyhřátý a jindy ho skrápí déšť. Pokud je počasí jen trochu příznivé, zaplaví les houby. A houbaři. Noří se z lesa s omámeným výrazem, košíky plné všelijakých variací na téma hříbek. Ti znalejší, nebo prostě odvážnější, doplňují hříbkovitou strukturu i jinými druhy hub. Růžovka, ryzec, bedla… Plíží se lesem a hledají poklad. Nakonec si šťastně utrmáceni přinesou domů kromě opojných dojmů i hromadu práce. houby hříbečky

Hledání hub je u nás národním sportem, takže v příhodné dny lemují lesy zaparkovaná auta a podrostem se prodírají i jedinci, kteří jinak dávají přednost asfaltovým povrchům nebo zakouřené útulnosti domácí hospody. Hodnocení úlovků a trumfování nad ostatními hledači je skoro stejně uspokojující, jako u jakékoliv jiného druhu lovu. Jen při něm naštěstí neteče krev. A pokud ano, je z lovce…

Ale ani takto mírumilovná zábava se neobejde bez obětí. Ano, myslím tím všelijaké druhy nejedlých hub, které mají buď smůlu, že jedlé připomínají, nebo se staly bezděčnými svědky hledačova neúspěchu a z něho plynoucí frustrace. Každý rok tak v lese nacházím rozkopané nebo jinak zbytečně poničené houby, jejichž jediným proviněním je fakt, že je nelze sníst. A přitom jsou tak krásné!

Ano, mluvím o prašivkách. Jako houbař za mnoho nestojím, protože jednak u nás nikdo houby v podstatě nejí, a jednak nedokážu jít do lesa bez psů. A zkuste si hledat zamaskované plodnice, když držíte na vodítkách dvojici dychtivých hafanů! V plné houbařské sezóně je totiž nemohu pouštět na volno, jelikož nechci riskovat infarkt některého z četných hledačů. Takže vzdávám cílený lov a jenom obdivuji krásy kolem. A prašivky dokáží lámat rekordy v malebnosti.

houby muchomůrka červenáKolik barev a tvarů může mít taková houba! Zkuste se na ně někdy zadívat zblízka a zjistíte, že hříbky se svojí baculatou krásou mají více než zdatnou konkurenci. Znáte malíře Nepraktu? Geniální kreslíř byl posedlý detaily, že jeho obrázky - a to včetně kreslených vtipů - dokázaly člověku otevřít oči. A když se vyvede čas, vypadá les jako v ruské pohádce. Ze začátku. Po nějakém čase spíš připomíná sovětské válečné filmy - je plný raněných a umírajících, drcených pod botami mocnějšího nepřítele.

Jeden by si řekl, že tady aspoň nehraje roli žádná ideologie, ale chyba lávky. Ta základní neúcta k životu se může projevovat všelijak. Rozkopané prašivky nejsou nic světoborného, ale tatáž noha může příště kopnout psa, později třeba jiného, úspěšnějšího houbaře. Nakonec je to i obrazem zvráceného vnímání světa, kdy si člověk osobuje právo rozhodovat o existenci jiných živých organizmů na základě jejich dělení na užitečné a neužitečné.

Ale jako každý rok i letos skončí houbařská sezóna. Do lesa se vrátí klid a lidé, kteří oceňují jeho krásu a sílu, i když z něj nemají bezprostřední užitek.
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !