Neviditelný pes

BTW: Dychtivost

19.3.2014

„Nestrkej mi sem ten čumák, sakra, budeš ho mít barevnej/ budeš od sazí/ uříznu ti omylem ucho/...“ Ano, i tak zní některé z mých denních litanií, protože Ari je fenka mladá a dychtivá, která nemá ráda, je-li ponechána stranou rodinného dění. Někdy s tou bílou psí hlavou neustále lezoucí do mého zorného pole ztrácím trpělivost, ale většinou se snažím mít pochopení. Protože dychtivost je ztělesněním mládí a já sama někdy mívám pocit, že by mi neškodilo mít jí víc.

 

Být dychtivý, toužit poznat víc a lépe, život skutečně ochutnávat a nejen se na něj koukat... to je úžasná vlastnost. Domnívám se, že ji dostane do vínku každý, jen ne každému dostatečně dlouho vydrží. Potíž je v tom, že osobám starším, takzvaně rozumným a vůbec usazeným leze mladistvá dychtivost strašně na nervy.

Nesahej na to! Nemluv pořád! Nelez tam!“ Nebo o něco horší: „Kdo je na tebe zvědavej? Rozumíš tomu jak koza petrželi... Pusť to, ty nemehlo, udělám to sama!“ Zákazy, výsměch, nevšímavost, to vše dusí přirozenou dětskou dychtivost. Děti se pak obávají ptát, nechtějí zkoušet nové věci – co kdyby se to nepovedlo? A přestávají být upřímné – kdo by stál o výsměch?

Šťastní jsou potom ti, kdo si dychtivost nenechali vzít a dokázali ji přenést do dospělého života. Protože dychtivost se obvykle pojí s optimismem a touho poznávat, a to je koření, které je v životě zatraceně potřeba. Potíž je v tom, že život sám, byť žitý dobře a s odvahou, zcela přirozeně tu prvotní čistou dychtivost eroduje. A nejsou to jen zkušenosti, které člověku přece jen odstraňují většinu záhad běžného života, ale i jistá otupělost, plynoucí z únavy a často i z navyklého pocitu bezmoci.

A právě proto je třeba si dychtivost kapku pěstovat. Od jistého věku to už nemůže být ta dětská, přímočará, nekomplikovaná, ale pořád ještě může být hravá, hnaná zvědavostí a nadějí, že život vždycky může mít pro člověka schované i příjemné překvapení.

A tak vám přeju, aby vás zrovna dnes (a kdykoliv potom) potkalo něco, co vzbudí vaši zvědavost a donutí vás myslet rychleji, nadšeněji a aspoň maličko novým způsobem:))zpět na článek