23.9.2020 | Svátek má BertaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


BTW: DušičkyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 35, poslední: 3.11.2005 6:59, přehled diskusí

autorko, je to moc milé dušičkové čtení. Díky.:
Autor: Quetzal Datum: 2.11.2005 22:27

My jsme s kamarádem na hřbitově jednou i nocovali :):
Autor: Finrod Felagund Datum: 2.11.2005 21:31

Ono to sice bylo od hřbitova asi pět metrů, ale co je pět metrů, že ;) Bylo to v Szerencsi; maďarské hřbitovy mám docela nejradši, jsou totiž velmi nápadité. Než jsme tam rozdělali stan (hřbitov má jednu důležitou výhodu a sice pitnou vodu - vodovod na ktyky), tak jsme se prošli po hřbitově. Jak už maďarské hřbitovy bývají, tak byl velmi honosný (Maďaři jsou grófy i po smrti) a plný květin a svíček. Jak jsme tam tak čekali na večer, dalo se do deště, který jsme přečkali pod stříškou jedné hrobky, kde byl pochován jakýsi Novák, tak jsme mu tam po dobu našeho "pobytu" vyvěsili slovenskou vlajku. V noci tam bylo báječné ticho :)

Jo, ještě otázečka,:
Autor: Karolína Kroupová Datum: 2.11.2005 16:05

neprýskají tempery z těch ulit? Není potřeba ještě je přelakovat lakem, nebo to už by vypadalo nepřirozeně? Mám ještě někde modelářské barvy na plasty, třeba by to taky šlo...

PetroK:
Autor: Karolína Kroupová Datum: 2.11.2005 16:04

rozhodně si to zapamatuju. Můj byt zatím vypadá, jak kdybych ho dostala v dražbě po někom obzvlášť nepřizpůsobivém (obyvatelná je jedna místnost ze tří, v těch dvou zbývajících padesát let nikdo nebydlel, třeba proto, že tam není topení) , ale jak budu mít něco podobného obýváku a kuchyni, budou světýlka, kam se podívám... Marek si na to bude muset asi taky zvykat, zatím se tváří, že jediné možné náladové osvětlení je taková ta zelená bankovní lampa svítící na akcie...:-) A co se týče svic, doporučuju Ikea - pomalu bych si tam mohla vyřídit trvalý pobyt - asi jak mají Švédi dlouho tmu, tak je tam výběr svic, svíček a světýlek obzvlášť bohatý...

Karolíno:
Autor: PetraK Datum: 2.11.2005 16:27

Jéééééééééé trošku závidím, zařizování bytů miluju. V příštím životě budu bytový architekt. Baví moooc!
V Ikee mám na svíčku otevřený účet , kupuju je po paletách. Letos jsem dostala svíčku která je jakoby petrolejová lampička i s tím širmem. Úúúúúúúúúžasný, jaký to dává krásný světlo .
Ty tempery - no natírala jsem to před rokem a kus a nic zatím neopadalo. Ono to jde namalovat čímkoliv. Mámu jsem inspirovala, natřela to lakem na nehty a taky žůžo.
Teď jsem si pořídila tavnou pistolku. To je teprv rodeo!

Re: Karolíno a Petro K:
Autor: Zdena bez psa Datum: 3.11.2005 6:59

Taky světýlka můžu. Jelikož mi dřevomorka sežrala nábytek a podlahu, mám pokojíček s postelí, jednou židlí a několika krabicemi od banánů. (Ale mám nové okno a podlahu) Na okně nááááádherný vánoční kaktus, který jsem loni dostala jako dárek a tyto dny rozkvítá 29 ti květy!!! a a a svíčky. Já je ulovila v ASKO a rozhodně jsem nečekala až na advent. Číči už pochopily, že tohle okno opravdu není pro ně.

SENZA ZPRÁVA OD HEDUŠ!:
Autor: Vave Datum: 2.11.2005 15:54

 Právě jsem dostala zprávu od Heduš, která dnes nemůže na internet, že sehnala pro koťátka paní Martiny odčervovací pastu a taky Hills granulky!
Prosím Helu S., je-li tady, aby to dala i Hadopase, já už budu muset běžet a než bych se tam zorientovala .. a bůhvíkam bych to zase dala ...

Re: SENZA ZPRÁVA OD HEDUŠ!:
Autor: Hela S. Datum: 2.11.2005 17:48

Vave, zpráva je tam

Karolíno:
Autor: PetraK Datum: 2.11.2005 15:50

možné je všechno - už jsme to probíraly s Kačerem, můj děda byl hodně do světa a tak ani nevím, jak široké příbuzenstvo můžu mít  
Ta dřevěná mísa plná ořechů a malých dýní se světýlky vypadá úchvatně - vřele doporučuju jako antidepresivum pro všechny. Já si totiž ty šedivý pocity snažím otočit. Tak si říkám: v létě to nemá takový říz to svícení, zato teď je na to ta pravá atmosféra a těším se z toho. Pravda vypadá to u nás trochu jak u toho hřbitovního kříže, všude se mihotají svíčičky (a výrobci svíček mají větší tržbu ), ale je to moooc útulný a hřejivý. Už i Kolařík si zvykl
 
Joo a ještě jedna rada na to aranžování - moc hezky se na té míse tváří taky šnečí ulity nabarvené temperama!

Dušičky:
Autor: Jana Vágnerová Datum: 2.11.2005 15:00

Paní Ruščáková, teprve teď jsem otevřela Vaše stránky v novém kabátě. Je to Booombááááá!
Jana Vágnerová

Na Dušičky:
Autor: Fallowa Datum: 2.11.2005 14:51

jezdím kromě Olšan i do starých Bohnic,kde mám už pět let pochovaného FerduI.Psí hřbitůvek je moc hezký,skoro u každého hrobečku je zasazená okrasná dřevina a o většinu hrobečků je pečováno líp,než o některé lidské.Nejen já,ale i jiní berou s sebou nové zvířecí kamarády,takže tam bývá i veselo.Pán,který hřbitov provozuje,ho nazval Pietním parkem a věřte,že je to opravdu park se stromy,trávou a dnes tam svítí i hodně světýlek - zkrátka je tam na Dušičky(ale i jindy)hezky.

Mooc hezké :-):
Autor: Vakandi Datum: 2.11.2005 14:47

Tak jsem si myslela, že jsem "švihlá" sama, když všude, kam přijedu, oblézám hřitovy a ono je nás zaplať pán Bůh víc

Paní Ruščáková,:
Autor: Karolína Kroupová Datum: 2.11.2005 13:38

přesně vím, o čem píšete. Moje rodina ze strany maminky pochází z Vinohrad a rodinná hrobka je na Olšanech. Není daleko od centrálního kříže, přímo od hrobky je k němu průhled - právě tam mne vždy nožky nesly a musela se zapálit jedna svíčička a přidat mezi ostatní... Je to součást mého dětství, spojená hlavně s milovanou tetou, se kterou jsme tam vždycky chodily.

Ivo, když o hřbitovech, tak mám taky jednu vzpomínku.:
Autor: Zdena bez psa Datum: 2.11.2005 13:28

Byla jsem 4 měsíce služebně v Nitře a Topolčanech. Copak Nitra,(2 divadla, bazén, kino, ...) ale Topolčany byly opravdu málo inspirativní pro samotnou ženskou. (rozhodně jsem si nemohla dovolit jít s pány montéry ze stavby do hospody) No, to byl úvod. Tak jsem to vzala cestou z pracoviště na nádraží přes hřbitov. Zajímalo mne, kolik je tam jmen slovenských, židovských, maďarských... No a příjdu k velikému množství dětských hrobů. Byl to pro mne ze začátku šok. Potom jsem si zjistila, že ty dětské hroby nejsou po nějaké tragedii, ale různě staré. Rok, 2, ale i 50. Pak jsem pochopila. Hroby dospělých byly okolo těch dětských a dělaly jim stráž? ochranu? nevím, a nikdy jindy jsem to neviděla.

Já má m svůj vysněný hřbitůvek:
Autor: Iva Datum: 2.11.2005 13:00

v Borové na Slovensku. Je tam překrásný výhled na Belianské Tatry. Je to v kopci pod lesem a je to takový ten maličký venkovský upravovaný hřbitůvek. Na hroby se dávají kopretiny a vlčí boby a jiné luční kytičky.mA mám úchylku, že když jsem pokaždé v nějaké dědině, či městě tak se aspoň přes plot musím kouknout, jaký mají hřbitov

Teď jsem si vzpoměla :
Autor: Evka Datum: 2.11.2005 12:39

na jedny naše známé.Mají krásnou chaloupku v Krkonoších, před chaloupkou sezení pod obrovskou lípou a na proti na stráni maličký hřbitůvek.Představuju si, že tam sedím, tam kolem osmé večer, zabalená do teplé deky, upíjím svařák a kochám se výhledem

Ještě že Vás máme, paní Dé,:
Autor: Vave Datum: 2.11.2005 12:26

možná bychom se občas zapomněli pozastavit ...
Jak už jsem tu psala kdysi, já na hroby nevěřím a svoje milé mrtvé si nosím v sobě, stejně jako paní Dé, jako mnozí další. Mám od svých babiček taky několik malých dědictví. Třeba babička Marie, švadlena, dávala veliký pozor, aby nepřevzala nebo nepředala oblečení, ve kterém byl špendlík, to aby se nerozpíchalo přátelství. Taky na to dávám veliký pozor a v životě jsem nikomu nedarovala košili, protože v ní je špendlíků plno.
Jinak vesnické hřbitůvky miluju, ale hlavně v létě.

Světýlka:
Autor: Beňa Datum: 2.11.2005 11:52

 Milý článeček a milé reakce, Zvířetník je báječné místo k setkávání.

Paní Ruščáková:
Autor: psiman Datum: 2.11.2005 11:26

jezdili jsme takhle na Vinohradský hřbitov a dávali svíčku i J.Šlitrovi a teď se koukáme na hřbitov v naší vesnici a u všech podobných svátků (vánoce, velikonoce....) je tam plno světýlek, která hoří do rána i dýl. Hlavně po víkendech. Bohužel vidím i na světýlko naproti přes Berounku a silnici, do takové zatáčky, kde stojí asi dva roky malý pomníček. Krásný den všem. PS. Myslím, že Vaše glosy jsou sqělý a nikam jinam je už nedávejte, abych je nemusel dlouho hladat. Tady si už pomalu zvykám. Díky.

loňské Dušičky:
Autor: Xerxes Datum: 2.11.2005 11:21

Bydlíme blízko hřbitova. Všechny mé milované "lítací" vycházky vedou kolem. Mám rád ten dušičkový mumraj. Těch aut, lidí, přivázaných psích kamarádů, tam nemůžu chybět. Ale panička otravuje s nějakým k noze a nelez to toho cizího auta, a neotravuj a pocem...Vloni jsem ale byl hvězdou okamžiku. Mladá maminka vystoupila z auta, vyložila na kraji silnice mrňouse sotva chodícího a šla vyndat věneček z kufru. A mrňousek využil situace a silnice nesilnice pes nepes přebatolil se přes silničku a padl mi kolem krku. Ještě že nenosím košík, to by si asi o něj rozbil nos.Takhle jsem to robátko jen nadšeně oslintal. Já byl spokojený, mrně taky, panička poměrně klidná - ví, že děti nežeru. Jen o všechny kolem stojící důchodce se pokoušel infarkt a mamina toho dítka vypadala, že si na ten hřbitov půjde rovnou lehnout. Však také dostala jmen... nejen za mě ( to jsem nechápal- dogy jsou přece svým klidem pověstné), ale hlavně za tu silnici.
Včera byl klid, jen ta světla ze svíček se mihotala tmou, když jsme kolem osmé večer brouzdali listím kolem hřbitovní zdi.... 

Zdeno bez psa:
Autor: PetraK Datum: 2.11.2005 10:58

Přidávám se k držení tlapek! Chtělo by to "převozní klokaní kapsu"

Re: Zdeno bez psa:
Autor: Zdena bez psa Datum: 2.11.2005 13:11

Ano Petr, to je dobrý nápad, protože když mu tu přepravku zazimuju, tak mne pošle dál, než k šípku. Když ho nechám volně, tak mu to nastydne. Nebo mu dám slušivého mourykulicha.

Zdeno bez psa:
Autor: Hela S. Datum: 2.11.2005 10:47

Držíme Mourynovi tlapky. Snad to nebude nic vážného a řepík zabere. :-)

Paní Ruščáková:
Autor: PetraK Datum: 2.11.2005 10:41

 čtyřikrát - to je moc hezký a milý! Je fajn, když si s sebou člověk něco "vláčí" z dětství. Babička Růženka má určitě velkou radost.
 
Já mám podzim celkem ráda - hlavně, když se vyvede jako ten letošní. Víte, já si to uhezčuju tím, že si domov rozsvěcuju spoustou světýlek (teď jsem si koupila sadu el. světýlek a zabudovala to do dřevěné mísy s ořechy a dýněmi) a svíček a dělám atmosféru. K tomu také ovšem patří hrnek se svařeným vínem. Ráda bych ještě napsala a pes stulený u nohou. Ale to já nemůžu. U nás platí spíše pes usazený na hlavě .

Re: Paní Ruščáková:
Autor: PetraK Datum: 2.11.2005 10:44

a pak - už se taky můžu těšit na Vánoce

PetroK,:
Autor: Karolína Kroupová Datum: 2.11.2005 13:45

nejste třeba moje další utajená sestra?:-)zatím vím o jedné, ta žije v Benešově, je jí čtyřicet ....tak jestli to náhodou nepokračuje dál... :-) Hlavně mám na mysli ta světýlka a dýně a Vánoce ... to je moje. No mísa s ořechy a světýlky, to je inspirace...:-)

Nejsem milovnice podzimu,:
Autor: Zdena bez psa Datum: 2.11.2005 9:57

ale s Vaším pohledem na svět se to dá absolvovat i s rozjasněnou tváří. Jo, prosím o držení tlapek. Mouryn se včera předvedl s bolavým ouškem. Ihned jsem nasadila vlažňoučký řepíkový výplach 3x večer 1x ráno. Uvidíme odpo, jestli nebudeme dělat přesun k vetovi. Je to na kole 3 km, tak doufám, že se venku  trochu oteplí, nebo se náš marod zlepší. Krásný den všem!

Paní Ruščáková:
Autor: Heduš Datum: 2.11.2005 9:19

díky. Ač se to může zdát morbidní, mám také svůj jeden "oblíbený" hřbitov. Je kus cesty od naší chaty, vede k němu alej roubená obrovskými lípami a z lavičky je vidět na půlku Českého ráje. Chodím tam moc ráda - přemýšlet, zklidnit mysl. Ten pohled na kraj a zároveň na ty náhrobky mi vždy připomene, že jsme tu jen na chvíli a že žádný problém není nepřekonatelný...

Nádhera:
Autor: Hela S. Datum: 2.11.2005 9:03

Krásně napsané. Děkuji :-)

Paní Ruščáková,:
Autor: Evka Datum: 2.11.2005 9:00

děkuju Inspirovala jste mě k výletu.Loni jsme objevili nádherný venkovský hřbitůvek (takový ten o kterém si člověk řekne, tady bych chtěl jednou ležet ) a teď to tam bude ještě hezčí než normálně.