15.4.2021 | Svátek má Anastázie


BTW: Dubové lístky

30.1.2006 21:44

V sobotu jsem si se psy vyšla po dlouhé době na vycházku cestou přes přilehlé pole. Co je hluboký sníh, chodíme tam málokdy, protože vyšlapávání cestičky moc neladí s mojí bolavou achilovkou.

Po prvních dvou stech metrech usilovného šlapání jsem se napojila na pěšinu, kterou mají na psí proběhnutí vychozenou dva sousedé z dolního konce vesnice. A tam to začalo. Hluboko ve vyšlapané stopě ležel dubový lístek.

Hnědý, maličko do rezata, nijak nezdeformovaný, ležel vmáčknutý do sněhu. A o kousek dál další. To jsme byli ještě nedaleko rokle, tak mě lístečky jen potěšily svým tvarem a živoucí barvou. Akorát mi připadalo zvláštní, že je vítr nafoukal jenom do pěšiny, že nejsou nikde v okolí.

O pár desítek metrů dál to už bylo zajímavější. Pěšina se vzdaluje od lesů i zahrad, čistě přetíná pustou sněhovou pláň. Kolem je spousta místa pro psí dovádění, skvěle se tu loví myši, ale rozhodně tu nejsou ani stromy, ani keře. Ale lístečky se ve stopě objevovaly dál.

Někdy byly i dva nebo tři pohromadě, ale většinou to byl sem tam lísteček. Celý - uschlý, ale nepopraskaný. Ukázala jsem lístečky psům, ale těm nepřipadaly zajímavé.

Kde se tu vzaly? Normálně sem napadat nemohly. Že by někdo dubovým listím vystlal boudu pro svého pséka, a ten potom trousil listí zamotané v srsti do stopy? Nebo si některý opatrný soused značil listím cestičku jako Jeníček s Mařenkou? Je to součást hry nějakého dítěte?

Vyšlapaná cestička je relativně krátká - má nejvýš kilometr a končí uprostřed bílé pláně udupaným pláckem, kde se pánečci zastavují, rozhlížejí, obdivují krajinu a obracejí se na cestu stejnou stopou zpět. Lístečky se vyskytovaly pouze na pěšině, okolní pláně svítily oslepující bělobou, bez jediného tmavého ostrůvku až naproti k lesu.

Byla jsem potěšena. To je typ záhad, které mám ráda. Fantazii se meze nekladou a procházka v tento slunečný mrazivý den náhle měla nové kouzlo. Vzpomněla jsem si na veverku Pinky bydlící u Kateřiny Mojžíšové, která si jeden čas značila cestičky oranžovými kolečky nakrájené mrkve. Kdo se jistil dubovými lístky? Co si myslíte vy?