Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BTW: Dětský svět

  22:13
diskuse (163)

S tím jak roky dospělosti uhánějí stále zběsileji vpřed nemíváme mnoho času na ohlížení se zpátky, do těch úplně nejranějších pokusů o poznávání světa. Ale někdy se tak stane a najednou zjistíme, že objevovat to dítě, kterým jsme kdysi byli, může být legrační i dojímavé.

Mně se to stalo nedávno. Bouřlivý den se náhle setměl, skoro celou oblohu pokryl souvislý pás nízkých mračen. A mě se odněkud z hlubokého podvědomí prodrala do mozku přímočará informace: jsou tu mraky, přišel večer. A vzpomněla jsem si, jak jsem jako malá holčička byla přesvědčena, že v noci je tma jen proto, že slunce zakrývají mraky. A když jsem nechtěla jít spát, zaháněla jsem mraky z oblohy a byla jsem velmi zklamaná, že to nepomohlo. Tma přišla tak jako tak.

Také si vzpomínám na svoje úvahy nad tím, jak je to zajímavé, že lidské tělo má na sobě švy podobně jako prádlo. Vůbec mě kdysi nenapadlo, že vidím jenom otisky švů... Stejně si dosud pamatuji jak jsem se příjemně bála u babičky v bytě, když mě dávali večer dřív samotnou spát do ložnice.

Byt byl v druhém patře a když jelo kolem auto, osvítilo na okamžik ve smělém oblouku stěny pokoje. Stíny byly všelijak krabaté, protože světlo procházelo záclonami, a z nějakého důvodu, který už dnes těžko rozluštím (rolety?) byl celý pokoj osvícený tak trochu dozelena. Já jsem však za tím oknem nikdy neviděla auta, ale zírající obludy. Nebyly úplně zlé - stačilo se před nimi schovat pod peřinu. A ty byly vždycky u babičky parádní...

Když se trochu soustředím, tak si bez problémů vybavím, o kolik byl ten svět tehdy větší. Třeba cesta na chalupu. Od autobusu to bylo daleko, od vlaku potom děsně daleko. Často jsme dojížděli za tmy a šlo se vždy dlouhou cestou přes les. V mém pojetí to však byly lesy tři, dělila je od sebe voda a nejhorší byl ten prostřední. Byl nejtemnější, nekonečně dlouhý a vždy jsem nedočkavě poslouchala, kdy uslyším potok, jehož brod oznamoval přechod do posledního úseku cesty. Když se tam jdu projít dnes tak lituji, že ta příjemná cesta není delší...

Pokud se mi podaří na chvilku zastavit čas a vrátit se do těch prvních let, tak se nemohu zbavit pocitu, že to šťastné a bezstarostné dětství, která jsem třeba já nepochybně měla, byla vlastně hrozná fuška. Strachy dokázaly být děsivé, ale radost zase bezbřehá. Kolik jsem toho musela prozkoumat, zjišťovat, ověřovat a podnikat, čeho všeho jsem se bála, co jsem musela překonat. Ano, byla tu také velká potěšení a dech beroucí překvapení (schválně, jaké vánoční dárky si vybavíte z doby, kdy vám bylo 4-5 let? U mně to byl bleděmodrý plyšový pes Bolk a mám ho do teď :))). Ovšem vzato přísně pragmaticky, už tehdy byl život tvrdá práce a ten hluboký a sladký dětský spánek býval opravdu zasloužený.

Snažím se to mít na paměti, když se s takovými malými človíčky setkám. Kolikrát jsou tak vážní, kdy se snaží řešit své první problémy. Mám jít spát s panenkou nebo s medvídkem? Nebude to tomu, kterého si nevyberu, líto? Kdy přijde maminka? Proč bráška brečí? Odkud se bere všechna ta voda když prší? Malé děti v nás vkládají obrovskou důvěru a je nesmírně důležité ji nezklamat. Nikdy. Nebo aspoň skoro nikdy. Brát je i jejich problémy vážně a smát se raději potají a ještě až tehdy, když nás nemohou slyšet.

Není na škodu si v té naší dospělácké moudrosti občas vzpomenout, že i pro nás kdysi noc přinášely mraky...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli v úterý několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Ve věku 69 let zemřel bývalý hráč NBA Joe Bryant, otec zesnulé basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta....

Pavel Kortus
16. 7. 2024

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradí na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice...

min Miloslav Novák
16. 7. 2024

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z...

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz