11.12.2023 | Svátek má Dana


Diskuse k článku

BTW: Brýle v mysli

Nevidím je, ale vím, že tam určitě jsou. Ještě před tím, než definitivně vypnu sprchu, přejedu rukou mřížku, kryjící odpad velkého zděného sprchového koutu a ejhle, původně neviditelné vlasy se zhmotní do chomáčku, který už vidím dokonce i já.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Williamson 5.3.2014 22:07

Druhe bryle

"Co se týče těch druhých brýlí, někdy to to nevidění je i známkou moudré rezignace". Vave, nemohla bych vic souhlasit - v tech "nekdy" situacich. K cemu, na co? Pred nekolika lety bych tohle nenapsala.

Z. Yga 5.3.2014 20:25

OTéčko

Brněnští i okolojdoucí, koukněte na Hadopasi.

http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?f=21&t=2870

T. Zana 5.3.2014 19:56

O.T. Viděli jste reportáž

z doubravické nekuřácké hospody na ČT24? Před chvílí? Franta koukal a volal mne, že je Dede v televizi :-)

T. Zana 5.3.2014 19:41

Brýle

No jo, s hanbou přiznávám, že na drobný binec v koupelně jsem přišla až před pár lety (teda bez těch brýlí to vypadalo vůbec nějak líp).

Z. Týna 5.3.2014 16:41

Tak už su i tu

A potřebovala bych špatně vidět, protože jak teď trochu imobilní, tak sedím, ležím, koukám. Koukám a vidím A radši bych neviděla. Ale všichni se snaží, včera i vysavač použili.

Z. Vave 5.3.2014 16:54

Re: Tak už su i tu

Jak imobilní, milá Týno? Co se stalo, co mi uteklo?

Z. Xerxová 5.3.2014 17:15

Re: Tak už su i tu

sportem ku zdraví... a ani se nemusí sportovat. Chůdě týna...

Z. Týna 5.3.2014 17:59

Re: Tak už su i tu

Ále, se mi nějak škubnul lýtkový sval, takže berličky. A protože chlapáček je veselá kopa, tak mi berle krade a prchá a pak se mi chechtá, jak za ním pádím skokem jednonož a pokřikuje Mami hop hop hop chytej tikám. Škodolibej potvora to je.

A. Bytová 5.3.2014 17:31

Re: Tak už su i tu

Jak psala Vave doleji - použij moudrou rezignaci. :)

Zdar a sílu.

T. Zana 5.3.2014 19:43

Re: Tak už su i tu

Týno, nedej se!Když nebudeš moc skákat, tak to mladýho přestane bavit :-)

Z. Matylda 5.3.2014 22:18

Re: Tak už su i tu

Týno, lýtkovej sval jsem si škubla v karate asi před 5 lety a můj lékař, který léčí i sportovce, naopak byl toho názoru, že když to není úplně urvaný, tak se to má lehce zatěžovat (do bolesti), že to rychleji sroste. Na to, jak jsem první večer umírala, to potom fakt srůstalo dost dobře.

Z. Xerxová 5.3.2014 14:41

nojono

omlouvám se Dede i Vave - nemají psát podobně krátké úderné texty bez obrázků... když učím od sedmi, tak moc času ráno není - Betky procházka má přednost před Zvířetníkem a holt to rychlé čtení u snídaně až tak nevyšlo  :o)

Ale i tak - zamyšlení je to hezké

O. Joklová 5.3.2014 9:58

jééé, helemese, Dede je tu se 105-kou

ehm, pardon možná oběma autorkám, ale tak nějak mi to při čtení naskočilo a dneska naprosto chápu, že Xerxová se "utnula" :-DDDDD

no, vím že je to víc o těch brýlích v mysli, ale jelikož teď celkem urgentně řeším ty na nose, přidržím se toho... taky se řadím k těm poloslepým, už jsem pochopila, že někdy mám pocit že je uklizeno, právě jen díky tomu - no, co nadělám :-DDDDD

jinak jsem celý život byla krátkozraká, leč brýle jsem nenosila, dnes mám stejně jako Vave jedny na dálku a jedny na "střední vzdálenost", prý k počítači a tak, ale vlastně už chodím i venku v nich, přes ty druhé vidím nějak blbě... a brýle sundávám vždy v interiéru, takže kamkoli přijdu, jako první někam položím brýle - no, někdy je to veselé

leč hlavním problémem je opakované dvojité vidění... to bylo tak, jednou někdy kolem 35 jsem už fakt viděla že nevidím, tak jsem si došla na oční - a když jsem si brýle nasadila, zhrozila jsem se, protože jsem viděla dvojatě... řeknu vám, je to dost příšerné, nejhorší např. cestou ze schodů kdy nevíte kudy jít, a taky za tmy, když už auta svítí a vy pořádně nevíte, kde vlastně jsou (ale vesele jsem to komentovala slovy - celý život jsem viděla ho**o, a teď vidím ho**a dvě, člověk se musí průserům smát))

zkrátím to - operováno a reoperováno už třikrát a teď jsem na tom už zase hodně zle (ale vydrželo to tentokrát dlouho!!!), je mi jasný že se operaci nejspíš nevyhnu - a prostě do špitálu nemůžu, protože mi nikdo nepíchne kočce inzulin!!!! nedělám si legraci, je to vážně průšvih a já naprosto nevím co s tím :-(((((((((( ... nějaký nápad či návrh??? nehlaste se všichni, že jí to píchnete (je to fakt pidiinjekcička)

E. Žampachová 5.3.2014 9:31

Výživné téma

Ten zrak na nedostatky v úklidu vcelku mám, ale neřeším to. U nás je úklid velmi přechodná záležitost, díky psům a dědovi bych musela vytírat nejméně 3x denně o jiných formách úklidu ani nemluvím. Takže opravdu radši chlupy nebo sem tam ťápotu  přehlížím. Vědomě, ono se dá žít i v nesterilním prostředí.

Ale vnitřní zrak se snažím nešálit. Ona ta slepota je jen někdy skutečná (bývá takzvaná fachidiocie, ale to je něco jiného). Podle mých zkušeností je daleko častější zavírání očí před nepřijemností. Takže nejejn brýle, ale hlavně - nelhat si do kapsy. Jak je připisováno Masarykovi "Nebát se a nekrást". Platí to i o strachu z vlastní nedokonalosti a kradení vlastního času na hlouposti. Je to z počátku nepříjemné, být k sobě brutálně upřímný. Ale má to obrovský očistný potenciál. Když nelžu sobě, nevyčerpávám se vymýšlením  omluv a unesu daleko více. Jak svých, tak cizích starostí a chyb. Ne že by to nebolelo. Bolesti se nedá vyhnout, ale dá se jí postavit.

P. Paleček 5.3.2014 8:30

...

Okolí velmi nebezpečný druh slepoty je tzv. manažerská slepota, to je žůžo hlavně pro podřízené.

E. Žampachová 5.3.2014 9:35

Re: ...

Nevím, zda u manažerů je to slepota. ˇČetla jsem studii, že mezi manažery je daleko vyšší procento sociopatů a i psychopatů, než v běžné populaci. Dobrý a rozumný manažer je poklad. Jsou takoví. Ale často funkce přitahují specifickou sortu, která má díky naprosté citové a morální oploštělosti minimum zábran a tím i větší šanci vyšplhat na místa vyšší až nejvyšší. Mimo jiné záleží i na oboru.

Pro podřízené je takový manažer psychopat opravdu lahůdka.

T. Zana 5.3.2014 19:44

Re: ...

Jj, ze zkušenosti soudím, že tahle studie byla velmi fundovaná...

Z. Vave 5.3.2014 8:20

Pamatuji se,

jak jsem si občas u rýzných (vlastních i nevlastních) babiček říkala, že nádobí je trochu opatlané a všude je prach a podlaha taky není nej. Přičítala jsem to určité nedbalosti, která se někdy objevuje s věkem. Ale ono je to také (a možná především) o tom, že jak zrak slábne, tak prostě špína mizí bez úklidu. Bohužel jen opticky a jen pro někoho. :o)

Nosím odjakživa brýle na dálku a posledních několik let mám i brýle na počítač, na střední vzdálenost, ve kterých se pohybuji v interiérech. Ale když chci vidět podrobnosti na blízko, musím si je sundat - na blízko brýle stále nepotřebuji, čtu bez brýlí.

A někdy je s brýlemi či naopak bez brýlí svět trošku hezčí a uhlazenější.

Co se týče těch druhých brýlí, někdy to to nevidění i známkou moudré rezignace. Nemá cenu se rozčilovat kvůli něčemu, co někdo dělá nenapravitelně a opakovaně, když to stejně k ničemu nevede. Však i my někdy potřebujeme určitou shovívavost.

Dobré téma, Dede, mnohavrstevné, je o čem přemýšlet. ... Přeju všem krásný den. <3

A. Lex 5.3.2014 13:20

Re: Pamatuji se,

Vave, hi, hi, ty jsi mi vzala myšlénku, ba i vzpomínku na babičku. Pod ten první odstavec se podepisuji na 100%. K tomuto poznání jsem také časem a vlastní životní zkušeností, přišla.

A ty druhé brýle, přesně tak, nejenom takhle uvažovat, ale také se i podle toho chovat.

Z. Yga 5.3.2014 13:39

Re: Pamatuji se,

Jé - mamka vždycky říkala, že nerada pila u stařenky Trávničkové, že měla umatlaný skleničky ... no a já si teď u ní taky nenápadně skleničku přeleštím (:o))).

T. Zana 5.3.2014 19:45

Re: Pamatuji se,

Vave a co ty multifokály???

Z. Vave 5.3.2014 20:12

Re: Pamatuji se,

Po třech pokusech a hromadě utracených peněz tentokrát kombinuju brýle do dálky a brýle office. V multifokálech se mi začalo dělat nevolno; ostatně, to se mi dělá i brýlích do dálky, když jsem v místnosti. Ovšem dělá se mi špatně mnohem levněji. :o)

Problém mám teď trochu se šitím, resp. quiltováním, protože to je jiná vzdálenost než čtení (v pohodě bez brýlí) a jiná vzdálenost než počítač (s brýlemi office v pohodě). Takže bych asi potřebovala ještě jedny brýle. Leč jak je vyzkoušet, když v žádné optice nemají šicí stroj? ;o)

M. Sedláková 5.3.2014 7:56

Brýle nosím od 3.třídy.

A mám opravdu dost dioptrií na levém i pravém oku. A i s nimi nevidím vše dobře. Ale jednou mi očař řekl, když nevidíte, tak jděte blíže. Tak se toho se držím. Brýle mi nevadí. Naopak si myslím, že v nich vypadám lépe než bez nich. A dnes už je veliký výběr.

Já se sprchuju s brýlemi, jen když si myju hlavu, tak je pokládám opatrně na koš s prádlem. Já bez nich mám vše rozmazané a na dovolené vozím náhradní, protože bez nich bych byla nemožná.

Co se týká provozní slepoty, je třeba se občas podívat na problém jakoby jinýma očima. Jde z těžka, ale jde to. Mě dala kolegyně krásnou radu. Mladým do ničeho nekecej, prostě : " Mlč a vař jim. " Toho se držím. Stejně se rotešli, ale kůli mě ne.

Míša z Plzně

Z. Matylda 5.3.2014 7:45

No, Xerxová,

a nosíš ty brejle? Já jen, že článek je od Dede a ne Vavin :) :) :)   Jinak souhlasím a řekla bych, že spoustu věcí se usilovně snažíme nevidět, protože nám to tak vyhovuje- vím o několika, u kterých to dělám (třeba poprskané kachličky za sporákem) a rozhodně má Dede pravdu s tím, jak někdo píše. Když něco napíšu, tak mám často pocit, že dobrý- a s časovým odstupem mi to už tak dobrý nepřipadá.

Z. Xerxová 5.3.2014 6:21

hezký den

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Zase Vavís nadhodila těžké téma - ano, jsme často slepí... Bohužel často brejličky nepomůžou.

Jo - začala mi stařecká slepota - mám své první brýle na blízko... :o)

E. Žampachová 5.3.2014 9:39

Re: hezký den

Říká se tomu stařecká vetchozrakost  :-)) Mně už očařka tímto názvem potěšila před pár lety.