Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Brouci a nebrouci.

18.9.2018

Než jsem začal datlovat toto povídání, tak jsem narazil na lingvistický problém. Protože velká většina mého uvažování a také snů se odehrává v jazyku páně Shakespeara či Miltona, netušil jsem, že jazyk Komenského neoplývá dvěma názvy jako angličtina pro beetles (Coleoptera) a bugs (Hemiptera). Bugs jsou česky polokřídlí, jak nám napovídá latinský název, i když musím přiznat, jsem tento český název jaktěživ neslyšel (odkaz zde). Asi jsem tehdy v biologii scházel. Brouci či zdrobněle broučci, to už je jiná, dokonce o nich byla napsána kouzelná knížka pro děti, že ano (odkaz zde).

Nebýt tohoto mého občasného povídání na Zvířetníku a kdysi i na Neviditelném Psovi, kterým si můj mateřský jazyk jakž takž udržuju, tak nevím, jak by vypadal. Asi by to byl ještě větší a nesrozumitelnější blábol než to, co z mé makovice vychází dnes. Ono se říká, že cvičením obsahu makovice se udržuje ten Němec, co chce přijít na nezvanou návštěvu, přede dveřmi. Doufám, že ho tam udržím.

Zde bych se měl omluvit mým kamarádům a přátelům, kteří jsou amatérskými a nebo dokonce i profesionálními broučkaři, tedy entomology. Už před 40 lety mě jedna půvabná broučkařka-amatérka opravovala a důvodně se rozčilovala, když pro mě byli fšecko brouci. Už tehdy mně ochotně osvětlila rozdíl mezi beetlem a bugem. Zmiňovaná broučkařka měla nádhernou sbírku právě těch brouků – beetles, jejichž krovky hrály všemi fantastickými iridescentními barvami, duhově se měnícími podle úhlu dopadu světla. Při návštěvě tehdy jeden nevěděl, zda si prohlížet krásnou sbírku bugs and beetles, a nebo lepé křivky její majitelky. Takže všechny ty „od fochu“ prosím o prominutí případných chyb, já jsem entomolog pouze nahodilý se znalostmi v tomto oboru velmi sporými.

Přesto bych rád čtenáře seznámil pouze se zlomkem australských brouků, stag beetles, roháčovitými a jewel beetles, krasci. Ti první jsou brouci velicí, zpravidla s kusadly hrozivě vypadajícími, nu roháči, že ano, a ti druzí mají těla válcově protáhlá, asi aby se snáze vešli do vyhlodané díry ve starém, mnohdy tlejícím dřevě kterým se zpravidla živí. Velicí jsou od 3 mm drobečků po 100 mm goliáše. Hýří nespočetnými variantami zářivých barev ve složitých vzorech.

Jen zkrátka, roháčovití (odkaz zde), těch žije na světě kol 1200 popsaných druhů. V Klokánii jich žije kolem 85 druhů a mnozí z nich nás překvapí nádherným zbarvením a různě utvářenými kusadly či klepety. Zde na tomto odkazu jsou ti, co najdete u klokanů.

Ti druzí, krascovití (odkaz zde) jsou snad nejpočetnější druh brouků. Na světě jich žije 15 000 popsaných a kolik nepopsaných, to nevíme. Ty první, roháčovité, snad svojí nádherností předčí, jak jejich český název naznačuje. Tady (odkaz zde) je hafo fotek tohoto krascovitého krasavce. Ti z Klokánie jsou zde na tomto odkazu.

Psáno 3/6/2018. Obrázky si můžete prohlédnout na Rajčeti na odkazu níže:

https://hillbilly.rajce.idnes.cz/Brouci_a_nebrouci_-_beetles_Coleoptera_a_bugs_Hemiptera_./



zpět na článek