Neviditelný pes

PSÍ ROZCESTNÍK: Night a procházky v katastru

10.5.2021

Když nás zavřeli v katastru, začala jsem řešit víkendové delší výlety. Měli jsme se oproti jiným (třeba Pražákům) báječně – Liberec je obec s úžasným okolím a do katastru se vešly i naše oblíbené trasy za humny. Ale ty byly hodně sněžné, cesty ledovaté a na dlouhé procházky náročné.

Ještědský hřbet, březen 2021

Proto často v zimě jezdíme „za kopec“ – do kraje, kde bývá sněhu méně a cesty jsou schůdné. A to najednou nešlo. Ale druhá strana města má jiné stráně, než ty jizerskohorské. Ještědský hřeben sněhu mívá vždy méně. Takže jsme objevili na výletění Karlovské bučiny.

Karlovské bučiny 6. března. Mrazivé ráno

V Karlovské bučině

Karlov pod Ještědem má malé nádraží a od něj vede hezká naučná stezka – Karlovské bučiny. Není dlouhá, ale stoupání (i následné klesání) je docela značné. Kdysi jsme tam prošli v létě – a pamatuji si vedro, vlhko a spoustu hmyzáků.

Karlovské bučiny 13. března 2021. Karlovský viadukt nad námi

Karlovské bučiny 13. března 2021. Veliké převýšení - prostě děsnej kopec

Horko ani hmyzáci v březnu nehrozili. Za čtyři po sobě jdou víkendy jsme tu zažili výlet mrazivý, bahnitý, sněhový i s lijavcem. Od souvislého sněhu až po první květy devětsilů či kyčelnic. Volili jsme různé trasy – jediné společné body byly nádraží v Karlově a rozcestník „Pod Srním sedlem“.

Karlovské bučiny 13. března 2021. Raší první devětsily.

Karlovské bučiny 20. března. A zase napadlo

Smrkové lesy se spoustou srnčí zvěře, krásná bučina v oplocené oboře, hodně potoků a potůčků, viadukty a tunely horské železnice, ptáci zvěstující jaro (byť se počasí jarně netvářilo), hustá síť cest a stezek – prostě jsme pokaždé šli jiný výlet ve stejném lese.

Karlovské bučiny 20. března, voda v různém skupenství

Karlovské bučiny 27. března 2021. Vstup do oplocenky

Karlovské bučiny 27. března 2021. Devětsil bílý

Hezky bylo na Ještědských stráních v okolí Karlova. A když se nám výběh změnil z katastru obecního na katastr okresní, pokračovali jsme v průzkumu Ještědského hřebene – ale to až příště…

Karlovské bučiny 27. března 2021. Klackohrátky v dešti (spíš lijáku)

Foto: Xerxovi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Xerxová Neviditelný pes


zpět na článek