23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Nad Brehmovým životem zvířat

Od jisté doby se snažím vyhýbat návštěvám knihkupectví a antikvariátů. Počet knih v naší domácnosti totiž dosáhl „kritického množství“. Ne že by hrozila nějaká exploze, ten termín z jaderné fyziky je ale přiléhavý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Uhlíř 1.7.2014 22:54

Je vidět, že Brehm není zapomenut

Děkuji všem za příspěvky.

M. Crossette 1.7.2014 21:17

tak jsem tu jedna z mála

která Brehmovy knížky neprohlížela. Tedy slyšela jsem o nich, ale doma jsme je neměli a nepamatuji se, že bych je prohlížela někde jinde. Podle obrázků v článku musí tyhle knížky být zážitek prohlížet a číst, takže vidím, že mám čeho litovat.

Z. Tora 1.7.2014 21:02

Knížky

Knížky miluju celý život, i moje děti jsou knihomolové a naše malá vnučka ty její knížky miluje taky, knihovna se nám rozlézá po domě, ale stejně je to nádhera, vzít do ruky papírovou knížku. Brehmův život zvířat jsme bohužel neměli, jinak jiných encyklopedií povícero. Ano, prázdninové čtení je nádherná vzpomínka. Díky, Aleši, za nádherný článek.

Z. Jenny 1.7.2014 20:56

Brehmův život....

mám doma. Jen mi chybí bohužel ssavci. Má dráhámatička je kdysi půjčila a vypůjčitel pak zapřel. Mrzí mně to, páč byli po praprarodičích mečových, v krásné vazbě. No zbytek je v knihovně, která také přetéká ve švech jak nakynutá krupičná kaše.

Neumím se s knihami rozloučit a ještě zgríňám po antikvariátech. Ach jo,

Naposledy jsem zakoupila dětské knížky, které mi v 97. vzala voda, to Vám povím, to byl zážitek když přišly, sem s nimi i spala, no blázen jsem.

Pane Aleši, díky za připomenutí zajímavé literatury, trochu ji zase asi opráším. S vnučkou jsme také intenzivně prohlížely.

Z. Jenny 1.7.2014 20:49

Díky!

Děkuji  VŠEM  za podporu. Už jsme byli i na pochajdách, cupe jako oslíček za mrkvičkou,ohlíží se po mých nohách. Vyskočí na lavečku a pořád se chce chovat. Zkoušela jsem na ni všelijak volat ale nějak nereaguje. Buď neslyší hodně anebo vůbec, i když se mi zdá, že nějaký sluch tam ještě bude.

Tak ji říkáme Babulko, zkráceně, Babu, tlamču má jak pizizubka. Ještě musím vymyslet,.kde bude mít misky neb musím chránit před Daníkem. Až Daník jednou nebude , nechám mu vytesat do šutru : Tady leží pes Dan,co žrádlo by život dal.  :) No ale zatím všechno dobrý.

Tak ještě jednou díky za podporu a mizím domů.

Mám pokaženej notes a tak sedím ještě v kanclu.

M. Crossette 1.7.2014 21:23

Re: Díky!

Jenny !!!!!!! Slzím radostí, jak krásně jsi níže popsala tu maličkou psí starušku. Budu fest držet palce aby se pejsci i kočičky přijali novou spolubydlící co nejsrdečněji a bez velkých nervů. Aby si malá užila ještě několik let v pohodě a lásce. Jste s manželem zlatí, zlatí, pozlacení, že jste se chudinky ujali. Co si (a od koho) prožila, raději nemyslet.

Z. Kytka 1.7.2014 19:11

:o)

Jenny <3 <3 <3

Z. Hanča 1.7.2014 19:05

Krásné téma!

Mám to stejné s většinou předřečníků - taky jsem chodila číst si v Brehmově životě zvířat k dědečkovi. A nedávno, na oslavě mých kulatých narozenin, kdy se semlelo všechno možné, vzpomínali strýc s tetou, jak jsem coby předškolní dítě znala všechna zvířata z Brehma a jen co jsem se naučila číst, znala jsem o nich nazpaměť celé pasáže. Škoda, že nevím, kam ty knihy přišly, do naší rodiny ne, ale dědeček měl 4 děti, tak snad si je některý potomek vzal. My jsme pak našim dětem koupili Od agamy po žraloka a byla to kniha taktéž nesmírně oblíbená.

Z. Štětinka 1.7.2014 22:04

Re: Krásné téma!

Jéééééé Hančo! Nejsem tvoje dítě,ale na téhle knize jsem vyrostla taky. Brehma jsme nikdy neměli,ale tuhle knížku jsem znala zpaměti a  mám ji dodnes. Je hrozně ohmataná, rozpadá se jí vazba a v ní zalité písmena jsou už vydřená. I mé první obrázky zvířat byly podle ní. Má mladší sestra tenkrát vystřihla i nějaké obrázky  dala si je do školního sešitu, dodnes jsem jí to neopustila :(

T. Zana 1.7.2014 18:09

Brehma jsme neměli

Ale celoživotní miluju knihy vázaný v kůži, s rytinama....

A. Lex 1.7.2014 17:21

Aleši, podařil se vám

super článek!!! Brehmův život zvířat jsem nikdy nečetla, nasávala jsem vědomosti buď z Velkého obrazového atlasu zvířat (černobílé fotografie) nebo jiných doplňujících knih.

S nedostatkem místa jsme se začali také potýkat. Knihy už nekupujeme léta, ale za to jsme členy v knihovně, dobře zásobené. Na netu si zjišťuji co vychází a v knihovně zamlouvám mejlem, takže je to bezvadně funguje. Čtečku knih nemám, nevím, jak by se mi líbila, já potřebuji cítit v ruce papír. Kamarádka, která hodně cestuje, tak ji používá a nemůže si ji vynachválit, což chápu, cestovat s dvaceti knihami letadlem je poněkud obtížné ;-)). Díky za článek.

A. Bytová 1.7.2014 16:06

Po otci zděděné

prošoupané zbytky Brehma, přeživší několikero stěhování a rozpůjčování umístěny na čestném místě v též se prohýbající knihovně. :)

Dík Aleši.

Z. Lika 1.7.2014 16:25

Re: Po otci zděděné

Až donedávna jsem myslela, že probořit byt knihovnou je urban legend, ale prý se to opravdu stalo, snad o tom kdosi psal i zde na Zvířetníku. Dost mi to narušilo spaní... :-)

A. Bytová 1.7.2014 16:38

Re: Po otci zděděné

Liko, jakmile se začnou knihy umísťovat dvěma řadama či rovnou naležato, urban legend na spadnutí! :)

P. Pů 1.7.2014 18:40

Re: Po otci zděděné

Já to teda nepsal, ale jednou se propadla podlaha bytu pod knihami mého známého který tam provizorně uskladnil tisíce svazků jedné a té samé knihy (on ji vydal).

M. Steiner 1.7.2014 16:04

Vynikající

Vynikající. Pohladí duši.

H. Williamson 1.7.2014 16:03

Taky se hlasim k milovnikum Brehma

Meli jsme, jestli uz kompletni, to nevim, po dedeckovi. Moc rada jsem si v tom listovala. Byly to knihy velmi vypravne. Zpetne mne dost fascinuje, kolik prace v tom bylo - jenom nakreslit vsechny ty obrazky.

Coz mi pripomna, ze moje dalsi oblibena cetba byla stara vydani zemepisneho casopisu - neco jako Lide a Zeme, ale vychazelo to pred valkou a i za valky. Melo to obcas fotky, alei ilustrace, a clanky byly castecne fakta a castecne fikce. To se mi jako decku libilo vic, bylo to napinave a zajiave a s krasnymiiustracemi - jako belosska rodina v Africe se snazi odstranit skvora z kolebky, o tygrech lidojedech a jine. Patrne asi i nesmysly, ale krasne se to cetlo a snilo nad tim.

Z. Lika 1.7.2014 12:32

Brehma jsme doma neměli

tak vždycky nakukuji na návštěvách :-) Miluju knihy, a kór krásně vypravené, těžké...

Z. Jenny 1.7.2014 12:09

O.T.

Tak máme doma třetího psa. Vrátila jsem se z výletu a mezitím se našla na dědině fenečka yorka. Je pepř a sůl,právě jsme se vrátili všichni z veteriny. Chudinka je malá je skoro slepá, špatně slyší, vpředu má vylomený zuba ataky má šelest na srdíčku. Tak jsme odčervili, naočkovali, pobrali prášky na srdíčko.

Je strašně, strašně , milá, nikdo se o ni nehlásí, rozeslala jse e.maily, obvolala útulky, nic.

Prý ji někdo vyhodil z auta. Křičím v duchu od zlosti. škoda, že psi nemohou vyhodit lidi, to by bylo bezdomáčů. :(

Přednosta rozhodl, že si ji necháme, tajně jsem doufala, vyšlo to. Prcka malá, umí schody, umí venčit na travičku,pelíškuje vzorně. jen chudák Aida se ze stresu počůrala,musíme moc hladit a přesvědčit Áju,že se nic neděje. Kočky zatím čumí z divadelní tribuny , každá na jednom schodu. Tož tak.

Z. Lika 1.7.2014 12:26

Re: O.T.

Jenny, jsi zlatá, že ses fenečky ujala. O tom hovadu, co ji vyhodilo, nemá smysl se zmiňovat, vzteky bych zakousla monitor.

Tak hezky všechny drbejte, ať vládne mír nad tou vaší domácí krajinou :-)

T. Louk 1.7.2014 13:01

Re: O.T.

Jejdamáku jémináku, Jenny! Nojo, se smečka rozroste, ani jeden neví jak. Feňulka má obrovskou kliku, že když už, tak skončila právě u vás. A vy zas, že nevyhodili dogu :- )).

Jak jí budete říkat? Ája brzo přivykne, nebuj, chce to jen chvilku času, holt má tu starou nejistotu stále v sobě.

Jste s přednostou oba skvělí, ale to už je dávno všeobecně proláknuto :- ).

Z. Matylda 1.7.2014 15:03

Re: O.T.

Hm, kdybych viděla to auto, ze kterýho ji vyhodili, začala bych házet já- šutry. Chudák pesa, měla štěstí v neštěstí, že když se jí darebáci zbavili, tak se dostala k vám, u vás se bude mít úžasně. Jste báječní.

D. Ruščáková 1.7.2014 15:12

Re: O.T.

Jenny... nemám slov. Nad krutostí jedněch lidí a láskou a obětavostí i jiných (tím myslím tebe a přednostu, aby bylo jasno:))

Fenečka má kliku obrovskou, Ája je vykulená a asi se trochu bojí - ale to se usadí. Daník je už zvyklej:))

K těm lidským bezdomáčům - oni by asi nebyli, protože psi nejsou lidi. A milujou i lásky nehodné.

Z. Inka 1.7.2014 15:26

Re: O.T.

Jenny, dovol, abych smekla. Nejen, že jste jí dali domov, ale navíc jste ji odvezli na veterinu a uvázali se k dochování nemocného staršího psa. S vědomím, že až do konce jeho života ho musíte medikovat. je to drobek, moc toho nesní ani ty léky nestojí majlant, ale někomu to zřejmě už bylo moc práce. Tak vám všem držím palce, abyste spolu prošli ještě hezký kus

H. Williamson 1.7.2014 15:40

Re: O.T.

Jenny, jste s prednostou zlati lidi. To budou zajimave prochazky - velka Aja a prcek yorka. Uz ma jmeno?

Z. Lída 1.7.2014 16:02

Re: O.T.

Jenny, děkuju! Za malou ubohou fenečku, co už zestárla a přestala svoje lidi bavit. No, lidi bych těmhle prevítům ani neříkala. Ať vám ta mrňavka vaši lásku stokrát vrátí, protože i v malinkatém pejskovi je spousta lásky!

A. Bytová 1.7.2014 16:08

Re: O.T.

Jenny, blahořečit by tě měli v tom kraji pod Hostýnem.

Jo a přecedu taky.

Z. Asteris 1.7.2014 16:14

Re: O.T.

Jasně, fenečka zastárla, je nemocná, tak pryč s ní. Co toje za lidi! Ale malá má štěstí, že jste se jí ujali vy.

A. Lex 1.7.2014 17:32

Re: O.T.

Jenny, díky za fenečku, měla štěstí, že ji brzy někdo našel a ne nějaká kuna nebo liška. Áju pohlaď a vysvětli, že se nic neděje. Existují lidská hovada zhovadilá, ale na druhou stranu jste tady zase vy s přednostou.

Dnes jsem v domově, kde mám maminku poznala také takovou radost. Jsou prázdniny, tak chodí do domovů dobrovolníci. Buď vysokoškoláci, nebo středoškoláci. Momentálně jsou tam i dva kluci. Jeden maminku ráno krmil, tak mi přišel v poledne, kdy jsem ji krmila já sdělit, jak dobře ráno baštila. Je to zázrak, v dnešní době, takoví mladí lidé!

T. Zana 1.7.2014 18:01

Re: O.T.

Jenny

, díky, jste skvělí!