21.9.2021 | Svátek má Matouš


MLSOTNÍK: Neplněné brknedle a frpalačinka

14.5.2021

To máte z levného krámu nakrájené uzené a chuť na brknedliky a nechce se vám je pro dvacetihlavýho draka plnit a ani motat knedlíkové rolády, a tak to risknete a uděláte to vmícháním uzenin a cibule z Ikey do brtěsta... A ejhle, ono to jde a je to moc dobrý! A dračí hlavy mlaskaj a funěj... a kolem vás je tak krásně...
 

Je krásně

A protože to chce ještě k odpolední kávičce sladkou tečku, neděláte bábovky, ale vytáhnete džem z černých třešní, naředíte ho kirsch liguére a vzpomenete si na festovní francouzské palačinky – ne ty tenké, ale ty sedlácké, poctivé... ovoněné vanilkou už v těstě a každému bude vážně stačit jedna.

Jen je po vás budou vyžadovat, dokud na ně opět nezapomenou.

A u toho všeho dění na vás budou koukat bílé holky, které se naučily chodit na každodenní vizitu, jako paničky ze zámku v Babičce.

Bílé návštěvnice

Bílé návštěvnice

A protože rády chodí po lavicích, říkám jim pracovně Oliny (po Korbutovové) a jinak už jich všech 5 rozlišuju. Tři mají jména, jedný zůstala ta Olina, další je Naďa (Comaneciová) a třetí je Věrka (Čáslavská), a víc gymnastek neznám, tak budu hledat... pokud máte nápad – sem s ním.

Mezitím se kocháme

Mezitím se kocháme

Takže recepty:

Vyrobit bramborové těsto na brknedle z vařených brambor a polohrubé mouky a vajec, a přímo do těsta přidat pokrájený uzený bok a sušenou smaženou cibulku, sůl. Vaří se 5 minut po vyplavání ve vroucí vodě s trochou solamylu a sole.

Na posypku: opraženej zbytek toho uzeného špekatého boku a normální cibulka s česnekem.

Bramborové knedlíky s uzeným

Bramborové knedlíky s uzeným

Francouzská palačinka: 1 vejce, necelá decka mlíka, vanilková esence, polohrubá mouka – aby vzniklo palačinkové těsto, hustotu hlídejte, případně nařeďte mlíkem; ještě špetka soli, trochu cukru krupice.

Nalijeme na rozpálenou pánev s troškou oleje, opečeme z obou stran. Jakmile otočíme, ihned na opečený povrch natřeme marmeládu, aby se prohřála a rozvoněla, ještě na pánvi svineme a dáme na talíř, překrojíme, pocukrujeme. Sežpapáme…

Francouzská palačinka

Francouzská palačinka

Dobrou chuť!

Foto: Sharka.68

Sharka.68 Neviditelný pes


Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...