12.11.2019 | Svátek má BenediktDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MLSOTNÍK: Rybí filé pečené s bramborami a rajčatovou omáčkouŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 5.2.2018 12:14, přehled diskusí

a když to folé potřeš sardelovou pastou:
Autor: Š. Matyášová Datum: 5.2.2018 8:59

bude to ještě lepší..nebo ji rozmícháš do těch rajčat.....

Re: a když to folé potřeš sardelovou pastou:
Autor: Z. Lika Datum: 5.2.2018 12:13

To vypadá na moc dobrý nápad...

Nakonec jsem:
Autor: Z. Vave Datum: 4.2.2018 13:13

tento recept nezkoušela v sobotu, ale až dnes. Moc nám to oběma chutnalo, dokonce i Vaškovi! Doma jsem našla jen rajčata s bazalkou a myslím, že se bazalka s pórkem a petrželkou ani trochu nepoprala. (Měla jsem už petrželku nakrájenou, tak jsem ji tam prostě šoupla taky.)

Nemám ještě úplně vychytanou novou troubu, nebo jsem málo vydusila směs, resp. jsem ji moc podlila, takže i po ještě delším pečení mám v pekáčku rajčatovou šťávu. Nevadí, zbyla nám každému ještě jedna porce, alespoň se to lépe ohřeje.

Děkuju za skvělý recept, Liko.

Re: Nakonec jsem:
Autor: Z. Lika Datum: 4.2.2018 13:25

Jsem ráda, že chutnalo :-)

Liko:
Autor: D. Ruščáková Datum: 2.2.2018 20:21

filé moc ráda nemám, zato cokoliv s pórkem a rajčaty ano, takže budu hledat nějakou tvůrčí obměnu:)) V mrazáku mám ještě kousek dobré tresky, tak to asi zkusím.

Jo minule jsem dělala ty pečené brambory ala ty a byly moc dobré:))

A k těm bramborám vařeným v páře - to jsem nikdy nedělala, tak se ptám - vadí, kdyby byly normálně vařené ve vodě?

Re: Liko:
Autor: Z. Lika Datum: 2.2.2018 20:40

Vařené ve vodě určitě nevadí - jen jsem zjistila, že vařené v páře mají mnohem lepší chuť. Brambory vařím v páře v papiňáku :-) Osm minut od natlakování, pak povolit. Jen dát pozor na minimální nutné množství vody. Nemá to chybu.

Anebo - pravé lodní brambory (hodí se pro větší množství, aspoň dvě - tři kila nebo více, kvůli udržení teploty): brambory zalít v hrnci studenou vodou, přivést k varu a pak hned stáhnout z ohně a nechat pod pokličkou a ve vodě dojít. My je nechávali stát tak dvě - tři hodiny, ale vydrží i déle. Nepřevaří se, jsou krásně akorát.

Re: Liko:
Autor: Z. Lika Datum: 2.2.2018 20:40

Zapomněla jsem dodat, že i pravé lodní brambory vaříme ve slupce.

Re: Liko:
Autor: D. Ruščáková Datum: 2.2.2018 20:56

Zkusím ten papiňák - nedávno jsem si ho - po mnoha a mnoha letech - zase koupila:))

Re: Liko:
Autor: V. Glover Datum: 3.2.2018 1:03

Liko jake je minimalni mnozstvi vody na ty brambory? Ja jsem si koupila papinak, ktery jsem nikdy predtim nepouzivala, protoze se jich bojim. Ale chybi mi teda zakladni zkusenosti jak to pouzivat.

Re: Liko:
Autor: Z. Lika Datum: 3.2.2018 8:03

Wendulko, to minimální množství vody musí být v návodu pro papiňák - záleží totiž na jeho velikosti. Ale zevnitř bývají v hrnci rysky, takže vody musí být nejméně po tu nejspodnější. Při vaření v páře naliju vodu, posadím do hrnce mřížku nebo košík (byly u hrnce) a na to dám brambory, aby neležely ve vodě.

Re: Liko:
Autor: Š. Matyášová Datum: 5.2.2018 9:00

takhle vařím v létě brambory na Beaveru :-D

Re: Liko:
Autor: Z. Lika Datum: 5.2.2018 12:13

Přesně, sharko, takhle vařit brambory pro hodně lidí, to je ideální řešení.

O.T.:
Autor: T. Zana Datum: 2.2.2018 19:48

Vyúčtování je na Hadech :-)

Re: O.T.:
Autor: Z. Lika Datum: 2.2.2018 19:57

Děkuji :-)

další chutný recept:
Autor: M. Crossette Datum: 2.2.2018 18:50

Liko, umíš vybrat jednoduché a při tom výbroné recepty - díky! Jsem si jistá, že tvé kulinární pokusy jsou doma (a u tvých hostů) patřičně oceněny :)

"Zdejší veřejnosti" mohu vřele doporučit vyzkoušet i minulý Licčin Mlsotník (s taliánem), který jsem hned ten večer s velkým úspěchem vyzkoušela ! U tohoto receptu (pórek my moc rádi) budu muset vymyslet, jakou rybou bych mohla nahradit filé. Mívala jsem ho vždycky ráda, jenže už jsem ho nejedla ani nepamatuji. Tady jsem nic podobného neviděla a ryba "catfish" kterou nejvíce kupuji je na takovéhle pečení příliš křehoučká, asi by z ní po upečení moc nezbylo :) No něco najdu.

Jinak také mám v ledničce skoro vždy zásobu brambor, v mém případě pečených. Vařené zase tak moc nepoužívám, zato pečené v troubě dělám často a když už na hodinu rozpaluji troubu, dávám tam brambor nejméně tucet. Pak je podle potřeby opékám do křupava jako přílohu. A nebo - a to též často, poslouží jako "umlčení" Trixie, když mi v kuchyni za zády žebrá a já zrovna nemám, co bych jí dala. Tak jí do tlamky šoupnu z lednice pečenou bramboru a je klid :)

Cibule !!! Já jí snad v životě nestrouhala! Umím jí nakrájet na hodně drobno, ale strouhat jsem se jí zatím neodvážila. To se při strouhání cibule nerozpadá, nedrolí? Je rozdíl mezi strouhanou a krájenou? Já to zatím nezkoušelo hlavně proto, že začnu děsně slzet už při prvním rozkrojení. Představa, že budu celou cibuli strouhat, její šťáva bude stříkat a ty čpavé výpary mě obejímat...no asi bych se uslzela a usmrkala :) Nebo je to jinak?

Re: další chutný recept:
Autor: T. Zana Datum: 2.2.2018 19:50

Musím přiznat, že strouhání cibule mě taky zarazilo, ale tak nějak jsem to vypustila s myšlenkou, že to zkrátka drobně nakrájím :-)

Re: další chutný recept:
Autor: Z. Lika Datum: 2.2.2018 19:52

Zano, určitě nekrájej, ale nahrubo nastrouhej, nic se neboj. Krájená cibule, jakkoli nadrobno, má úplně jiné efekty a oučinky.

Re: další chutný recept:
Autor: Z. Lika Datum: 2.2.2018 19:51

Maričko, s cibulí je to jinak. Při krájení slzím téměř okamžitě, až si připadám přecitlivělá, zato při strouhání (nahrubo) tyto potíže nemám.

A je rozdíl v chuti: Jak mě poučila Nelina - strouhaná cibule dodá cibulovou chuť, aniž bys narážela na kusy cibule (ty se hodí jinde, třeba v guláši nebo na tlačence). Jak mi Nelina prozradila, jsou to finty ještě c.k. kuchařek :-)

Pokud jde o rybu, možná stačí obyčejná treska?

Jsem ráda, že se mlsotník s taliánem osvědčil :-)

Jinak pečené sladké brambory (u nás hlavně batáty) jsou luxusní pokrm, to se Trixie nedivím, že se s nimi "spokojí"!

Re: další chutný recept:
Autor: M. Crossette Datum: 2.2.2018 20:33

Tak o sladké pečené brambory musím z trouby vytahovat, když je Trixie venku, jinak mi nejen stojí u boku, ale nedočkavostí naslintá celou loužičku :) Milujeme je jak my, tak pes. Protože je loupu ještě za horka, T.dostane šlupky (vždy na nich kousky br. zůstanou) a jednu celou bramboru :) Ty co ukládám na později jsou obyč. pečené brambory.

Díky za vysvětlení o cibuli, tak to určitě zkusím! Jsem ochotná vyzkoušet všechny fígle abych u cibulí nebulila:) Vyzkoušela jsem už snad všechny rady a jediné, co zvládnu jsou brýle do vody. Kdysi, než jsem přešla na ty brýle (tenkrát jsem měla jen sjezdařské), tak jsem velké množství cibule (např. na fr. brambory či moussaku) krájela tak, že jsem si na hlavu dala velký ig. sáček, který jsem vzadu stáhla kolíčkem na prádlo, takže vzduch měl trochu přístup. To fungovalo na výpary skvěle, jenže jak jsem musela dýchat, tak se sáček zamlžil a já na to krájení neviděla. Sice jsem neronila slzy, ale zase hrozilo, že si uříznu prst :). Když byl v domě mému zakuklení přítomen manžel, raději mě chodil kontrolovat, jestli jsem mu v kuchyni neomdlela či se nepřidusila. Někdy se raději nabídl, že mi cibule nakrájí sám, jelikož jemu oči neslzí.

Re: další chutný recept:
Autor: Z. Lika Datum: 2.2.2018 20:44

Maričko, s tím pytlíkem přes hlavu moc neriskuj, to vypadá jako z hororu a z detektivky zároveň. Je ovšem pravda, že tento postup uklidňuje - CO2 místo překysličení :-) Asi bys nakonec opravdu omdlela, ne-li něco horšího, a manžel by měl co vysvětlovat. Za to ta cibule nestojí!

Opravdu doporučuji strouhat, neuronila jsem ani slzu (zbytečně se ovšem nad cibulí nenakláním).

Re: další chutný recept:
Autor: T. Zana Datum: 2.2.2018 20:48

Já cibuli krájím pod digestoří (puštěnou), docela to jde. No a teda ji zkusím nastrouhat, když říkáte ;-))

Re: další chutný recept:
Autor: M. Crossette Datum: 2.2.2018 21:38

Liko, já už sáček léta nepoužívám. Tenkrát v mládí jsem si s dechem asi víc věřila, anebo jsem zmoudřela a uvědomuji si nebezpečí :) Už dávno jsem přešla na ty brýle (tedy když chci mít kolečka, nebo půlměsíčky). Jinak třeba do coleslaw používám ten skvělý "pumpovací sekáček". Já jak mám problém se suchýma očima (musím si kapat) a slzím venku i při mírném vánku, tak mě cibulové výpary asi extra dráždí. A ano, i tak pracuji s cibulí spíše zakloněná, než předkloněná :)

Re: další chutný recept:
Autor: Š. Matyášová Datum: 5.2.2018 9:09

tak na tvůj coleslaw, používám drtič-sekáček, je to hned

https://www.alza.cz/bosch-mmr08r2-d2415717.htm

Re: další chutný recept:
Autor: Z. Lika Datum: 5.2.2018 12:14

Sharko, podobný bazmek doma mám, nějak mě nenapadlo na něm dělat tenhle salát!

Re: další chutný recept:
Autor: Z. Vave Datum: 2.2.2018 22:50

O jiných oučincích strouhané cibule jsem neměla potuchy, ale jelikož jsem v sekané nesnášela a nesnáším kousky cibule, odjakživa jsem ji strouhala, a to na jemno. Později jsem jí začala mlít na mlýnku na maso. I když jsem kupovala mleté maso, nelenila jsem sestavit mlýnek a namlela na měsíčky nakrájenou cibuli, samozřejmě i česnek, někdy kousek buřtu nebo zbylého pečeného masa a zbytky toho všeho z mlýnku vyháním tím, že v něm pomelu tvrdý rohlík či dva. Geniální vlastnoruční vynález, u kterého ani moc neslzím (mám přecitlivělé oči), páč u mletí můžu otočit hlavu na stranu a prsty si neukrouhám. :)

Re: další chutný recept:
Autor: Z. Lika Datum: 3.2.2018 10:12

Ano, Vave - když sekaná, tak "mletá" a pomelou se všechny ingredience. I ten rohlík nakonec znám, to se u nás taky dělalo, bylo velmi uspokojivé pozorovat, jak se ten zablemcaný mlýnek "sám" čistí.

Re: další chutný recept:
Autor: Š. Matyášová Datum: 5.2.2018 9:04

treska tmavá nebo světlá, šel by i siven....

Re: další chutný recept-strouhaná cibule:
Autor: Š. Matyášová Datum: 5.2.2018 9:05

mám starý model Borner kráječe V - struhadlo s výměnným plotničkami a ostřími ve tvaru V, do kloboučku vložím cibuli a pliotničku dám na krájená julien zeleniny..a cibule je taky julien, nerozpadá se,není z ní kaše a je to hned

OT - Eliška:
Autor: L. Vaňková Datum: 2.2.2018 17:52

Milí Zvířetníčci, kdo četl prosincové ,,ušaté vyprávění'' o lišce Elišce, toho by jistě zajímalo i pokračováni: Tak tedy - od 29.1. se Eliška zabydluje v soukromé ZOO Dvorec u Borovan nedaleko Třeboně. Majitelé jsou kvělí lidi a naši kamarádi. Eliška se zatím seznamuje s novým prostředímm a v dohledné době jí snad přijede i ušatý nápadník :-)

Re: OT - Eliška:
Autor: Z. Lika Datum: 2.2.2018 18:15

Tak to je dobrá zpráva. Pro zájemce je zde odkaz na článek o Elišce

1url.cz/MtXes