6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


BERNSKÁ SMEČKA: Za Kalinkou

2.4.2018

Kalinku máme napořád v srdci se spoustou krásných vzpomínek, za všechny jsem vybrala tyhle tři…

Zloděj v garáži

Kalinka dohližitelka

Kalince ještě nebyl rok a tu a tam se stávalo, že měla doma nehodu. Bydleli jsme tehdy v Praze v bytovém domě. V suterénu byla velkokapacitní garáž, kde nám patřilo stání pro jedno auto; shodou okolností se nacházelo přímo pod naším bytem.

Když v noci Kalinka začala nezvykle jančit, předpokládala jsem, že to nechala na poslední chvíli a teď potřebuje ven hodně rychle. Jen jsem vklouzla do džín a mazaly jsme. Kalinka mne ale táhla ke vchodu do garáže, kde se svítilo. Nakoukla jsem do dveří a u našeho auta se motaly dvě postavy.

Daly jsme se na ústup; naštěstí Kalinka byla dost moudrá na to, že na nás neupozornila. Zavolala jsem policii a šly jsme muže zákona očekávat ven. Garážová vrata byla otevřená, automatické zavírání vyřazené z provozu. Přijeli dva policisté a vjezd zablokovali svým autem.

Pachatelé, kteří měli zrovna v parádě naši rezervu, byli překvapení. Očekávala bych, že si policisté výtečníky hned odvezou s sebou na služebnu, ale jen si něco opsali z jejich dokladů a propustili je. Starosti s poškozeným autem jsem prohlásila za mužskou záležitost a s Kalinkou jsme si šly po svých. Muž se s policisty zdržel a já měla zoufalou potřebu o Kalinčině hrdinství někomu říct; tak jsem vzbudila Abaxe a podrobně mu vylíčila, co se dole dělo, zatímco on v klidu spal…

Premiantka na výcviku

Vpřed, Kalinko!

Když jsme si přivezli domů dospělého Abaxe, zdálo se, že jeho chůze na vodítku by snesla vylepšit. Ostýchala jsem se přihlásit do kolektivu na cvičák, tak jsme si domluvili individuální lekce se soukromou trenérkou. Marta nás hned na první hodině překvapila informací, že Abax všechno umí, jen si to chtěl nechat pro sebe. Bylo jasné, že cvičení ho baví, tak jsme pokračovali a později jsme za Martou jezdili i s oběma mladými fenkami.

Kalinka musela vždycky jít do akce první, nemohla to vydržet. Byla to divoká holčička, zpravidla rychleji jednala, než myslela, zato však cvičila s obrovským nadšením. Martu milovala a zbrkle jí chtěla ve všem vyhovět. Když její půlhodinka uplynula, vrátila se do auta a na plac šla Hispánka, dívenka chytrá a poněkud pohodlná, která nikdy nedělala nic zbytečně. Proti Kalince působila při výcviku trochu jako zpomalený film. Na to se ovšem Kalinka nemohla dívat! Skákala v autě z jedné sedačky na druhou, nervózně nad Hispánkou kroutila hlavou a bylo zřejmé, co se děje v její hlavičce: takhle ne, pusťte mne, ukážu jí to!

Čáp na střeše

Když do naší obce zavítají čápi, zpravidla se důležitě procházejí po louce za naším domem. Naši psi se příliš netrápí tím, co je psáno v katastru nemovitostí; vycházejí z toho, že naše je, co oni rozhodnou, tedy les, louka a vůbec všechno, kam jejich oči dohlédnou.

Kalinka na vycházce

Onehdy takhle chystám snídani a pořád za mnou do kuchyně běhala neklidná Kalinka. Přiběhla, chvilku nervózně přešlapovala a zase utíkala ven.

Když se to po několikáté opakovalo, vykoukla jsem, kam odbíhá. Vyběhla ven, mrkla na střechu, rozčileně zaštěkala a zase zpátky za mnou. Tak jsem vyšla ven zjistit, o co jde.

Na střeše seděl čáp. S nesouhlasnými projevy vzrušené Kalinky si hlavu nelámal a nehodlal stanoviště opustit. Když jsem Kalince vysvětlovala, že nic nehrozí, všechno je v pořádku, byla nedůvěřivá; bylo jasné, že sice poněkud pochybuje o mé soudnosti, avšak uznává, že mám vyšší šarži než ona.

---

Nemocná Kalinka si ještě počkala na víkend s překrásným jarním počasím. Nedělní odpoledne strávila v pelíšku u francouzského okna, kam svítilo sluníčko. Moc nespala, dívala se ven. Velkou radost jí udělali dva kosí bratři (podle mého muže to byl páreček na námluvách, ale já v nich viděla „žádné svatoušky“ z Večerníčku), kteří skotačili na zemi před oknem; bylo jasné, co by Kalinka udělala ráda... Vždycky totiž ráda ptáky honila a když jí uletěli, nezapomněla mi věnovat vyčítavý pohled jak tohle můžeš dopustit?!

V pondělí přestala jíst a v úterý tichounce přešla přes Duhový most…

Kalinka s Abaxem

Psáno v březnu pro Zvířetník Neviditelného psa.

Fotografie: Mirek Menšík.

Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie!

www.bernsky-honic.cz

Radana Menšíková Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !