30.11.2023 | Svátek má Ondřej


BERNSKÁ SMEČKA: S Candy za zvířátky

21.5.2018

Osmiletá Candy je naše modelka; loni totiž zdobila obálku slovenského časopisu Pes a mačka. A tak se jako správná modelka chová, čas od času u ní vypukne anorektická manýra. Něco jí přelétne přes čumáček a začne dělat drahoty s jídlem. Co pamatujeme, bývalo důvodem nějaké to nadělení v porodní bedně (nikoli její); ta ovšem v současné době zeje prázdnotou.

Candy mačka: naše modelka

Po bezradném pokrčení ramen jsme zapřemýšleli, čím bychom se mohli naší milé Candy vlichotit. Víme, že nejvíc ze všeho miluje pocit výjimečnosti a privilegia ve smečce. Rozhodli jsme se tedy pro nějakou samostatnou akci, aby nás měla jen sama pro sebe. A kam se vydat? Jsme od Dvora Králové nad Labem, tak se jelo do ZOO. Chodíme tam poměrně často, ale až letos nás konečně napadlo si koupit permanentky. Mile nás překvapilo, že díky tomu už nemusíme platit vstupné ani za psy.

U šimpanzů (ti mají 98,4 % genetické informace shodné s člověkem).

Zvolili jsme pro Candy trasu kolem klidných zvířat a očekávali jsme, že se jí to bude líbit, jako obvykle. Už od auta se tvářila otráveně a neobměkčila ji ani kouzelně spontánní malá holčička, která k ní u vchodu přiběhla, začala ji hladit a nešetřila chválou. Zdálo se, že Candy tentokrát nic nijak zvlášť nezajímá. Výjimkou byl karakal (ten ji doslova uhranul) a pak její oko ještě spočinulo na šimpanzích a guarézách. To nám se toho líbilo mnohem víc a se zájmem jsme si na tabulkách s názvy zvířat četli různé zajímavosti; však se o nich u fotek zmíním.

Karakal (jeho jméno znamená „Černé ucho“).

Bonusem při návštěvě zoologické zahrady právě v této době jsou půvabné keře rododendronů a azalek v květu. Vůbec bych se nedivila, kdyby do ZOO někdo zavítal hlavně kvůli nim, v takovém jsou množství a taková je to nádhera. Model afrického městečka je poměrně nová záležitost, je v ZOO dva roky. Tam jsme si dali kávu a lákavou sladkost. Nejvíc mne přitahovaly velké hroudy ořechů v karamelu, ty se ovšem jevily jako nebezpečné pro zuby, zvolili jsme proto raději ochucený kokos. Jak nám africké dívky v prodejně prozradily, káva byla etiopská; chutnala náramně, zato kokos podruhé určitě nemusím. Co všechno se nabízí v zooshopu, nevíme, na dveřích je totiž obrázek škrtnutého pejska.

Zebry Grévyho (nejohroženější zebry Afriky).

Pokud jde o vztah naší modelíny k plné misce, poněkud se to zlepšilo až třetí den, takže těžko říci, zda v tom cizokrajná zvířátka sehrála nějakou zásadní roli. Ale počítají se přece výsledky…

Pro Zvířetník Neviditelného psa v květnu 2018 Radana Menšíková

Fotografie: Mirek Menšík. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie!

www.bernsky-honic.cz

Radana Menšíková Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !