Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BERNSKÁ SMEČKA: Vánoční pozdrav z Finska

diskuse (23)
Vůbec prvním štěňátkem bernského honiče, které se z České republiky vydalo do Finska, byl náš Carbonado; ve své finské rodině dostal jméno Oiva.

18 Psí rozjímání foto:  Tero Lanes, Sonja HyväriNeviditelný pes

Vůbec prvním štěňátkem bernského honiče, které se z České republiky vydalo do Finska, byl náš Carbonado; ve své finské rodině dostal jméno Oiva; o jeho začátcích v zemi tisíců jezer jsme psali zde. Ten příběh se začal psát před třinácti lety. Tehdy v rodině Tera a Sonji byli psi tři, dva bíglové a Oiva.

Oiva, 2021 | foto: Tero Lanes

Před třemi lety byl už Oiva v rodině čtyřnohým jedináčkem, a tak když se u nás zaplnila porodní bedna, jeden z kluků, Hamied, se začal chystat na let do Finska. Oiva zpočátku nebyl z nového „brášky“ nijak zvlášť nadšený; ne že by vyvolával nějaké nepokoje, malého Hamieda „jen“ naprosto ignoroval. To ovšem štěňátko i majitele šťastnými nedělalo.

Oiva a Hamied, 2019 | foto: Tero Lanes

Čas všechno bez větších potíží postupně urovnal. Rodina tráví hodně času v přírodě ve svém víkendovém domě. Oba honiči se věnují lovu. Sonja a Tero patří k majitelům, kteří s námi zůstávají v pravidelném kontaktu, a protože pro Oivu si sem tehdy přiletěli, známe se osobně, což není úplná samozřejmost.

Oiva a Hamied, 2021 | foto: Tero Lanes

Začátek září ve Finsku znamená začátek lovecké sezóny; před několika týdny začala ve Finsku pořádná zima. Oiva a Hamied si na ni zvykají. Rodina jezdí každý víkend na lov a kluci vášnivě pronásledují zajíce, je to jejich oblíbená práce jako loveckých psů. Oba lov milují. Lov je vůbec na severu hodně populární disciplinou, věnuje se mu dost lidí. Ovšem počet zajíců v přírodě klesá, proto se pokaždé nestřílejí. Psi trénují a zajíci žijí dál. Velkým problémem jsou vlci; je jich mnoho a může docházet k jejich častým nehodám – jak se psy, tak s auty. Naštěstí v oblasti, kam jezdí lovit Oiva s Hamiedem, tyto problémy nejsou aktuální.

Hamied | foto: Tero Lanes

Třináctiletý Oiva prospí nyní více času než dřív; pomalu se začíná projevovat, že stárne. Pravidelně navštěvuje fyzioterapeutku, občas se také ozvou jeho záda. Ovšem nejde o nic vážného, problémy během jednoho až dvou dní vymizí. Stále miluje vycházky a hlavně lov. Jakmile zjistí, že se jde ven, první stojí u dveří. Pokud jde o lovecké zkušenosti, je Oiva stále jednička.

Oiva a Hamied, 2020 | foto: Tero Lanes

Tříletý Hamied je hodně aktivní pes. Moc rád by si hrál s Oivou, ale toho už to moc nebaví. Vidíme to doma i my; s Candy, sestrou Oivy, je to dost podobné. Také ji nesužují žádné zdravotní problémy a nade všechno miluje procházky v lese. Bohužel jí nemůžeme nabídnout víc než ty vycházky do přírody, lovu se nevěnujeme a jsme rádi, když její lovecký pud spí. Uvědomujeme si, o co pestřejší život mají Oiva s Hamiedem a jsme za to vděční. Oba jsou svou rodinou milovaní a mají krásný život naplněný skutečnou prací loveckých psů.

Oiva a Hamied, 2020 | foto: Tero Lanes

Před vánočními svátky u nás zastavilo poštovní auto s tím, že veze balíček. Jelikož k nám normálně jezdí hlavně balíky objednané v e-shopu pro psy a to bývají zásilky velké a těžké, začala jsem se shánět po manželovi. Pan řidič pravil, že toho nebude zapotřebí a podal mi balíček; jaké bylo mé překvapení po zjištění, že je z Finska od Sonji! Samozřejmě jsem si jeho obsah vystavila a nezapomněla jsem se pochlubit na facebooku. Naše finská kamarádka Anu (také žádná známost virtuální, známe se osobně ze světové výstavy v Amsterodamu) můj příspěvek okomentovala slovy, že to je nejlepší čokoláda na světě!

Hamied, 2022 | foto: Tero Lanes

Sonje jsem poděkovala; svěřila mi, že jí spadl kámen ze srdce, vůbec si nebyla jistá, že balíček k nám skutečně dorazí. Popsala mi, jak nás chtěla překvapit, nechtěla se proto na naši přesnou adresu ptát a tak posbírala, co našla ve svém archivu. Na jejich poště byla nová paní, která si nevěděla rady se zásilkou do zahraničí a nabízela Sonje celní prohlášení. Ukázalo se také, že netuší, kde se Česká republika nachází. Podívala jsem se pořádně na adresu na krabici a vůbec jsem se nedivila obavám, které Sonja měla; souhlasilo jméno a poštovní směrovací číslo, jo a číslo telefonu, ale to pan řidič použil jen k tomu, aby se ujistil, že nás zastihne doma.

Dárek z Finska | foto: Mirek Menšík

Sonja kvitovala, jaké že u nás máme báječné poštovní služby. Přiznala jsem se, že to tak zdaleka nebývá vždy a že mám velkou chuť zajít na naši poštovní pobočku osobně jim poděkovat. Považte, Sonja balíček z Finska posílala předposlední pátek před Vánoci; celou dobu jeho trasu na internetu sledovala. V úterý odpoledne už dostala zprávu DORUČENO, ale dokud nedostala e-mail ode mne, neměla jistotu. Ve Finsku prý také poštovní služby nejsou na kdovíjaké úrovni, takže jsme se shodly, že doručení balíčku v předvánočním čase třetí pracovní den lze s úspěchem považovat za malý zázrak.

A perlička? Já jsem ten samý pátek posílala balíček z Česka do Česka. Jeho doručení do mista určení zabralo času dvakrát tolik…

Oiva a Hamied, 2021 | foto: Tero Lanes

Psáno v prosinci 2022

Radana Menšíková, www.bernsky-honic.cz

Fotografie: Tero Lanes, Sonja Hyväri a Mirek Menšík. Podívejte se do bohaté fotogalerie!

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

jhr Jan Hron
12. 7. 2024

V ruské autonomní republice Tatarstán nabízejí lidem odměnu sto tisíc rublů, v přepočtu 27 tisíc...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz