3.8.2020 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Ze života motýlů a lip

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 23.6.2019 11:45

Dnes má svátek Zdeňka

Takže přeji všem Zdenám a Zdeňkám moc pěkný svátek :-)

T. Zana 23.6.2019 14:20

Re: Dnes má svátek Zdeňka

Milé Zdeny, připojuju se a taky přeju všechno nej, zdraví, stěstí, spokojenost :-)

Z. Xerxová 23.6.2019 7:17

hezký den

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Jdeme ven. Kromě koček už se do misky s granulkama naučil chodit i ježek a straky a vrány... Jo a straky chodí pít i mlíko :o)

Z. Janaba 23.6.2019 9:04

Re: hezký den

Mně přibyl do kantýny prťavý jezevec. Je menší než náš kocour, ale miskou s granulema tříská zdatně. Takže teď sypu večer dvakrát. Taky přijde toulavý kocour, že ano. Nový strávník se mi líbí, miniaturu jezevce jsem ještě neviděla.

Z. Xerxová 23.6.2019 10:25

Re: hezký den

jezevce závidím - v přírodě jsem ho ještě neviděla. Jen přejeté na silnici... Lišek je vidět víc a víc, jezevci stále dokáží žít skrytě

Z. Xerxová 22.6.2019 18:36

svatojánci...

svatojánci nezklamali, kalendář znají. Blíží se svátek svatého Jana a tak se dají každý večer na zahradě pozorovat. Poprvé jsem je viděla v úterý

M. Crossette 22.6.2019 18:10

ještě dotaz..

Tady v Lidovkách vlevo je článek "Lidé v noci pozrovali...". . Okamžitě mě zaujal a přečetla jsem si o "svítících oblacích". Já totiž asi právě tohle viděla předevčírem večer na zahradě. V článku je odkaz na "astro.cz", kde je napsáno, že angl. je to NLC (Noctilucent Clouds). U nás už bylo po sedmé večer a hodně se stmívalo. Stála jsem v kuchyni a všimla jsem si, jak je bílý "rumpál" co je na zasypaném bazénu zářivě bílý. Udivilo mě to, vypadal, jakoby na něj "od východu" dopadalo přímé silné světlo. Ale já si byla jistá, že venkovní světla nesvítila. Tak jsem se šla podívat. A na východní straně byla překrásná obrovská oblaka olemovaná ostrým světlem od růžové přes červenou až do fialova, které obarvilo oblohu kolem mraků hodně daleko. Koukala jsem na to jako na zjev a honem ťukala na okno na manžela, ať se jde také podívat. Nechápapa jsem, jak to, že "slunce zapadá na východě", když na západě byl typické krásné červánky. Protože to fak vypadalo přesně jako vele-barevný západ slunce. Nakonec jsem usoudila, že je to opravdu západ slunce, ale nějak nezvykle protažený do šířky až na východní stranu. Jenže kočky potřebovaly jít do domu, dokud bylo ještě trochu vidět, tak jsem se jim věnovala a když jsem pak zase vyšla ven, východní obloha už byla zase normálně temná. Moc mě mrzí, že jsem si nemohla udělat fotku ! No a shodou náhod je tu dneska právě o tomhle jevu článek. Tak alespoň vím, co to bylo, že to nebyl obyčejný západ slunce. Viděli jste to někdy někdo ?

Z. Lika 22.6.2019 18:21

Re: ještě dotaz..

Maričko, tenhle jev vídám dost často - červánky různých odstínů na opačné straně, než zapadá slunce. Jsem z toho vždycky unešená, je to krása. A ta scenérie se rychle mění, jak slunce klesá. Zkus někdy pozorovat, jak rychle se slunce pohybuje - oproti obzoru, nebo stromu, budově... Vždycky se divím, jak je možné, že mi den připadá (relativně) dlouhý, když slunce tak uhání.

Z. Vave 22.6.2019 18:29

Re: ještě dotaz..

Honím slunce v pohybu denně, protože potřebuju, aby dopadalo na malý solární panel, aby rybičkám tryskal vodotrysk. Včera zapadalo slunce úplně nejvíc vpravo od silnice, bohužel jsem to na rozdíl od loňska nefotila, ba ani neviděla. Vždycky mě fascinuje, že ještě ani nezačaly prázdniny, a den už se začíná, zprvu nepatrně, zase krátit.

Z. Lika 22.6.2019 19:06

Re: ještě dotaz..

To aby o prázdninách mohly být ty dlouhé, vlahé, milostné večery :-)

M. Crossette 22.6.2019 21:25

Re: ještě dotaz..

To je hezké Vave - "solární panel, aby rybičkám tryskal vodotrysk" :)

M. Crossette 22.6.2019 21:24

Re: ještě dotaz..

Díky Liko a Vave za odpovědi. Já jsem si toho nikdy dřív asi nevšimla, nebo jestli byly ty NLC, tak nebyly tak úžasné, jako předevčírem. To světlo bylo fakt jasné a ostré, jakoby na "bazén" byl namířený velký reflector. A pak ty nádherné barvy lemující ta bílá seskupení. Prostě krása !!! A máš Liko pravdu, že to rychle pomine.

Já ráda sleduji jak "pluje měsíc" :) Na něj mohu koukat primo a jak dlouho chci(oproti slunci). Ten krásný oční klam, kdy mám pocit, že kvapem ubíhá měsíc, přestože hlavou nehnu. A jak rychle se schová a zase vynoří z poza mraků. A já si při tom broukám tenhle, skvělý dávný hit, který se mi stále převelice líbí. Jistě víte který, že :)

https://www.youtube.com/watch?v=afgXhmAqKkk

M. Crossette 22.6.2019 17:48

tak tohle je velmi zajímavé

nic jsem o tom nevěděla. Podle obrázku mám dojem, že jsem tuhle babočku u nás viděla. Tedy při procházkách, ale jistá si tím nejsem. Musela jsem si najít její lat. název a pak jsem zjistila že angl. se téhle babočce říká "Painted lady" nebo "Cosmopolitan"(to možná proto, že je taková cestovatelka). A nevěděla jsem, že babočka je latinsky "Vanessa", což je poměrně běžné dívčí jméno. Jeslipak znáte nějaké děvče, které se jmenuje Babočka ?

Baboček Admirálů jsme jednu dobu mívali na zahradě v pozdním létě hodně (hlavně na červené verbena). Ale postupně úplně zmizeli a teď už k nám létají jen "falešní admirálové", jiný druh babočky. A i těch nějak ubývá. Ale běžně při procházkách vidím tu krásnou babočku paví oko, na zahradě velice vyjímečně. Ale krásnou dlouhozubku jsem na zahradě letos už take zahlédla.

Kvetoucí lípa mi hned připomněla tuhle dávnou písničku - kdo se na ní pamatujete ???

https://www.youtube.com/watch?v=rrxs2FLqWaw

T. Zana 22.6.2019 19:30

Re: tak tohle je velmi zajímavé

No jasně - zrovna jsme tuhle s Frantou šli pod kvetoucími lípami a snažili se vzpomenout si na slova a na zpěvačku :-)

A máme to vyřešeno, díky, Maričko!

M. Crossette 22.6.2019 21:26

Re: tak tohle je velmi zajímavé

Zano, jsem ráda, že jsem vám pomohla se vzpomínkou :)

T. Zana 22.6.2019 14:41

Zajímavé

Vůbec jsem netušila, že i evropští motýli takhle migrují. Američtí monarchové, to ano... ale že i u nás?! Proč nám to zatajili :-) ?

Z. Vave 22.6.2019 12:26

To jsou ale zajímavostě! :)

Děkuju, Jitur.

U mně na zahrádce taky občas vidím babočky, bělásky i další motýly. Dokonce jsem už viděla malou dlouhozobku svízelovou. Těším se, že až mi začnou kvést komule davidovy a později i ořechoplodce, tak u nás bude motýlů mnohem víc.

T. Zana 22.6.2019 13:23

Re: To jsou ale zajímavostě! :)

Aaach, dlouhozobka! Ta je nej :-)))

Z. Vave 22.6.2019 18:24

Re: To jsou ale zajímavostě! :)

Jojo, mám je moc ráda. Až pokvete komule, bude jich tu určitě víc, těším se.

Z. Tečka 22.6.2019 17:40

Re: To jsou ale zajímavostě! :)

Tak dlouhozobek tu mám teď docela dost, chodí na žlutě kvetoucí zimolez. Mám dva velké keře na plotě a střídají se na nich se čmeláky.

Měla jsem dole na zahradě dvě komule, a ty byly plné motýlů, však se jim taky říká motýlí keř. Někde mám fotky.

Z. Lika 22.6.2019 18:23

Re: To jsou ale zajímavostě! :)

Pokusila jsem se je letos nalákat na petunie - nádherně voní, hlavně večer, a nic, zatím. Ani čmeláci nic. Snad se v srpnu chytím aspoň s lišaji, ti v tu dobu taky putují.

Z. Vave 22.6.2019 18:31

Re: To jsou ale zajímavostě! :)

Čmeláčky mám, různé druhy asi, protože jsou každý jiný. Včelky občas a takové ty vosy-nevosy. Zapomněla jsem, jak se jmenují. Ri bude vědět. :)

Z. Maw 22.6.2019 11:19

tohohle motyla

jsem videla o dovolene v cechach... a premyslela jsem, co to je, prisla mi to jako takova hodne svetla pribuzna babocky... diky, ze ted vim, co to je :)

Z. Jenny 22.6.2019 10:25

Motýle :-)

jsou letos vidět hodně,asi mají příznivé podmínky pro vývoj.Viděla jsem na zahradě hodně druhů,babočku poznám ale ostatní kromě bělásků moc nevím,musím se podívat do chytré nabídky druhů u nás žijících.

Z. Xerxová 22.6.2019 7:09

hezký den

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Dík za rychle zjištěnou zajímavost ze světa motýlů. Babočku určím správně - lítají i po Jizerkách - ale o tom, že létají z Jihu jsem nevěděla nic...

Jsme na Zvířetníku aktuální - i tady se probírají motýle :o)

Z. Lika 22.6.2019 7:18

Re: hezký den

Ježíííši :DDD

Já si musela nechat vysvětlit, o co jde!

Z. Jovo 22.6.2019 11:28

Re: hezký den

Myslím si, že jsou to motýle! (:-))

Z. Vave 22.6.2019 12:27

Re: hezký den

Je vidět, že nejsi moc na sociálních sítích, Liko, tam to byl velký hit. A stále ještě je.

Z. Janaba 22.6.2019 15:16

Re: hezký den

No, za desítky let v cizozemí jsem se poměrně dobře naučila místní jazyk. Přesto se chyba vloudí. Ještě se nestalo, že by se mi někdo kvůli tomu smál.

Z. Lika 22.6.2019 18:53

Re: hezký den

Soudím, že tomu spíš pomohlo to, že ten pán poměrně ve velkém devastuje zdejší krajinu (netvrdím, že je jediný, ale je na něj hodně vidět), takže když mluví o něčem z ekologie, je k smíchu spíš tohle, než nějaký přeřek.