23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
G. Švehla 2.3.2021 20:28

Maričko zjistit dnes své předky není problém. Je celá ředa komerčních DNA testů, třeba zde: Genealogical DNA test - Bing a nebo zde Best DNA Test Kits of 2021 | Find The Best DNA Testing for Ancestry (top10bestdnatesting.com) měj se sluníčkově a good luck, J.;-)

M. Crossette 2.3.2021 22:42

Jirko děkujů. Já vím, že se dá pátrat, ale moje přání je spíše takový teoretický povzdech, že by mě to zajímalo, kdy to šlo třeba zajít do knihovny a přečíst. Na to jsem hlouběji se angažovat jsem moc líná. Prostřední manželova sestra ale to prý plánuje z jejich strany, už si objednala co je na DNA testy potřeba. Tak uvidíme, jestli to dotáhne do konce. Jedna jejich sestřenice před lety i bez DNA (jen z lodních, archívních a novinových zápisů) dokázala zjistit předky až do prvního Cross. který do US přijel v r. 1715! Je to řádně tlustý a zajímavý spis. Uvidíme, jestli švagrová přidá další zajímavost.

Co ty nebo Míla - hodláte hledat předky pro předání dál ? Také zdravím.

M. Crossette 2.3.2021 18:50

Jirko, děkuju za tak podrobný, zajímavý článek z australské historie. Každý kus země, kde žijí lidé, musel mít své "aborigince", kteří byli ti první. Tak teď vím o těch z Klokánie, trochu víc. A jak píše Vave, také jsem si při četní vzpomněla, žes o J. Chaloupkovi jednou psal. Je obdivuhodné, že na to jak jsme malá země, se česká stopa najde na tolika místech zeměkoule.

Vždy mě fascinuje, jak vědci(ale i archeologoví) dokáží podle kousku kosti, kamene, dřeva apod. odhadnout stáří na ty stovky tisíc let zpět 8-o Každý z nás má své "první" předky, staletí zpět, dnešní DNA je umí vypátrat hodně daleko. Také by mě zajímalo, jak vypadali a žili ti moje předci pár století zpět.:-)

T. Zana 2.3.2021 20:29

Maričko, to máš pravdu, ale ono by to bylo (apoň pro mne) zajímavé i na mnohem kratší časovou vzdálenost. Něco vím o přeslicové babičce (o jejích rodičích maličko), o přeslicovém dědečkovi méně, zemřel velmi mladý. O jeho rodičích nevím prakticky nic. Po mečové linii je to ještě horší....

M. Crossette 2.3.2021 22:23

Zano, já vím dost o mečové linii, z dědečkovy i babičiny strany jich bylo v rodině víc tak jsou i bratranci a sestřenice. Zato z přeslicové je to málo. Dědeček zemřel, když mamince bylo 12 (ani nevím, jestli měl sourozence), odkud je moje prapabička nevím vůbec, babička měla jednu sestru, která ale byla jen krátce vdaná, když zemřela bezdětná.

T. Zana 2.3.2021 15:56

Využiju příležitost k O.T. dotazu: dostala jsem zvonek (https://www.ceskestavby.cz/rostliny/zvonek-campanula-isophylla.html). Mám ho na parapetu na okně, každý den zalévám (pije jak blázen, ale pravda je, že pod parapetem má topení). Odkvetly kvítky, s kterými přišel, přičinlivě jsem je ostříhala - a nové se nějak neobjevují 8-o.

Co dělám špatně?

L. Jakovljevičová 2.3.2021 19:28

Zano, já mám tenhle zvonek prakticky celou zimu mezi okny. Na ty největší mrazy jsem ho dala na parapet, ale topení pod ním není. A ráno mívám v pokoji tak 14 st. Zatím má spoustu malinkých lístečků, ale vypadá že přežil. Dokonce jsem si všimla, že snad už tvoří malinká poupátka. Asi nemá rád moc teplo, aspoň ten můj ne ;-D

T. Zana 2.3.2021 20:07

No jo, teď jsem si našla, že má rád cca 18 stupňů, to tu mívám v noci. Přes den topím na vyšší teplotu, protože mi začne být zima na nohy :-P.

A. Zemanová 2.3.2021 13:51

Milý Georgi, děkuju za zajímavé informace. O Jiřím Chaloupkovi, jeho objevech, jeho knize i svém setkání s ním jsi už před časem psal. Nadchlo mě to a já jsem tu knihu musela mít. Sháněla jsem ji tehdy těžce a draho v zámoří, ale mám ji. I když anglicky neumím :), ale ráda si ji prohlížím.

Fascinuje mě, jak se během mého života vyvíjí poznání o našich předcích. Je to úplně něco jiného, než jsme se kdysi učili a já věřím, že našemu poznání ještě zdaleka není konec. Tak ráda bych věděla víc o všech našich bratráncích (i sestřenkách, pochopitelně, chicht), jejichž geny v sobě máme.

Čím dál častěji přemýšlím nad tím, zda za je nevyhnutelné za veškerá poznání platit tak velkou cenu, jakou jako lidstvo platíme (až nepochopitelně přesně předpovězeno v Bibli). A jestli lze vůbec poznání nezneužívat a čí jsou to geny, které nás k tomu nutí. A s tím souvisí spousta dalších otázek.

Z. Jenny 2.3.2021 13:12

O T

Omlouvám se,že nebudu chvíli reagovat na příspěvky,potkalo nás malování kvartýru, konečně si malíř na nás udělal čas a to je soused odnaproti, Myslete na mne,už teď kramujeme a je to drsné. ;-DR^ Uf!

A. Zemanová 2.3.2021 13:39

Vydržte! Moc na Tebe myslím, milá Jenny, a držím palce, abyste to přežili ve zdraví. :-)V

J. Fialová 2.3.2021 13:54

Jedno škodolibé přání: Užij si to malování ;-D (Ale jinak s Tebou cítím, to zase joo :-) )

Z. Lika 2.3.2021 14:56

Tak to je jaro definitivně tady!

Z. Yga 2.3.2021 15:18

Ani nevíš, jak jsem ráda, že tohoto potěšení budu pár roků ušetřena! ;-D Na druhou stranu - jak krásné to bude u vás!!

T. Zana 2.3.2021 15:35

Jenny, jak s tebou soucítím !! V minulých několika letech jsme vymalovali a vyměnili podlahy v celém bytě kromě bývalého synkova pokojíčku. Tam si Franta zřídil kramárnu a odtahal tam většinu svého bo... ehm, nepořádku. Byla jsem zpočátku velmi spokojená, že se za tím dají zavřít dveře, jenže poslední dobou se už i ty dveře nějak nechtěly dovírat :-P.

I poštvala jsem na něj synka, což asi před měsícem vyústilo v to, že to naše dítě nešťastné odtamtud odnosilo asi půl tuny novin a časopisů 8-o. O předchozím stavu cosi vypovídá, že pokoj teď vypadá, jako by byl strašlivě zakrámovaný. Franta se v tom pomalu přehrabuje s cílem vyklidit to do té míry, že bude možno vymalovat, dát novou podlahu a pořídit nějaké regály či co (dokonce ani on si nedělá iluze, že už další noviny a časopisy nebudou ;-O).

Jedno velké pozitivum je, že ta cimra má pěkných 14 metrů.

A. Zemanová 2.3.2021 23:57

Chudák Franta! :) (Jsi rafinovaná s tím synkem, to se Ti tuze povedlo. )

Z. Jenny 2.3.2021 13:09

Díky za zajímavé poznatky o historii osídlení Klokanie.R^

L. Semančíková 2.3.2021 12:43

;-O

A. Bytová 2.3.2021 13:05

?????

Z. Lika 2.3.2021 14:59

Hádám, že jde o uklepnutí, možná to patřilo k předchozímu příspěvku paní Semančíkové.

L. Semančíková 2.3.2021 12:43

Moje segra tam žila 12 5 roku a jak se ráda vrátila tam není život jako v Europě život tam je kočovnej ,

A. Zemanová 2.3.2021 13:55

Někdo rád holky a jiný zase vdolky. Co nevyhovovalo Vaší sestře, může se líbit jiným. Ten rozhořčený smajlík nechápu a jsem z něj smutná. George si dal s článkem práci a zaslouží poděkování, nebo alespoň zdvořilé mlčení.

Z. Lika 2.3.2021 14:58

Tak zrovna autor článku bydlí na jednom místě spoustu desítek let a má tu zemi velice rád.

T. Zana 2.3.2021 12:15

Ta Klokánie je neuvěřitelně zajímavý kus světa. Bylo by hezké se tam podívat, ale to bohužel až v příštím životě.

Príma že máme George, který nás zásobuje informacemi :-)R^.

Z. Yga 2.3.2021 9:41

Klokánie stále zajímavější! A ano, jsem hrdobec na pana Chaloupku - holt Češi se ve světě neztratí.

Inu všude je něco - v Austrálii divukrásná divoká příroda, u nás pokusy o její zkrocení a přeměnu na divukrásnou krajinu příjemnou pro zhýčkaného člověka - mluvím o počinech Liechtensteinů na Moravě - LVA u nás a Moravské Švýcarsko, jak o něm mívá okénko Alex v pondělí na Dedeníku!

J. Fialová 2.3.2021 9:13

Národní park Kakadu - jukám na fotky z Gůglu. Kurňa, tam je hezky :-)

Z. Lika 2.3.2021 7:56

O panu Chaloupkovi jsem už určitě četla nebo jsem o něm viděla dokument, je to ohromně zajímavé. Austrálie je opravdu zvláštní "laboratoř", díky.

E. Zvolánková 2.3.2021 7:50

Ahoj všichni,zrovna dnes,když jsem lezla ráno z pelíšku jsem si říkala,že by mohlo být na Zvířu zase něco o Klokánii,že už dlouho nic nebylo, takže Georgi díky za poučné a zajímavé čteníR^

Z. Xerxová 2.3.2021 6:36

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Dík za další zajímavé povídání od protinožců