23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


AUSTRÁLIE: Vzpomínky starého zbrojnoše

4.8.2015

Nerriga, maličká osada na Jižní Vysočině v NSW, kterou jsme si tehdy oblíbili, připomínala počátkem let sedmdesátých osadu divokého západu. Tuto tehdy tvořily asi tři chátrající chatrče, dřevěná budova školy – jednotřídky, budova z vlnitého plechu připomínající velkou stodolu, která byla zvána „dance hall“, tedy tančírna, kde se pořádaly společenské události okolních farmářských rodin roztroušených po krajinně v okruhu 50 kilometrů.

Ovšem nejhonosnější budova byla místní hospoda na „návsi“, tedy u silnice, která byla jen v těchto místech vyasfaltovaná, aby se z jinak prašné cesty štamgastům do piva neprášilo. Toto tehdy byla naše domovské hospoda. S majitelem jsme se z četných našich návštěv jeho zařízení znali. On nás měl rád, prodal hodně piva a navíc jsme mu v šenku hráli a zpívali. Jemu se to tak líbilo, že mnohdy sice hospodu v zavírací hodinu (ve 22:00 hodin) zavřel, ale i s námi vevnitř, a pak jela naše ilegální zábava i dlouho přes půlnoc. Jednou se mu to málem nevyplatilo, ale o tom později.

Při našich návštěvách této krajiny jsme většinou kempovali u řeky Shoalhaven. Její horní tok vytváří krásné a hluboké kaňony, kde protéká Jižní Vysočinou v NSW, aby se pak vinula krajinou až ke svému ústí do Pacifiku. Tato i se svými přítoky je řeka zlatonosná a tak kamarádi, co propadli zlaté horečce, měli na každém vandru o zábavu postaráno. Zbytek osazenstva se zase bavil tím, že pozoroval lopotící se kamarády. 

Krajinu zde tvoří buď buš a nebo pastviny. Vše v nadmořské výšce kolem 700 m. Jsme přece na vysočině, že ano. Odpovídá tomu i počasí, které se zde dovede v několika minutách změnit podle toho, odkud zafouká vítr. V zimě zde občas napadne i sníh, ale dlouho nevydrží. Ostatně i ve zdejším horkém létě, když zafuní od Antarktidy, tak se ochladí tak, že u roztopeného krbu je velice příjemně, jak jsme se nejednou přesvědčili.

Takže se vrátíme do tohoto neodolatelného „establishmentu“, místní hospody, kam jsme jezdili doplňovat zásoby jantarového moku, svlažovat vyprahlá hrdla a v nepřízni počasí vyhledávat přístřeší.

Koncem ledna, tedy stále v plném létě, máme u klokanů státní svátek zdejší státnosti, „Australia day” a s tím spojený dlouhý víkend. Tato událost nás inspirovala ke každoročnímu pořádání „Plesu Gentlemanů” právě v této hospodě. Ne, nelekejte se, nešlo o událost ve společenských oblecích a večerních róbách a ani o nějaké křepčení, ale zábava to bývala vždy náramná, až na ten poslední. Pokusím se na ty dva poslední vzpomenout. Tyto se zde odehrály v lednu v roce 1978 a pak ten poslední v roce 1979. Navíc budou na Rajčeti průvodní fotky, dokazující jak „smutně“ vypadali čeští a slovenští emigranti po 10 letech v Klokánii.

Utábořili jsme se na „našem” fleku u řeky Shoalhaven, odkud to bylo k hospodě zhruba 10 km, tedy autem co by kamenem dohodil. Sice po cestách dosti divokých, oproti kterým lesní a polní cesty v kotlince jsou dálnicí, ale po zhruba půl hodince opatrné jízdy se tato vzdálenost dala zvládnout. Počasí nám přálo a my se těšili na večer, až přepadneme hospodu a začne „Ples Gentlemanů”. Za tímto oblíbeným účelem se sjeli kamarádi nejen ze Sydney a přilehlého okolí, ale tentokrát někteří i z Melbourne a jeden dokonce až z daleké Kanady od Bear Creeku, co leží nedaleko Dawsonu na Yukonu.

Pozdě odpoledne se však přihnala změna počasí, zafunělo od Antarktidy a z nízkých olověných oblaků se začaly řinout proudy hustého, ledového deště. Naházeli jsme nejnutnější věci do aut a odjeli do osady, kde jsme zabrali verandu místní školy, která nám poskytla jak závětří, tak i přístřeší před přívaly deště.

Pro krajní nepřízeň počasí a pronikavou zimu jsme jsme obsadili šenk dříve než obvykle. Vzali jsme také s sebou naše potomky ještě za světla do hospody, kde bylo nadmíru útulno a móóóc nám přišel vhod rozfajrovaný oheň v krbu. Ostatně ať se děti v mládí učí, že ano. Později, za nastávajícího šera každý obstaral svoje malé potomky co nejdříve a uložil je ke spánku do aut, která jsme zaparkovali před hospodou.

Zábava se začínala rozjíždět, zlatý mok tekl proudem a dámy se hřály u krbu. Hospůdka se začala otřásat, kytary zněly a české trempské písničky se mísily s vytím vichřice a bubnováním deště. Občas nějaký dobrovolník zkontroloval potomstvo před hospodou v autech a vše pokračovalo k všeobecné spokojenosti přítomných. Počasí bylo stále krajně nepřívětivé a tak jsme, díky chápajícímu a přívětivému hospodskému, který si také hrábnul do strun, zalehli kolem čtvrté ranní. Někteří na zápraží místní školy a někteří v místní „Dance Hall”.

Další den sice už tolik nelilo, ale pršelo stále a funěl ledový vítr. Všechny okolní potoky byly rozvodněné a tak mně nezbylo než se vydat pro zanechané věci v táboře pěšky. První rozvodněný potok, kde bylo po prsa prudce proudící vody, mně nezbylo než těch nějakých 30 metrů přeplavat a pak se zahřívat indiánským pochodem 10 km do tábora. Zde sbalit mokrý stan a věci, vše si naložit na záda a stejně zase zpět. Tedy panstvo, v dešti, ledovém větru a bahně to byla lahůdka pro masochisty. Když jsem vše uložil do auta, tak jsem toho všeho měl po probděné a vzrušující noci plné kecky.

Po zrestaurování mého člověka nám nezbylo než se vydat na cestu k domovu. Díky vysoké vodě a nesjízdným brodům jsme to museli vzít oklikou přes město Nowra. Cesta byla rozbahněná a autíčko po ní bruslilo od příkopu k příkopu. Ještě že se nenašel žádný jiný šílenec, který v takovém počasí touto cestou jel.

Cestou nám byl na rozloučenou odměnou krásný pohled na hřmící vodopád Tianjara, který byl opravdu impozantní.

Vodopád Tianjara

O rok později, tedy v roce 1979 probíhalo vše ve vyježděných kolejích k naprosté spokojenosti zúčastněných. Dokonce i počasí bylo mnohem přívětivější než rok předešlý.

Jen jsme uložili děti do aut ke spánku, tak se znenadání v šenku objevil cizinec zhruba v našem věku. Byl překvapen tím, co viděl a slyšel, a sám hovořil slovensky. Rozhodl se v této příjemné atmosféře zůstat, z auta přivedl svoji devatenáctiletou, pěknou, blonďatou ženu a začali se oba bavit. Ona jen s těmi, co vládli němčinou, anglicky a ani slovensky moc neuměla.

Po chvíli tento neznámý objevil kamaráda, co přijel na Ples Gentlemanů z Darwinu, a začali se vítat. Kdysi se tam potkali a znali se odtud.

Stalo se to malou chvilku po zavírací hodině, tedy po 22:00, když se před hospodou ozvaly dva výstřely. Všichni zmlkli, někdo zhasl světlo a většina nás zalehla na podlahu. Pak se někdo odvážil podívat ven, co se děje, a hlásil dvě ležící těla a chlapa chodícího s flintou mezi auty, kde měly spát naše děti. Rodičům do smíchu zrovna nebylo. Mezi tím nějací odvážlivci vtáhli do hospody obě těla. Ve střelci s puškou byl poznán ten cizí Slovák, nyní už patřičně nalitý.

Jedno nehybné tělo byl chlap a byl to ten, co dojel z Darwinu. Říkalo se mu Čaroděj a byl původem z Brna. Podíval jsem se na něj, rozepjal košili a zjistil, že byl střelen do srdeční oblasti střelou na jeleny. Byl mrtvý. Druhé tělo byla ta pěkná a mladá manželka střelce. Tato ještě dýchala a tak jí z nás několik začlo dávat CPR. Zranění vidět nebylo. Jak jí jeden kamarád dýchal do úst, tak jsem zaslechl nepěkný bublavý zvuk. Sundali jsme jí svetr a košili a zjistili, že měla hrudník prostřelený z pravého boku a střela odešla na straně levé. Dvě díry, že by do nich strčil palec, kterými unikal vdechovaný vzduch. Srdce jí stále pomalu a slabě tlouklo. Na rány jsem přitlačil dlaně, aby neunikal vdechovaný vzduch, ale bylo mně jasné, že bez okamžité pomoci v operačním sále je ztracená. Plíce jí kolabovaly a plnily se jí krví.

Mezi tím někdo zavolal sanitku a policii. Venku furt chodil ten ožralý magor s flintou, vyřvával a občas vystřelil do vzduchu. Nikdo nevěděl, co udělá, a rodiče dětí v autech byli docela na větvi.

Pak se našel jeden hrdina, jinak také otec dvou malých kluků, co byli v autě před hospodou, a dál to bylo jako ve filmu. Na střelce stále mluvil a rozmlouval mu, aby mu tu nešťastnou flintu dal, a pomalu šel proti němu. Nikdo nevěděl, co udělá a kolik ještě má nábojů. Po několika napínavých a nekonečných minutách střelec podal flintu tomuto odvážlivci.

V tento okamžik se vyřítili rodiče k autům s dětmi a polovička chlapů skočila na střelce a zneškodnila ho. Nejdříve ho chtěli lynčovat a zakroutit mu krkem, ale chladnější hlavy prosadily počkat na příjezd policie a sanitky z Braidwoodu.

Mezi tím nás pár stále pracovalo na těžce postřelené pěknici, které stále tlouklo srdce. Rodiče se zatím přesvědčili, že děti jsou v autech v pořádku. Sice trochu vzrušené, ale v pohodě. Pochopitelně nespaly, jak měly, a pozorovaly venkovní cvrkot včetně střelecké episody. Braly to jako film v TV a velice se jim to líbilo. Na žádném z nich, jak můžeme nyní po více jak 35 lety říct, to nezanechalo žádné trvalé a nebo snad negativní psychické trauma.

Zatím, po hodině od zavolání, dojela policie i sanitka. Tedy těch 53 km po rozbahněné úzké cestě plné výmolů, za deště a potmě to byl výkon! Saniťáci se hned ujali postřelené, a když zjistili její vitální hodnoty a jaké má zranění, tak ji nechali v klidu a pokoji zemřít. I kdyby zavolali helikoptéru, tak by to nepřežila.

Policie zajistila střelce a nás začali vyslýchat, co a jak se dělo. Zde docházelo ke scénám, které by byly velice humorné, kdyby nešlo o tak vážnou věc. Zaprvé, celá horda se povětšině znala jen českými přezdívkami, které policistům nedávaly smysl a jejich překlady zněly značně exoticky. Všichni byli ze stejné země a mezi sebou mluvili podivným jazykem. Policisté z toho všeho byli jako v Jiříkově vidění a evidentně na větvi. Ještě štěstí v neštěstí, že se vše odehrálo nedlouho po zavírací hodině, jinak by byl popotahován i hospodský. Při výpovědích jsme čas střelby posunuli trochu před desátou zavírací hodinu.

Výsledek všeho byli dva zmařené mladé životy a soukromý výrok jednoho z policistů, že kdyby byl útočník v horkých chvílích „nešťastnou náhodou“ a nebo v „sebeobraně“ usmrcen, tak by se nikomu nic nestalo. Takto byl pak odsouzen jen na 3 roky za zabití pod vlivem alkoholu a nikoliv za dvounásobnou vraždu. Později jsme se dověděli, že byl chorobně žárlivý a svoji předešlou i poslední ženu řezal jen, když se na ni někdo podíval. Ponaučení a zkušenost do budoucna.

Foto: autor. Fotografie jsou zde na Rajčeti.

Psáno 25/5/2015




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !