19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Vzpomínky starého zbrojnoše – válečné děti ulice, díl 1.

Jak jsem už v roce 2011 v povídání „dětství v pravěku - díl 1“ podotkl, tak jsem se narodil v Brně. Dávno, velmi dávno. Tehdy si lidi kolem zrovna zvykali na fungl nové název krajiny, kde žili. Protektorát Boehmen und Mahren.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Matylda 31.10.2017 12:32

Do podobného domu

jsem se nastěhovala v revolučním roce, ale znala jsem život v něm dobře, protože tam žili mí prarodiče. Malinká předsíňka, koupelna se záchodem, kam se kvůli lázeňskému válci nevešlo umyvadlo a dveře s evždycky zarazily o mísu. Obývák s "kabinetem", kde spával táta se strýcem na gauči, později se z toho stal kuchyňský kout a z kuchyně nevytápěna ložnice. Byly to domy pro chudé stavěné ve třicátých letech, uvnitř pavlač, ale na tehdejší dobu vybavené, páč na záchod se nechodilo na společný na pavlači. Je to přesně tenhle dům: http://www.bam.brno.cz/objekt/c341-mestske-malobytove-domy?filter=code

Na tom dvoře si táta hrával, domovník je honil a praděda tam měl zápasnickou arénu. Ale i když to byly byty pro chudé, na každém patře byla šachta na odpadky, kudy se sypalo smetí a popel do popelnice postavené dole. Tu domovník měnil za prázdnou, kdykoli to bylo potřeba.

T. Zana 31.10.2017 12:55

Re: Do podobného domu

Jé, o shozech na odpadky mi vyprávěl tatínek - narodil se na Letné a měl kamaráda, který bydlel v Molochově (velikánská funkcionalistická budova z 30. let, na tehdejší doba supermoderní vybavení a luxus).

Ty shozy na odpadky mi pak léta vrtaly hlavou :-)

Z. Matylda 31.10.2017 13:03

Re: Do podobného domu

Za mě už nebyly funkční, protože domovní důvěrník přece nebude tahat popelnice. Ale když jsme se odstěhovali do bytu pro bankovní úředníky z podobné doby, tak dvířka ke shozu byla na balkóně, aby Máry nemusela chodit s odpadky na chodbu :)

M. Baty 31.10.2017 15:18

Re: Do podobného domu

No, my jsme s odpadky na chodbu chodit museli, náš dům měl popelnici v průjezdu, uklízečka ji měnila ještě hluboko do sedmdesátých let, až se přistěhovali členové provazochodecké dynastie, narvali do odpadu krabice od stěhování a navrch sypali normální kuchyňské odpadky. Až začala mokvat zeď, tak se to prošťouchlo a zrušilo, pro jistotu i v ostatních domech, kde to vzhledem k dispozici bloku měli na balkonech. Spořitelna města Brna investovala do své nemovitosti hodně invence, je to takový umírněný funkcionalismus, ale - už v roce 1936 ústřední topení ve výklencích pod okny, jištěné komínem v každé místnosti (jak se hodilo za komančů, když nebyl koks a mrzli jsme, prostě se postavila kamna a jelo se dál, zato teď zasedli inteligenti komínová ústí střešními nástavbami).Velké koupelny s okny, záchody zvlášť, teplá voda. Nahoře vytápěná prádelna a sušárna (SVJ ji zatím ubránilo před zachtivci jako technický prostor na schůze a pro řemeslníky při rekonstrukcích) se záchodem - pradlena přece nebude lítat kdovíkam a na podestě před ní mandl na kliku s dřevěnými válci. Samozřejmě výtah na dvacetník a na klíč, jezdilo se jen nahoru, když člověk dojel, tak zavřel a odeslal ho dolů, pokud se chtělo jet dolů s kočárkem nebo někdo starší, muselo se mu "jít pro výtah", což byla výsada dítek, starších dvanácti let. Dostat v tomto věku svůj klíč od výtahu (stejně jsme chodili pěšky) bylo větší znamení dospělosti, než v patnácti od komančů občanka.Na dvoře zahrada, v ní tehdy obrovská hromada koksu, o níž domovník pan Merc vyprávěl pověsti: "děcka, až ten koks vytopím, bude po válce a pod ním je bazén a já vám ho napustím." Byl tam a napustil ho. Komanči nám ho zasypali. A došlo i na úúúmění, na exponovaném nároží máme gutfreundovský haut - reliéf matičky s kasičkou a synečka v roláku, jak si právě spoří korunku.

Už jsme v tom bloku asi se sedmdesáti byty poslední čtyři předváleční nájemníci, chicht.

T. Zana 31.10.2017 15:57

Re: Do podobného domu

Baty, když tak o tom uvažuju, cena za výlet výtahem byla skoro stejná, jako když se jelo tramvají, že?

Ale něco na tom je - u nás v domě brblají lidi z přízemí, proč musí taky platit opravu výtahu - takhle se to asi pokrylo tím jízdným.

Hm, kam se ty peníze dávali?

M. Baty 31.10.2017 16:50

Re: Do podobného domu

Platily pouze návštěvy, obyvatelstvo mělo klíče. Jednou za měsíc přišel pán ze spořitelny, na toho už jsme číhávali, protože to bylo vzrůšo - měl speciální klíč,, kterým odemkl schránku na vnitřní straně dveří výtahu, ty dvacetníky vysypal do zamykací tašky, kterou měl na řetízku na zápěstí, zažertoval s námi a odešel na tramvaj, aby navštívil další "spořitelní dům".

Jo, a v chodbě v pžízemí u výtahu jsou do zdi zabudované chromované schránky, vyložené leštěným dřevem a uprostřed je mřížka domácího telefonu, nad každou schránkou se jménem tlačitko zvonku - ten systém přestěhovala už domovní správa před dům. Bylo to vynikající naq komunikaci s rodiči, když nereagovali na obvyklé vřeštění ze dvora "mamííííí, hoď mi chleba (jabko, medvěda, kyblík, balon, švihadlo, knížku - špagát s pytlíkem na "neházivé" věci měla každá rodina po ruce v kuchyni u okna) nebo když nebylo žádoucí jít rodičovstvu zrovna na oči ve příčině nějaké školní komplikace, tak se brnklo "su na dvoře". kdež se problém probral napřed s dobrovolnými poradci.

Z. Matylda 31.10.2017 16:40

Re: Do podobného domu

Druhý byt, kde jsme bydlela, byl postavený spořitelnou v téže době. Jen jsme neměli bazén na dvoře, ale na střeše, se sprchou a opalovací terasou. Komanči to celé nechali shnít.

M. Baty 31.10.2017 17:06

Re: Do podobného domu

To jste byli ještě větší frajeři!

Po převratu jsme nabádali spořku k restituci, ale nechtěla ani slyšet, přitom to muselo slušně vydělávat, jinak by si to kapitalisti neřídili. Stačil jim na všechny domy po Brně jeden pán v kanceláři na Jánské a druhý pán, co když neseděl v kanclu, tak obcházel domy. Pohovořil s domovníky a jejich žennami o údržbě, topení a úklidu, za to měli plat a byt v suterénu zadarmo.

Na pět domů tři manželské páry. Když pak jsme viděli tu skvadru na OPBH, to byl dav ouřednictva a baráky chátraly.

T. Zana 31.10.2017 17:18

Re: Do podobného domu

No jasně, peníze můžou jít buď do baráků, nebo do ouřadu, obojí těžko...

Z. Maw 31.10.2017 19:45

co to he za dum? pripadne ulice? to by me zajimalo i pro omrknuti tak z venku, hlavne sochu si nevybvuju ze bych znala...

Z. Matylda 31.10.2017 21:32

Re:

Krpole- Husitská...