6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


Přišla zima

7.6.2022

V Klokánii nám oficiálně začíná zima 1. června, na rozdíl od zvyklosti v české kotlince a na moravských úvalech, kdy se takto děje v den rovnodennosti o půl roku později. https://vimjakna.cz/dny/kdy-zacina-zima/

Letos se paní Zima jaksi nemohla dočkat a vzbudila se o 2 dny dříve. Mezi Antarktidou a Klokánií je jen širý, bouřlivý Jižní oceán, tak nic nebrání ledovému antarktickému vzduchu když si zamane, a začne proudit severním směrem k břehům klokaního kontinentu. Tak se i stalo letos 30.května.

Meteorologický snímek: https://www.9news.com.au/

Takové proudění vzduchu z Antarktidy však není nic něžného, ale prudce brutální přírodní záležitost. Je to v podstatě pokračování neskutečných antarktických katabatických vichrů, které dosahují rychlosti až 300 km/hod, když se ženou s třítisícových výšin k moři. https://lodninoviny.cz/Cruising/co-je-to-katabaticky-vitr Nad Jižním oceánem sice ztratí něco na rychlosti, ale stačí svojí energií vybičovat bouřlivé moře s vlnami jak hory vysokými a pro mnohou kocábku nesjízdnými, jak o tom svědčí množství lodních vraků na dně tohoto oceánu.

Po zhruba 4500 km dlouhé cestě nad hladinou oceánu tento vítr dorazí k břehům Velké Jižní Země rychlostí kolem 100 km/hod a potom, nad pevninou, začne konat své dílo. Když taková studená fronta udeří ve své vší brutalitě, tak během několika minut se teploměr tetelí kolem 3 – 5 °C. A to i přes to, že ještě před několika okamžiky bylo příjemných 22°C. Do tohoto vichru obvykle jako třešnička na dortu je namíchán ledový déšť rozprášený větrem do jemného spreje a nebo rovnou mokrý sníh, který se lepí na všecko. Co toto vše znamená pro přírodu a také města, je těžko si představit, o tělesných schránkách seniorů raději taktně pomlčím. Mnoho zvířat, divokých i domácích uhyne náhlým podchlazením, všude je plno popadaných stromů a také sloupů s elektrickým vedením, a tak jsou oblasti na čas bez dodávky energie. https://www.9news.com.au/national/australia-weather-updates-polar-blast-cold-weather-gale-winds-floods/fe823dc8-61a9-4560-8c70-7be0c42b695d?ocid=edm-nine.com.au-ninedaily--220530&mktg_scr=edm-ninedaily

Přišla zima, zdroj https://www.9news.com.au/

U nás v Modrých horách teď už jen funí ledový vítr, a to je dopoledne 31. května. Déšť se už přehnal a kousek od nás na západ napadlo hafo sněhu. Ve Sněžných horách to je perfektní začátek lyžařské sezóny, která oficiálně začíná zítra, 1. června. Teploměr na balkonu nám hlásí 8°C, ale s větrem má jeden pocit, že je pod nulou. Ráno kolem páté hodiny jsme měli místy jinovatku, a tak se teplota motala někde kolem nuly. Ani psovi Maxovi se moc ven nechtělo. No co, počasí že by psa nevyhnal, a on to moc dobře ví.

George Švehla 31/05/2022.
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !