AUSTRÁLIE: Počátek nastupujícího léta u klokanů.
Jak divoké kytky v buši, tak i ty civilizované v zahrádkách začaly letos zjara rozkvétat jaksi s předstihem a dnes už jich je většina odkvetlých. Před domečkem v plně rozkvetlé lípě to bzučí jako v úlu a u balkonu nám rozkvetl vánoční keř. Tento rozkvétá drobnými krémově zbarvenými květy, jejichž barva se před vánoci mění na oranžovočervenou a tak nám hlásí, že vánoce jsou přede dveřmi. Letos jeho květy začaly měnit barvu už v půli listopadu a teď už červená převládá na celém keři. Nevím, třeba nám chce příroda něco sdělit a my to neumíme přečíst.
Dokonce letos v buši rozkvetly a už zase odkvetly některé žlutokapy, které zde jsou hovorově nazývány „black boys“, svými 3 – 4 m vysokými květy. Tyto zpravidla rozkvétají po sežehnutí rostliny požárem buše. Letos některé rozkvetly i bez tohoto stimulu. Proč asi?
Celý tento cyklus nastupujícího léta je letos posunut skoro o měsíc dopředu. Druhy těch eukalyptů, co se svlékají s kůry, nasály vlhkost, nabyly na velikosti, a svrchní kůry se zbavují, podobně jako hadi a hadice kůže.
Takže v buši je nyní na zemi spousta uschlé kůry, tak vhodného paliva. Za jasného dne pak stačí, když odhozená láhev a nebo skleněný střep koncentruje sluneční světlo na tuto kůru, kterou hravě zapálí a potom už požár buše vesele plápolá.
Příroda jako o překot využívá dostatek vláhy, kterou nám nadělila a stále naděluje právě kralující „La Niňa“, a vše nebývale bují. Asi chce dohnat to, co v době nadvlády „El Niňo“, tedy sucha, nestihla (názorné video o těchto jevech najdete na tomto odkazu). Nyní jen doufáme, že to nebude příliš přehánět a cyklony či hurikány nebudou moc divoké a všeničivé, jak už nejednou předvedly.
Jejich období by mělo zanedlouho propuknout. Že letní bouřky nebudou svými blesky ničit jak rozvod elektrické energie tak i četné spotřebiče a doprovodné kroupy nebudou smrtelné střely velikosti tenisového míčku, které dovedou zničit jak úrodu tak i budovy, automobily a vše, co jim je vystaveno, a také pozabíjet nechráněný dobytek a sem tam i nějakého toho človíčka si najít. Že voda bude s oblohy padat pozvolna, aby se stihla vsáknout do země a tak doplnit zásoby podzemní - artéské vody. A naopak, že nebude padat tak, aby vznikly záplavy na rozlohách velikosti Německa, Francie, Itálie a Španělska dohromady, jak se už nejednou stalo.
Takže letošní jaro bylo nejaro. Teploty nám kvapem vyskočily nad 30 °C, aby nám v pondělí 16. listopadu po poledni teploměr ukázal 40,6 °C. Teď už jen doufáme, že se teploty umoudří a přes vánoce se nebudeme dusit ve vlastní šťávě. Na zítřek, 20. listopadu nám slibují pouhých 38 °C, tedy teplotu, při které je vhodno v domečku se zabarikádovat a zapnout klimatizaci.
P.S. Vypadá to na to, že do vánoc budou naše zdejší denní teploty 50 °C.
Psáno v listopadu 2020