27.9.2021 | Svátek má Jonáš


AUSTRÁLIE: Počátek nastupujícího léta u klokanů.

8.12.2020

Jak divoké kytky v buši, tak i ty civilizované v zahrádkách začaly letos zjara rozkvétat jaksi s předstihem a dnes už jich je většina odkvetlých. Před domečkem v plně rozkvetlé lípě to bzučí jako v úlu a u balkonu nám rozkvetl vánoční keř. Tento rozkvétá drobnými krémově zbarvenými květy, jejichž barva se před vánoci mění na oranžovočervenou a tak nám hlásí, že vánoce jsou přede dveřmi. Letos jeho květy začaly měnit barvu už v půli listopadu a teď už červená převládá na celém keři. Nevím, třeba nám chce příroda něco sdělit a my to neumíme přečíst.

Blahovičník a lípa, foto z loňska

Blahovičník a lípa, foto z loňska

Dokonce letos v buši rozkvetly a už zase odkvetly některé žlutokapy, které zde jsou hovorově nazývány „black boys“, svými 3 – 4 m vysokými květy. Tyto zpravidla rozkvétají po sežehnutí rostliny požárem buše. Letos některé rozkvetly i bez tohoto stimulu. Proč asi?

Celý tento cyklus nastupujícího léta je letos posunut skoro o měsíc dopředu. Druhy těch eukalyptů, co se svlékají s kůry, nasály vlhkost, nabyly na velikosti, a svrchní kůry se zbavují, podobně jako hadi a hadice kůže.

Takže v buši je nyní na zemi spousta uschlé kůry, tak vhodného paliva. Za jasného dne pak stačí, když odhozená láhev a nebo skleněný střep koncentruje sluneční světlo na tuto kůru, kterou hravě zapálí a potom už požár buše vesele plápolá.

Příroda jako o překot využívá dostatek vláhy, kterou nám nadělila a stále naděluje právě kralující „La Niňa“, a vše nebývale bují. Asi chce dohnat to, co v době nadvlády „El Niňo“, tedy sucha, nestihla (názorné video o těchto jevech najdete na tomto odkazu). Nyní jen doufáme, že to nebude příliš přehánět a cyklony či hurikány nebudou moc divoké a všeničivé, jak už nejednou předvedly.

Předpověď na konec listopadu 2020

Předpověď na konec listopadu 2020

Jejich období by mělo zanedlouho propuknout. Že letní bouřky nebudou svými blesky ničit jak rozvod elektrické energie tak i četné spotřebiče a doprovodné kroupy nebudou smrtelné střely velikosti tenisového míčku, které dovedou zničit jak úrodu tak i budovy, automobily a vše, co jim je vystaveno, a také pozabíjet nechráněný dobytek a sem tam i nějakého toho človíčka si najít. Že voda bude s oblohy padat pozvolna, aby se stihla vsáknout do země a tak doplnit zásoby podzemní - artéské vody. A naopak, že nebude padat tak, aby vznikly záplavy na rozlohách velikosti Německa, Francie, Itálie a Španělska dohromady, jak se už nejednou stalo.

Takže letošní jaro bylo nejaro. Teploty nám kvapem vyskočily nad 30 °C, aby nám v pondělí 16. listopadu po poledni teploměr ukázal 40,6 °C. Teď už jen doufáme, že se teploty umoudří a přes vánoce se nebudeme dusit ve vlastní šťávě. Na zítřek, 20. listopadu nám slibují pouhých 38 °C, tedy teplotu, při které je vhodno v domečku se zabarikádovat a zapnout klimatizaci.

P.S. Vypadá to na to, že do vánoc budou naše zdejší denní teploty 50 °C.

Psáno v listopadu 2020Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!