AUSTRÁLIE: Ohlédnutí.
V nedávném povídání o australské multikulturní společnosti jsem také zavzpomínal na dobu, kdy jsme přibyli mezi klokany i my, v roce 1968. Pro nás to byly doby bohatýrské, byli jsme mladí, zdraví a silní. Toho jsme jak se patří využívali k naší asimilaci do pro nás nové společnosti. A tak si zavzpomínáme na roky 1969-70, včetně doprovodného fotoalba na Rajčeti, aby bylo vidět, o čem tu píšu a do čeho jsme se ze socialistické klece dostali.
Krátký propagační film, jak se v roce 1966 žilo v Sydney, názorně ukazuje, do čeho jsme za dva roky později dorazili i my. Life In Australia: Sydney (youtube.com)
Jako bydlík jsme si pronajali 2 místnosti v prvním patře domečku ve čtvrti Rozelle, odkud to je do City, tedy středu Sydney, co by kamenem dohodil. Bydlení nebylo nic moc, domeček byl omšelý stářím, záchod, koupelna a prádelna byly společné s nájemníky v přízemí. Prostě idyla. Avšak s balkonu jsme měli pěkný výhled do okolí a dokonce, když bylo jasno a dobrá viditelnost, i na City. Výhled byl do zadní strany domečku a minipozemku, kde byla stará, nefunkční kadibudka, prádelna, sušák na prádlo a zadní ulička, jak bývalo dříve zvykem.
Mimo práce, aby bylo na chleba, jsme ještě navštěvovali kurzy angličtiny, abychom se domluvili, a jinak jsme poznávali „naše“ nové město fotoaparátem Flexaret s černobílým filmem 6x6 cm. Tyto staré negativy jsem nedávno oskenoval a tak i oživil vzpomínky v mojí kebuli na tehdejší dobu. Nevzpomněl jsem si na všechno, ale klíčové události mně z té doby v mé mysli vyvstaly. Filmy jsem si vyvolával sám a fotky dělal v koupelně proměněné v temnou komoru. Výsledky jsou ryze amatérské, tak jak jsme tehdy naše okolí vnímali.
Tehdy byla sydneyská opera ještě ve výstavbě a N. Armstrong poprvé vkročil na povrch Měsíce. Do Sydney se začaly sjíždět velké plachetnice – tall ships, k příležitosti oslav v nastávajícím roce 1970, dvěstěleté výročí přistání kapitána Cooka na východních březích Terra Australis, kterou hbitě prohlásil za vlastnictví britské koruny (více na odkazu: https://www.nma.gov.au/defining-moments/resources/cook-claims-australia)
Náležitě jsme si prohlédli a prošli most – Harbour Bridge, jehož konstrukce oplývá statisíci nýty z Poldiny hutě v tehdejším Československu. 3. května 1970 byl naší královnou slavnostně otevřen zbrusu nový a moderní mezinárodní terminál na letišti Kingford Smith, ve čtvrti Mascot. Této události jsme se tehdy osobně zúčastnili a nové prostory náležitě prohlédli a ofotili. Královna ke klokanům tehdy dojela svou královskou jachtou Britannia. Počátek roku 1969 nás přivítal typicky po australsku. Rozsáhlé požáry buše ve Viktorii 8. ledna si vyžádaly 23 lidských obětí, shořelo 230 domečků a tucty jiných budov, a na pastvinách uhořelo 12 000 kraviček. V tomto roce se také konaly federální volby do parlamentu, které těsně vyhrála liberální koalice v čele s premiérem Gortonem. V Sydney v divadle šel muzikál „Hair“, tedy Vlasy, a také, 14. května 1969 se narodila zdejší výborná a oblíbená herečka Cate Blanchett.
Psáno 10/10/2024. Foto: George Švehla. Další obrázky najdete zde na Rajčeti.