16.10.2021 | Svátek má Havel


AUSTRÁLIE: Aroma Klokánie

3.10.2017

Příroda, zvláště ta lidskou rukou dosud nedotčená, a ještě zvláštněji australský buš, zcela nepokrytě libě voní. Když se v devatenáctém století plavili osadníci do země svých snů, tak tuto zemi dříve ucítili, než uviděli.

Z ulomeného stromku vyraší další větve

Z ulomeného stromku vyraší další větve

Nesčetné miliony eukalyptů – přes 700 druhů (zde a taky zde), akácií – 900 druhů (zde a taky zde), melaleuk – 300 druhů (zde a zde) – a mnoha jiných stromů a keřů, které vylučují do vzduchu aromatické složky, a i když zrovna nekvetou, provoní vzduch tak, že Austrálie je cítit na několik set mil od pobřeží v širých oceánech. Jejich listy oplývají nesčetnými mikroskopickými žlázami naplněnými libovonnými oleji. A nejenže libě voní, ale tyto oleje mají i léčivé vlastnosti.

Již domorodí šamani a potom i první osadníci s úspěchem používali olej z tea-tree k desinfekci různých zevních poranění člověka. Podobně se používá i olej eukalyptový, který navíc působí léčivě a hojivě na horní cesty dýchací. Mají vynikající antibakteriální vlastnosti. Olej z emu bush ničí bakterie zodpovědné za tvoření zubního kazu. Proto také se dnes eukalypty, čili blahovičníky, najdou zasazeny lidskou rukou na všech 5 světových kontinentech.

Každá světlá tečka produkuje eukalyptový olej

Každá světlá tečka produkuje eukalyptový olej

Zdejší rostliny těmito oleji chrání především samy sebe před plísněmi a jinými škůdci, ba i před zvěří a dobytkem, který by je spásal. Dokonce zdejší draví ptáci si větévkami s listy vystýlají hnízda jako formu hygieny, či desinfekce. Příroda je mocná čarodějka a poskytuje jak libé vůně, tak i léky. Eukalyptový olej, tedy jeho výpary, dělají dobře astmatikům a to do takové míry, že jim před sto lety lékaři předepisovali eukalyptové cigarety.

Olej se z listů eukalyptů a jiných stromů a keřů za horkého slunečního dne vypařuje a vzduch nádherně voní. Navíc, když je nízká vlhkost vzduchu, řekněme pod 10 %, tak se vzduchem vytváří výbušnou směs, kdy stačí jiskérka a najednou bafne i několik hektarů buše. Mikroskopické kapénky tohoto oleje se ve vzduchu postarají o refrakci či lom světla do modrého spektra a tak vzduch dostává modravý nádech.

Ukázkový red gum - má červenou kůru

Ukázkový red gum - má červenou kůru

Není potom na škodu takhle za rozbřesku, kdy se klube sluníčko a když jsme s Maxem v buši, utrhnout si mladý list eukalyptu, rozmáčknout jej v dlani a pak už jen inhalovat silné olejové výpary, které tak krásně propucují jak nos, tak i průdušky a celý pajšl.

Jak už je v přírodě zvykem, tak výjimka potvrzuje pravidlo. Většina zdejších rostlin a kytek voní příjemně, libě a někdy až omamně, aby například nádherné květy white plumed grevillea – Grevillea leucopteris – zaváněly jako tři týdny staré ponožky.

Psáno 28. 9. 2017.

Foto: autor. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.