18.1.2020 | Svátek má VladislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KOČKY: Kočičí astmaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 52, poslední: 19.2.2015 15:07, přehled diskusí

Alf také kašle:
Autor: Z. Jajka Datum: 18.2.2015 19:51

Náš Alf - krémový briťák, také kašle. Z legrace mu říkám, že má kočičí astma... ale asi nemá.  Jeho kašel je jiný. Trvá tak do minuty a je to, jakoby měl v krku něco, co potřebuje vykašlat. Natáhne hlavu a krk a kašle. Rozhodně tam není ten nádech do hrudníku a bříška jako u Lucky. Někdy 3x za odpoledne, někdy je pár dní klid. Začalo to, když mu bylo cca 1/2 roku. Byli jsme na odběru krve, na rentgenu plic, byl přeléčený antibiotiky a nic. Je to pořád stejné. Asi to ani žádné řešení nemá...

Musela jsem se jít podívat do jeho očkováku, fakt mu bylo teď v únoru 5 let, utíká to. 

No a je to kocour (kastrovaný) s PP a jak je vidět, ani to není záruka, že bude zvíře zdravé.

odpovím hromadně:
Autor: M. Crossette Datum: 18.2.2015 19:40

protože nám od rána průběžně vypadává internet. Od včera fičí silný ledový vitr, možná to s tím má co společného. Nešel nám dva dny ani tf., dneska se na to přišel podívat opravář, zpravil, ale ten internet zlobí dál, naskočí, ale nečekaně zase vypadne.

Takže moc děkuji za komentáře. Samozřejmě jsem velice rádi, že je to nakonec "jen" astma a ne nic horšího. A kdyby to byla alergie "na něco", tak by se nám moc špatně hledalo na co. Těch možností (hlavně venku)jsou stovky a nevěděli bychom kde s hledáním alergenu vůbec začít. Uvnitř se snažíme třeba tak, že když moc fouká vítr, raději netopíme v krbu,protože by mohl moc foukat kouř dovnitř a Lucky rozkašlat. Naštěstí od té poslední popsané návštěvy u veta zakašlala jen jednou a velice krátce. Dávám ji kapky, doufám, že také pomáhají. Tak snad záchvaty budou daleko od sebe a mírné. Ono jedno, dvě zakašlání se nezdá moc, ale když záchvat trvá dlouho, kočce namáhá celé tělo, je z toho pak chudinka celá vyčerpaná a je na ní žalostný pohled. Ale teď jsme s inhaltorem připraveni, Lucky už se ho nebojí (tedy neškube se, nechá si to líbit) a dále se chová úplně normálně. Ale třeba teď, co venku studeně fouká, sama po chvíli běží dovnitř, jakoby vycítila, že jí ledový vzduch do plic nedělá dobře. Sharko - Lucky má skoro "tulení" kožich, velmi přilehlý, do kterého nezajede ani kartáč, ani hřeben. Ale bohužel obě její "sestry", hlavně Woody mají naopak kožichy pěkně chlupaté. Zajímalo by mě, jak EditaK zjistila astma u jejich Merlina a jaký je jeho průbeh nemoci(léčby), však ona má také doma kočky hodně "načechrané".

Bedo, díky za zprovoznění odkazu a ta tvoje "smrtka" mě nejprve vylekala, fakt se nedá přehlédnout a já myslela, že tímto co nejrychleji upozorňuješ Zvířetníky na nějaké smrtelné nebezpečí :))

Jituc, HankoW a další s kašlajícími kočkami. Nechte příležitostně raději udělat testy. Kočka sice může s astma žit i bez léčby, ale každý záchvat může být silnější a delší, namáhá srdce a mohlo by časem dojít k zadušení.

Re: odpovím hromadně:
Autor: H. Williamson Datum: 18.2.2015 20:26

Jejda Maricko, u nas taky fici velmi narazovy ledovy vitr a prubezne nam vypadava elektrika, jak dubiska narazeji do dratu. I internet uz parkrat vypadnul. A na auto nam spadla od sousedavu vetev z pecanoveho stromu.

Kočička má velké štěstí:
Autor: Z. Nelina Datum: 18.2.2015 18:20

Při představě, že by s tímto problémem byla bezprizorní, se jednomu dělá mdlo.

Maričko dík, že jste jí po Tvém zahlédnutí ujali. Dík za všechno co pro ni děláte.

Lucky,:
Autor: Z. Jenny Datum: 18.2.2015 18:18

máš štěstí, jsi v dobrých rukou. Tak kočičky mají i astma, chudáčci, jsou tak křehké, vůbec si nedovedu představit, že by takhle kašlaly.Takový malý plíčka, to musí být námaha pro organismus.Maričko,díky za Lucky.

Naše malá staruška Babu taky kašle ale ona to má od starého srdíčka,drží se pěkně maluška moje. Jak statečně s námi ťapká kolem rybníka a krásně pookřála, včera i dováděla, dělala na mně nálety a chodila po mně. Za to Ája dnes zase měla úlet, já nevím jestli ji něco lupne v kebuli či co, otevřela jsem auto a ona frrrnk a letěla a letěla , mizela v dáli, potvora, měla jsem zas málem infarkt, bóže, to je poděs, pak přišla se staženým zadkem a ušima, no, jo, hned šla na vodítko.Výcvik proběhl.

Maričko:
Autor: T. Zana Datum: 18.2.2015 18:09

Lucky si vás dobře vybrala! Ale chytili jste to brzy, tak snad jen s malým omezením bude schopná si užívat spokojený život u vás.

Perfektní zajímavý a poučný článek.

další kašlající kočičky:
Autor: M. Beda Datum: 18.2.2015 16:36

Hani, Jitur, dlouhodobé kašlání zažívala Bláža s Mařenkou, vím že to i konzultovala s Luckou (=Lucíškem), bohužel na rozdíl od Liky jsem už Alzheimeru blíže, neb si vůbec nepamatuju, k čemu dospěly - zkusím ji sem poslat

Re: další kašlající kočičky:
Autor: M. Beda Datum: 18.2.2015 16:37

twl, to je jako bych to vůbec nepsala já - ani já své vlastní příspěvky "nepoznávám"... podělaná ikona!!! grrrrrrr :-(

Re: další kašlající kočičky:
Autor: H. Williamson Datum: 18.2.2015 17:03

Nahodou, peknu ikonku mas, Bedo. Vybocuje z prumeru.

Re: další kašlající kočičky:
Autor: L. Bláža Datum: 18.2.2015 19:54

Kašláním trpěla Mařenka asi od svých 6 let a ty projevy byly ale provázeny "nudlí" z nosu, bylo to spíš takové frkání nosem, aby se zbavila hlenu. Co to bylo za nemoc jsme za celý její život nezjistili, ani rtg, ani krevní testy nic neprokázaly. Léčila se podáváním atb a kortikoidů, ale čím byla starší, tím se ty projevy děly častěji. Zpočátku to bylo tak 2x do roka a ke konci už téměř hned po dobrání atb se potíže znovu objevily. Její zdravotní stav se pak náhle zhoršil, ale to se jednalo o špatnou funkci ledvin a 10. května 2014 prostě usnula...

Re: další kašlající kočičky:
Autor: Z. Lika Datum: 18.2.2015 22:37

Chudinka, ale držela se statečně. Ty jejich malé ledvinky jim často nevydrží...

Re: další kašlající kočičky:
Autor: Z. Jitur Datum: 19.2.2015 15:07

Jak jsem včera psala, tu a tam Maggie kašle, nudle z nosu jí trčí skoro pořád, ale jen z levé nosní dírky, jinak je čilá, veselá, žeroucí, antibiotika po příchodu k nám také brala, myslela jsem, že je to něco z pobytu venku. Dnes už to pavažuji za nějaké chronické nastydnutí, či co, ale rozhodně se na to v nejbližší době na vet optám...

Re: další kašlající kočičky:
Autor: L. Bláža Datum: 18.2.2015 19:56

Poprvé se mi sem příspěvek nevložil, tak znovu:

Kašláním trpěla Mařenka asi od svých 6 let a ty projevy byly ale provázeny "nudlí" z nosu, bylo to spíš takové frkání nosem, aby se zbavila hlenu. Co to bylo za nemoc jsme za celý její život nezjistili, ani rtg, ani krevní testy nic neprokázaly. Léčila se podáváním atb a kortikoidů, ale čím byla starší, tím se ty projevy děly častěji. Zpočátku to bylo tak 2x do roka a ke konci už téměř hned po dobrání atb se potíže znovu objevily. Její zdravotní stav se pak náhle zhoršil, ale to se jednalo o špatnou funkci ledvin a 10. května 2014 prostě usnula...

Re: další kašlající kočičky:
Autor: Z. Lika Datum: 18.2.2015 22:39

Mně příspěvek často "uteče", když po jeho odeslání hned popojedu se stránkou nebo prostě někam klepnu - příspěvek vypadá ztracený, ale když stránku načtu znovu, objeví se. Možná to bude podobný případ.

Re: další kašlající kočičky:
Autor: L. Bláža Datum: 19.2.2015 0:15

Nevím, stalo se mi to poprvé, úplně to skočilo na jinou stránku, asi nějaký výpadek :)

Maricko, jako Jitur jsem zacala srovnavat:
Autor: H. Williamson Datum: 18.2.2015 16:12

Pepa Navratil obcas dost divne kasle - spis jako by se dusil, jakoby treba chtel vydavit bezoar, ale nic takoveho z nej nevyjde, ovsem trva mu to dost dlouho. Ale zas to neni casto a zere jak zjednanej. Tak jsem peclive studovala tva videa a vypada to dost podobne. Nechci byt zastupny hypochondr :) , ale az bude muset jit zahy na preockovani, tak se na to zeptam. Jo, naposledy na veterine se Chet na to zapomnel preptat. Ovsem predstava, ze bych do stareho bojovnika Pepy cpala inhalatory, to by byl boj.

A diky za velmi poucny clanek - ani ja jsem nevedela, ze by kocky mohly mit astma.

Re: Maricko, jako Jitur jsem zacala srovnavat:
Autor: Z. Jitur Datum: 19.2.2015 15:03

Jj, taky jsem kvůli kašlání koncem roku odložila přeočkování (jsou všichni doma, tak to není tak akutní, jako u čičin venkovních), ale budeme muset jít, chystám se zachytit to přímo na video a doktorovi spíš než vysvětlovat, přehrát

I chuděra malá!:
Autor: Z. Rpuťová Datum: 18.2.2015 15:42

Já tohle vůbec neznám, žádný z mých kočičáků tím nikdy netrpěl. Ale jako plicař vím své, takže Lucky moc držím palce!

Maričko,:
Autor: Z. Dalmi Datum: 18.2.2015 15:40

to jsou tedy komplikace. Kočička má astma. Víš, co je vyvolávající alergen? Čemu by se měla vyhýbat? Asi je ještě brzy, že? Až to vychytáte, bude zase trochu lépe.

kočičí astma:
Autor: Z. Jitur Datum: 18.2.2015 14:44

Zdravím, přeji ať je Lucky brzy dobře a nemoc se jen a jen zmírňuje!!!

Při čtení článečku mne napadlo, že něco trochu podobného zažívám s Maggie, tedy prozatím je to jen ten kašel - je nalezenec, laicky jsem odhadla narození na počátek roku 2010 - protože, když jsem ji získala, zdála se vzrůstem nejpodobnější odrostlému pubertálnímu kotěti, ale s jistotou to nevím. Kašle takhle občas, už dost dlouho; pak to vždy zase jakoby přejde, nějaký čas nic, a znovu se kašel objeví - tu a tam u toho má, ale i vyfrkávající nudlovou bublinku vždy jen v levé nosní dírce. Jinak je ale naprosto bez potíží, žere, pije, hraje si...

Milá Maričko,:
Autor: Z. Yga Datum: 18.2.2015 12:31

Je mi líto Lucky, že ji postihlo takové onemocnění - na druhou stranu, ještě štěstí, že to není nic horšího. Jsem ráda, že jsou dostupné léky i prostředky na snížení jejich obtíží a držím palce, aby případné záchvaty byly co nejméně časté a hlavně co nejmírnější.

Jinak tvůj článek je opět výborný. Díky za něj.

poprvé co máme Mourka:
Autor: M. Pajakerryková Datum: 18.2.2015 10:59

spal s Lindou na jednom pelíšku!! Přišel si za ní lehnout a ona nesyčela neutekla, hajinkali spolu, sice k sobě zadečkama ale určitě je to pokrok, pak je našel Oli a kočky pro jistotu utekly :)

ale vyfotit jsem je stihláááá

mám z toho radost :)

Re: poprvé co máme Mourka:
Autor: Z. Lika Datum: 18.2.2015 12:07

Mourek s Lindou jsou šikulkové a Ty taky, žes je vyfotila :-) Olík se chtěla asi připojit, a bylo po siestě. Však si společného pochrupování ještě užijí, všichni tři.

Re: poprvé co máme Mourka:
Autor: M. Pajakerryková Datum: 18.2.2015 12:20

jasnačkááá už teď umí krásně udělat hají na Terrynka :)

Re: poprvé co máme Mourka:
Autor: M. Beda Datum: 18.2.2015 20:19

Pájo, umím si přesně představit tvoje pocity, taky jsem to zažila - asi třikrát za jejich kočičí živůtky - a bylo to veliké štěstí

zrovna nedávno si také lehly (samy od sebe!!!) vedle sebe na postel, naštěstí jsem foťák měla u sebe (srdíčko) ... ehm, akorát to ještě nemám ani stažené, to jsou ty moje dodací lhůty, chjo

doufám, že i ty nám fotku/y ukážeš :-))))

achich ouvej:
Autor: M. Beda Datum: 18.2.2015 10:00

Maričko, to je mi moc líto - i vás, protože je to přeci jen trvalá starost (jako bych to neznala), ale hlavně Lucky... prostě je mi jí líto, že musí žít s chorobou, i když věřím, že ve vaší péči bude žít spokojeně a snad i bez potíží

no jo, že jí kortikoid ulevil okamžitě, to je jasné - jsou to nejsilnější léky vůbec, bohužel také s řadou vedlejších účinků... s tím jídlem - moc dobře si pamatuju, jak mi přestala jíst Nyny, a to nevím jak u Lucky, ale u ní je to vpravdě alarmující příznak (taky to byly selhávající ledviny a následovala intenzivní terapie)

též děkuji za skvěle napsaný článek i s podrobnou foto a video dokumentací(a rdím se u tohoto poděkování, neb vím, že mám máslo na hlavě)... jo ještě mě napadá - jak to budete dělat s vaší (případnou) nepřítomností doma????

mně poslední dobou občas pčíkne Zuzanka a přiznám se, že si toho aspoň bokem tak trochu všímám a hlídám to, protože při její FeLV i FIV pozitivitě by jakýkoli zdravotní problém mohl být velmi vážný

moc, moc, MOC držím Lucky palce, aby byla nemoc trvale pod kontrolou a dobře se jí žilo!!!!!!!!!! (milion srdíček)

Re: achich ouvej:
Autor: Z. Lika Datum: 18.2.2015 10:44

Bedo, Tvoje nová interesantní optimistická ikonka znamená, že nahrávání ikonek už zase funguje?

Re: achich ouvej:
Autor: M. Beda Datum: 18.2.2015 11:47

ano, přesně tak - grrrrrrrrrrrrrr

zrovna jsem ti to psala majlem... dokud se to nespraví, bude tam tato "lebečka" (copyright tuším Matylda, která konstatovala, že hadr s lebkama ji u mě vůbec nepřekvapuje... resp. právě pužila ten kouzelný termín LEBEČKA)

takže je to asi optimistické dostatečně... na mě :-DDDDDD

Re: achich ouvej:
Autor: Z. Vave Datum: 18.2.2015 19:22

Lebečka je super, Bedulko, proč ji chceš měnit? :o)

Re: achich ouvej:
Autor: M. Beda Datum: 18.2.2015 23:15

za prvé proto, že jsem medvěd, prostě Méďa Béďa

za druhé proto, že ji mám napříč celým internetem všude, takže mne opravdu identifikuje

a za třetí - ona fakticky tou rudou barvou mezi všemi příspěvky prostě "řve" (splachovací smajlík)