24.5.2022 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Jak nakrmit přelidněnou planetu

Lidstvo se na planetě Zemi množí více jako králíci...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 9.8.2016 17:12

No, snad to nepůjde až tak rychle

EvaŽ. má pravdu, jsou to zčásti předsudky, ale...

Jo a sice to asi nezachrání celý svět, ale co kdybychom zase na polích začali pěstovat obilí a brambory místo solárních panelů a řepky?

Z. Lika 9.8.2016 18:07

Re: No, snad to nepůjde až tak rychle

Zano, teď jsi mi připomněla recept našeho ministerstva přírody divoké i užitkové na nedostatek vody v republice: přistavit si barel pod rýnu. Byla to zřejmě škodolibá novinářská zkratka, materiál jsem neviděla, ale zřejmě se to v něm (taky) objevilo.

Takže na hlad by to bylo podobné: v truhlíkách rajčata, na dvorku brambory. Za války se to rozmohlo i ve městech - včetně králíků na balkoně.

Nedá se ta řepka jíst?? Když se třeba trochu povaří a ochutí...?

Z. Yga 9.8.2016 21:32

Re: No, snad to nepůjde až tak rychle

Ale tady jde o zmatení pojmů - řepka NENÍ malá řepa, ta se dá povařit a sníst, dokonce i vypálit, popřípadě přepasírovat přes prasátko (:o)))). Ovšem co s řepkou? Do potravinového řetězce jde docela málo ze všech širých rodných lánů, jež jsou touto plodinou osety ...

Z. Dalmi 9.8.2016 13:42

Dnes jen pozdravím

a dám si umělou polévku. Výživová hodnota nula, ale hmyz opravdu nee. Mně by k životu stačila zelenina.

Z. Lika 9.8.2016 14:18

Re: Dnes jen pozdravím

Často se píše o tom, že živočišné proteiny nejsou k životu člověka potřeba až v takovém měřítku. Ale možná je jednodušší sbírat hmyz než pěstovat řepu.

Přeji v jídelně co nejvíc dobrých zeleninových jídel, třeba takové cizrnové curry s rajčaty a cuketou, mňam.

S. Rehulka 9.8.2016 12:41

Malovče,

Ty jdi do pr-ele !

M. Malovec 9.8.2016 12:38

Jdi do háje

s lidičkami, ty človíčku.

J. Ráž 9.8.2016 11:33

Problém je, jací lidé se množí jako králíci

Kdyby se množili ti, kteří se o sebe umí postarat, nic se neděje. Horší je, že se množí ti, kteří se o sebe postarat sami neumí a vegetují jen díky hlouposti těch schopných, kteří je živí a všestranně jim zajišťují potřebnou péči.

Nebýt humanitární pomoci, tak by nemohl narůst v Africe počet obyvatel za posledních dvacet pět let o 30%. (1990-650mil 2014-968mil). Odhaduje se, že počet Afričanů dosáhne v roce 2030 1,3 miliardy. Kdo je pak bude živit, je otázka pro budoucnost.

Zejména v oblasti subsaharské Afriky, kde potravinová soběstačnost tvoří 60% potřeb, přitom je tam růst obyvatel nejmarkantnější a už dnes tvoří 83% africké a 10% světové populace. Takže jim nezbývá nic jiného, než se nastěhovat do Evropy. Za to můžeme děkovat humanistům!

V. Glover 9.8.2016 12:03

Re: Problém je, jací lidé se množí jako králíci

Ale taky nesmime zapomenout, ze jeden z nejucinnejsich zpusobu, jak znizit porodnost, je poskytnout zenam vzdelani. Potom i pristup k antikoncepci a urbanizace - presidleni do velkych mest vede ke snizeni porodnosti. A tady je problem. Subsaharan Africa - vzdelani nic moc, vzdelani pro divky a zeny temer neexistujici, chudoba, pres 90% lidi zije na venkove.

Takze nejde rict, ze za vysokou porodnost v Africe muzou humanisti, je to komplikovany problem.

H. Williamson 9.8.2016 17:17

Re: Problém je, jací lidé se množí jako králíci

Diky Wendulko. Ne na vsechno je jednoducha odpoved.

J. Ráž 9.8.2016 22:19

Re: Problém je, jací lidé se množí jako králíci

Evropanům dal vzdělání kdo? Afričané? Proč by se Evropané měli starat o vzdělání Afrických žen? To je to samé, jako kdyby nějací mimozemšťané dali moferni vzdělání evropským ženám v době Jana Husa. My jsme se museli postupně ke vzdělanosti dopracovat sami, proč to nedovolíme Afričanům.

J. Ráž 9.8.2016 22:26

Re: Problém je, jací lidé se množí jako králíci

Evropanům dal vzdělání kdo? Afričané? Proč by se Evropané měli starat o vzdělání Afrických žen? To je to samé, jako kdyby nějací mimozemšťané dali moderní vzdělání evropským ženám v době Jana Husa. My jsme se museli postupně ke vzdělanosti dopracovat sami, proč to nedovolíme Afričanům.

Humanisté mohou za přelidnění Afriky, protože narušili přirozenou redukci populace a tak velikost populace a její růst je vyšší než schopnost této populace se o sebe postarat a uživit se. Humanisté jsou tak přímo odpovědni za pokračující bídu Afriky.

E. Žampachová 9.8.2016 11:19

V Praze na UK

jsou zoologové progresivní. Na zoologickém předvánočním večírku podávali hmyzí a podobné speciality. Prý to není na chuť nic extra. Běžné jídlo je lepší. Ale některé pokrmy se prý daly jíst.

Na druhé straně - proč humry nebo krevety jo a sarančata ne? U krevet také nožičky a očička nejíme, na druhé straně i prase má oči a nohy. Je to hlavně nezvyk. No, ne že bych byla úplně bez předsudků a ládovala se sarančaty. Ale kdyby byl opravdu hlad, ne jen chuť na oběd...

H. Williamson 9.8.2016 17:59

Re: V Praze na UK

Eva ma pravdu. Ono objektivne receno ty krevety v prirodnim stavu nevypadaji (pro nekoho) prilis lakave. Napr. nase hanacka maminka jim rika bili tlusti cervi, a to i kdyz je serviruju bez hlavicek a oloupane (tudiz i bez nozicek). Ale ta chut!!!!! Jo, a krevety jsou v podstate bufetaci - sezerou vsecko, i mrtve zbytky jinych tvoru a rostlin. A takovy humr ma tez jiste esteticke vyzvy.

Z. Nítkovská 9.8.2016 9:46

Hmm, zajímavé.

Mňo, nemusím mít fšeckno... některé ponraviny (chichi) a další živiny bez lítosti ponechám těm, co o ně stojí.

A dodatečně blahopřeju titanovému Georgovi k nedělním narozkám.

Z. Matylda 9.8.2016 8:42

Je mi jasné,

že lidstvo něco jíst musí, ale tak uvědomělá zas nejsem, abych šla zkusit alternativy, i když vím, že v Brně se pořádaly nějaké přednášky s ochutnávkou... no, tak zatímco revoluční odrůdu zelí bych ochutnat asi šla, tak brouky neee :)

Z. Yga 9.8.2016 8:51

Re: Je mi jasné,

No ale to nevíš, že revoluční odrůda zelí je vlastně zelí včetně housenek (:o)))), vše vkusně zabalené v igelitu ... revoluční je ten igelit, zbytek znali už naši předkové.

Z. Lika 9.8.2016 9:09

Re: Je mi jasné,

Ty zelené housenky jsou dost hořké, dávám přednost zelí.

Z. Yga 9.8.2016 9:30

Re: Je mi jasné,

Jo - to je schválně. Mandle jsou taky hořké ... někdy ... anebo to bylo cyankáli (:o))?!

Z. Lika 9.8.2016 11:00

Re: Je mi jasné,

Je to cyankáli, které je v mandlích :-) Mandle mají výhodu, že křupnou. Dají se opražit. Hm, v čem že je ten rozdíl oproti švábům? Jo aha, mandle nemají očička a nožičky, které škrábou v krku.

Z. Matylda 9.8.2016 11:05

Re: Je mi jasné,

Huš, nebo budu příště ty mandle podezřívavě prohlížet :)

Z. Lika 9.8.2016 11:47

Re: Je mi jasné,

Vy máte na zahradě mandloň, nebo se pletu? Tak jen pozor při sběru plodů, abyste nesklidili i nějakou tu cikádu.

Z. Matylda 9.8.2016 12:13

Re: Je mi jasné,

Nemáme, sousedi mají :)

Z. Yga 9.8.2016 7:53

Ech

Teda já se lekla, že je už pátek a my jsme v Mlsotníku (:o)). Je s podivem, že - i když jsem nesnídala - nemám chuť prošťárat zapomenuté šuplíky, jestli tam neschovávám "na horší časy" nějakého toho vypaseného pavoučka či kobylku. Což jiné Mlsotníky mne k tomu vybízejí (ovšem to nehledám larvu tesaříka, ale kus čokolády nebo oplatku).

No ale proti gustu žádný dišputát a venku jez, co ti dají aneb "Hitlera na vás!" jak říkali stařeček, když jsme se rýpali v jídle. Jo a ještě "Na jídlo se nedělá fuj!" ... i když v tomto případě bych spíš dělala "Kšic!"

Z. Rpuťová 9.8.2016 7:00

Vočíčka a nožičky NE!

Ono by možná, alespoň pro začátek, stačilo:

1) Přestat pěstovat rostliny na biopaliva a pěstovat je na jídlo

2) Přestat provozovat intenzivní zdravotnickou pomoc v Africe, aniž se zároveň nebuduje síť vzdělávacích institucí a infrakstruktura, ve které by se uživili. Péče o maximální natalitu v Africe zatím znamená velkoprodukci kanonenfutru a častější hladomory.

Z. Lika 9.8.2016 6:54

Ještě ktomu přirovnání v úvodu

U nás o králíka skoro nezavadíš, tak nevím.

Z. Lika 9.8.2016 6:53

Podle mě

si to švábi nenechají líbit a jednoho dne povstanou.

Z. Jenny 9.8.2016 9:13

Re: Podle mě

Kdybych byla nucena sníst svého úhlavního nepřítele, cpala bych se do smrti komáry. :-))

Z. Xerxová 9.8.2016 6:47

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

No - zatím mám raději tu kravku či čuníka :o)