16.4.2024 | Svátek má Irena


AKVARISTIKA: Živí tvorečkové v akváriu

27.3.2006 23:27

Ryby jsou především vodní obratlovci, kteří žijí po celé zeměkouli. Žijí ve vodách sladkých i slaných, čistých i kalných,mělkých i hlubokých, rozlehlých, ale také např. v zatopených stopách po buvolích kopytech. Celkový počet popsaných druhů ryb se blíží k číslu 30 000. Začneme-li u písmene A, tak….. Držme se ale raději našeho tématu, a to je pokojové akvárium.

Máme-li si vybrat konkrétní druhy ryb pro tzv. společenské akvárium, musíme se řídit určitými pravidly. Není možné nakoupit ryby jen podle toho, zda se nám líbí, či ne. V modřanské akvaristice se mnohdy stávalo, že zákazník odcházel neobsloužen. Pamatuji si jednu velmi sebevědomou pani, která se postavila bojovně před stojan s akvárii a žádala pro své akvárium nesmyslnou kolekci ryb. Vysvětlovali jsme jí, že ty ryby budou chudáci a stejně nedožijí delšího věku a doporučovali jsme, jak by takové společenství mělo vypadat. ulvaceus kvetoucí

Sebevědomá pani nás nechala vypovídat a s gustem prohlásila. "A proč by to měly mít ty ryby jednoduchý, když já to taky nemám jednoduchý!" Po chvíli odcházela se zlou, že na nás pošle kontrolu, že jsme povinni jí prodat co žádá. Ta pani měla jistě nějaké trápení. Proč by to ale měli odnést ty ryby. Nebyla zdaleka jediná, komu jsme odmítli prodat nějakého toho živého tvorečka.

Je tedy dobře, když nemáte vlastní zkušenosti, zeptat se u známého akvaristy. Uvážím-li, že každý takovou známou dušičku nemá, zbývá odborná prodejna nebo kniha. A to je mnohdy kámen úrazu. Nikde není psáno, že v odborné prodejně narazíme zrovinka na odborníka. Mělo by tomu tak být, ale bohužel není. A kniha? Tam se sice většina autorů opírá alespoň částečně o vlastní zkušenosti, ale nemůže předvídat, jakou specialitu si při zakládání akvária kdo vymyslí. Je to tedy jaksi jednostranné využití, kde chybí reflexe. Prostě se neporadíte.

Je tu ale ještě jedna možnost. Sednout k počítači a otevřít ZVÍŘETNÍK! No, no, snad jsem toho zas tolik neřekl.

Nejde zdaleka jen o ryby dravé, velké, či nespolečenské. Existuje mnoho mírumilovných ryb které se mohou změnit v predátory, ocitnou-li se ve společenství jiných druhů, které se prostě s nimi do stejné nádrže a stejného prostředí nehodí.

Jsou ryby, které mají základní potravu živočišnou a naopak jsou ryby, které přijímají potravu rostlinnou. Jsou ryby, které ryjí ve dně a hledají potravu tam a jiné se zdržují u hladiny a číhají např. na hmyz. Těch rozdílů je pochopitelně mnoho. Je tedy opravdu lépe se poradit. V každém případě zde platí, že čím více se o svých chovancích dovíte, tím lépe. U nových a obtížně chovatelných druhů je nutné čerpat znalosti o jejich životním prostředí a vztazích k jiným živočichům. Není to vždy jednoduché, ale je to nezbytné.

Zdaleka nejde jen o ryby. V poslední době jsou nabízeny do akvárií v prodejnách různé druhy jiných vodních živočichů. Ať již jde o žabky, čolky, raky, želvy… A tak se někdy do akvária dostane živočich, který sice za nic nemůže, ale dočkáte se s ním nemilého překvapení.

Varuji před vodními želvami, které jsou běžně v odborných prodejnách do akvárií nabízeny. Ostatně, budu se jim věnovat v samostatném dílu. Koupíte-li si do krásně zarostlého akvária raka, zbaví vás všech rostlin dokonale a rychle. Žabky, jde-li o nevhodně volené druhy, vás zase zbaví ryb.

Budujete-li akvárium s jasným záměrem, je to to nejlepší, co můžete udělat. Budujete-li akvárium jen tak a až posléze se budete rozhodovat, co do něj umístíte, musíte živočichy již důkladněji vybírat. Zkušení akvaristé "šijí" akvárium určitým druhům doslova na míru. Uvedu příklad, který je přímo koncentrací akvaristického záměru.

Jeden můj známý si zamiloval ryby z rodu Metynnis. Jsou nádherné, asi tak 10cm dlouhé a přibližně tak vysoké, ze stran silně zploštělé. Jejich tělo je zajímavé i svým zabarvením. Jsou téměř jednobarevné a jejich barva je svítivě stříbrná. Mají ale jednu vlastnost, pro kterou jsou chovány pouze ojediněle. Živí se totiž převážně rostlinami. Jejich chovatel je tedy odkázán na nádrž bez živých rostlin. Je sice příbuzná těm známým a obávaným piraňám, ale jde spíše po špenátu, či salátu.

Přítel přemýšlel až vymyslel. Jeho nápad byl velmi jednoduchý. Použil akvárium, které mělo tvar téměř pravidelné krychle a umístil ho do tmavého kouta pokoje. Dno tvořil černobílý štěrk zrnitosti 2-2,5cm. Vrstva byla cca 8 cm. Z čedičového lomu přivezl několik kamenů, které pečlivě vybíral. Připomínaly spíše skály. Ty potom šikovně rozmístil do akvária na výšku a zafixoval je do dna. V tom akváriu nebylo jinak nic.

Napustil vodu a nechal filtrovat výkonným vnějším filtrem. Po dvou dnech byla voda křišťálově čistá a výsledek téměř dokonalý. Téměř, protože to hlavní, na co vsadil bylo osvětlení. Nad nádrž umístil bodová světla a doplnil fialovým filtrem. Světlo tak doplnilo scenérii v akváriu, za kterou by se nemusel stydět ani profesionální modelář z dílny sci fi. Tmavé kouty byly vystřídány světelnými efekty, které na domnělých skalách vytvářela pohybující se voda.

Když mě pozval na "kolaudaci" a slavnostní vypuštění ryb, byl jsem unesen! Pocit dokonalosti tomu všemu dodávala osmiletá slivovice, která byla naaranžována ve dně akvária. Tu jsme po chvíli vyndali, abychom mohli do nádrže vpustit nové obyvatele.

Seděli jsme v hlubokých, pohodlných křeslech asi tak dva metry od akvária a pozorovali za účasti, teď již vychlazené slivovice, fantastický svět, kde se jednobarevné, stříbrné ryby proháněly mezi černými skálami. Osvětlení dodávalo celé scenérii impozantní efekt.

Ten kout sloužil mému příteli jako relaxační místo, kde se, jak se říkal, "dával dohromady." Neberme tedy akvárium v bytě jen jako tu nádobu na "nějakého vodního živočicha." Porovnávání akvária s chlupáčema je stará záležitost, ale bohužel musím říci, že je to porovnávání neporovnatelného. Pro někoho může akvárium znamenat např. to, co pro jiného vzácný obraz.

Vraťme se ale k rybám a pojďme vytvořit virtuální pokusné akvárium, které bude sloužit jako vzor. Máme tedy více možností. Začneme s akváriem, kde bude náhodné společenství ryb, které zvolíme z obecně známých druhů.

Necháme si to ale napříště, kdy se zmíním též o latinských názvech ryb a rostlin.

Jiří Růžička



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !