Neviditelný pes

AKVARISTIKA: Žijí s námi

Jiří Růžička
diskuse (13)

Jde o závojnatky. V poslední době je to často diskutované téma na mnoha internetových stránkách. Ale pravý důvod k napsání tohoto článku je v několika dotazech, které jsem obdržel osobně. Růžička závojnatky 1

Doufám, že bude toto pojednání sloužit začínajícím chovatelům jako vodítko a poučení a zároveň těm, kteří by chtěli udělat svým blízkým radost a věnovat jim pro štěstí třeba zlatou rybku.

O historii chovu závojnatek jsem psal již např. 20. 11. 2006 na stránkách Zvířetníku. A tak tuto část pominu, ale rád bych se věnoval konkrétním radám, zkušenostem a číslům.

Především je nutné si uvědomit, že běžné druhy ryb, včetně závojnatek, jsou velmi levné, ale chovné zařízení a veškeré příslušenství pro ně je mnohonásobně dražší. Vezmeme-li základní cenu závojnatky, která je na úrovni padesáti korun, chovné zařízení pro ni je v ceně blížící se tisíci korunám.

Tyto ceny závojnatek jsou ale opravdu základní a takové závojnatky se prodávají běžně v obchodech. Budete-li chtít ale opravdu ryby z kvalitních a ustálených chovů, můžete za jednu rybu zaplatit až mnoho desítek tisíc korun!

Nevěřte prodavačům, že pro dvě závojnatky stačí dvacetilitrový komplet v ceně několika málo set korun. Je to sprostá lež a slouží prodavačům pouze k tomu, aby udělali kšeft. Takoví lidé v odborných prodejnách nemají co dělat! Odsuzují předem chovaná zvířata k utrpení a začínající chovatele ke zklamání z neúspěchu.

Nerad bych ale v tomto článku posuzoval odborné prodavače, protože vím, že v mnoha prodejnách je tomu právě naopak. Opakuji znovu a stále dokola, závojnatky jsou velmi krásné, vnímavé a odolné ryby, ale právě proto nesmíme těchto vlastností zneužívat. Dar, který v této podobě věnujeme, se po několika dnech změní v problém.

Též bych velmi důrazně upozornil na nevhodnost nádob podobných kouli či koulí jako takových. Jedno jaké velikosti! Možná si řeknete proč? Jaké jsou důvody? Věřte, že jich je mnoho.

Krom zkušeností a intuice můžu napsat, že již tvar této nádoby je pro ryby nepřirozený a možná vás překvapí, že závojnatka, jakož i ostatní druhy ryb, má také svoji psychiku, která je podložena všemi možnými vjemy. Ono totiž nejde pouze o to, že se v kulatém akváriu těžko vytvoří technicky vhodné prostředí pro chov, jde též o psychické zatížení jednotlivých ryb.

Rybí oko je krátkozraké a v kalné vodě se ryby orientují i za pomocí jiných orgánů. Dobře vnímají tvar okolního prostředí pomocí postranní čáry. To je pro ryby velmi potřebný orgán, který jim mimochodem upřímně závidím. Informuje je mimo jiné o změně tlaku i proudění vody a dává jim tak možnost, orientovat se za tmy či v kalné vodě.

Rybí tělo svým pohybem vytváří vlny, které se od ostatních předmětů odrážejí. Ty potom přijímá postranní čára a informuje je o tvaru a povaze okolí. Zároveň je chrání před predátory. Nepřirozené a kulaté stěny rozhodně k pohodě ryb nepřispívají.

Zrovna tak není dobré chovat delší dobu v malém akváriu jednu závojnatku. Ze zkušeností vím, že závojnatky delší dobu chované osamoceně, strádají.

O technických problémech můžu napsat, že nastanou již při instalaci filtračního zařízení či osvětlení. Zrovna tato technika je přitom pro závojnatky tak důležitá. Je dobré mít na paměti, že hladina vody, která je důležitá při provozu akvária, má zrovna v kouli tu nejmenší plochu. Růžička závojnatky 2

Bylo by dobré též upozornit na prezentaci těchto nevhodných nádob ve filmech, na výstavách i při jiných příležitostech. Velmi snadno tak mnoho lidí napadne si takovou kouli se závojnatkou pořídit. Je to vlastně velmi nenásilně prezentovaný návod. Výsledek této chovatelské aktivity je potom nasnadě.

Mám zkušenosti s filmovými akvárii. V době, kdy jsem vlastnil odborný obchod jsem spolupracoval s barrandovskými filmaři. Proto vím, že veškerá akvária pořízená pro film, jsou pouze na oko naaranžovaná. Zrovna tak skleněné koule i jiné nádoby. Pozor! Rozhodně si z těchto náhodných dekorací neberte příklad. Jde pouze o jednoúčelovou dekoraci.

A tak bych rád ještě jednou upozornil na základní pravidla chovu závojnatek.

Závojnatka je velká ryba. V dospělosti a dobře živená váží více než dvacet deka. Představte si jen, kolik např. neonek byste potřebovali na její vyvážení. Filtrace pro chov závojnatek musí být výkonná. Vodu v akváriu je nutné často odkalovat a doplňovat novou.

Trus závojnatek je rychle rozpustný ve vodě a pokud neodkalíte včas dno, začne se voda kalit a hodnota pH snižovat. To způsobí postupnou ztrátu ochranného slizu ryb a velmi značné problémy. Na jednu závojnatku doporučuji minimálně 50 l vody.

Bude-li se voda v akváriu kalit, znamená to, že máte buď nevýkonnou filtraci, nebo jsou závojnatky umístěny v malém akváriu.

Je dobré mít možnost závojnatky umístit na nějaký čas do venkovního bazénu. Jde o tzv. letnění. Slunce má blahodárný vliv na zdraví ryb.

Potrava pro závojnatky není v dnešní době velký problém, protože je k dostání v každé specializované prodejně. Pozor ale, závojnatky nekrmte trvale potravou bohatou na proteiny. Např. granule pro průmyslový odkrm lososovitých ryb. To má neblahý vliv na ztučnění jater. Z toho vznikají komplikované zdravotní problémy.

Pozor též na teplotu vody v akváriu a v bazénu. Závojnatka není již dávno přírodní druh, který by bez problémů přezimoval pod ledem. Chovejte se proto k závojnatkám jako k ostatním akvarijním rybám. Ještě jedno upozornění: čím více vyšlechtěná závojnatka, tím vyšší průměrnou teplotu potřebuje. Některé variety až do 24° C. Importované závojnatky se k nám dostávají z líhní, které jsou pod širým nebem v oblastech, kde je daleko větší průměrná teplota než u nás ve střední Evropě.

Na první pohled se tedy zdá, že chov závojnatek je příliš složitý a jejich nároky veliké. Souvisí to s tím, že bychom neměli chov jakéhokoliv zvířete v zajetí podceňovat a tak si ho usnadňovat. Jen tak se dočkáme odměny v podobě jejich nádherného projevu.

Mimochodem, několik závojnatek v dobře zařízeném akváriu se vám může stát po mnoho let velmi přátelským doplňkem bytu. Závojnatky mají své zvyky a jsou velmi citlivé na pohyb kolem akvária. Zvyknou si na pravidelné krmení a naučí se v poměrně krátké době přijímat potravu z ruky tak, jako to známe u KOI kaprů.

Doporučuji pojmenovat je exotickými jmény, rády vzpomínají na svůj původ!

Všechny Zvířetníky zdraví

zpět na článek