19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

AKVARISTIKA: Zahradní rybičky 1.

Přeruším na dvakrát seriál o rybách v akváriu, protože je tu jaro a zahradní rybníčky se probouzejí k životu. Navazuje na článek z 23. 2. tohoto roku - Zahradní jezírka v zimě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jiří Růžička 6.5.2006 15:30

Nalezenci

Je to živý zážitek, stal se předminulý rok a ještě v současné době doznívá. V zimě 04 jsem vypopuštěl a čistil asi tak 40 akvárií z důvodu časové tísně a jiné pracovní náplně. Rostliny se doslova napěchovaly do jedné 400l nádrže a ryby byly prodány, nebo rozdány.

O rok později! Měl jsem více času a znou se napouštěla akvárka, jak už to tak u akvaristů bývá. V oné nádrži s rostlinami jsem objevil asi tak dvoucentimetrový potěr v počtu dvou kusů! Tak, stává se, že se přenese jikra na rostlinách, ale po roce? Upozorňuji, že tam bylo málo světla a krmeno ani jednou. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že se jedná o halančíky z rodu Aphyosemion.

Dostali jméno(Jeníček a Mařenka) a péči,  jako host v nejlepším hotelu. Nakonec to byl párek a v současné době mám od něj mimina. I po roce strádání se daly mladé rybky dokrmit, vyzrály a rozmnožily se!

Vím, že jikry mnohých halančíků dokážou zastavit svůj vývoj až na několik let! Ale tato mimina byla rok v samotce! A živá!

Zdravím, R.

tojefuk 6.5.2006 9:44

Pane Růžičko,

Mám pro Vás akvazáhadu!

Před rokem jsem do nádrže v kanceláři pustil B. macracanthu, protože kvůli šnekům se tam už ryby skoro nevešly! Vidět byla málokdy (B.m.), ale občas ano. Před čtvrtrokem byla nádrž zařasena tak, že jsem nádrž vypustil do dna, rostliny i kameny vyházel, skla odřel osolenou tvrdou žínkou, nově osázel kytkama v květináčcích, napustil a vrátil ryby. B.m. mezi odlovenými rybami nebyla, považoval jsem ji za odešlou.

Při psaní posledního příspěvku se v nádrži tjf olitovaná ryba objevila!

Kde se schovala šesticentimetrová, řvavě zbarvená ryba v nádrži, kde byl jen mokrý písek a jak dokázala přežít odřasovávání?   Tohle není vtip ani provokace, to je skutečnost! B.m. je živá a ukázala se dopoledne!   

Jiří Růžička 6.5.2006 11:00

Re: Pane Růžičko,

To je neskutečné. Tyto záhady mám také za sebou a doufám, že se mi časově podaří dnes s některou svěřit. To je také to "koření akvaristiky". Přeji jí dlouhý život u Tjf.

Zdravím,R.

tojefuk 6.5.2006 11:48

Re: Re: Pane Růžičko,

Pro dokreslení : nádrž v kanc. má dno 50x28 cm, výšku 35! A B.m. se ukazuje i teď!

To snad ani není koření, to je přímo akvašok! Teď už vím, jak bylo našemu mladýmu, když se dědy zeptal, co je to za krásný červený papriky! Děda přes rameno odpověděl feferonky a když se otočil, mladej měl půlku v sobě, druhou nedokázal vyplivnout, tak mu ji děda sebral. Mladej měl oči na šťopkách jak šnek, slzy mu z nich frčely jak z hydrantu a když konečně mladej lapl dech, seznámil dědu se slovy přímo vybranými, která zná z MŠ! A děda jen zíral!

V teď už nedekorační nádrži doma je taky jedna B.m., taky ji občas není vidět. I když si myslím, že je nádrž přehledná, má někde nějakou skrýš. Ale s touto nádrží nemusím (honem zaklepat na dřevo!) zacházet, jako s malou v kanceláři! 

tojefuk 6.5.2006 9:08

Uvádění na pravou míru

Tojefukem ještě zmítala hrdost z úspěchu s rájovci, když se strýc zeptal, co si tjf pamatuje z genetiky. Tjf si matně vzpomínal, že ten pojem někde zahlédl, ale jako neaktuální přešel. Strýc jen konstatoval, že genetiku bude tjf brzo potřebovat a tjf zas šmejdil v chytrých knížkách, aby nebyl znovu lapen na hruškách. Další akce praktiků byla nechat tjf veselektovat a ustálit jeden typ P.reticulaty ( gupky, sto let staré jméno se z hlav rybičkářů tak honem neztratí! ). Tjf až po řadě let pochopil, jaké měl štěstí, že jeho rodiče začali přestavovat barák a praktici museli tuto akci odvolat! Se souhlasem rodičů dostal tjf místo ostatních nádrží na stůl vytíračku s chovnou skupinou Corydoras schultzei - pro dnešní: akvaprodavači pod název pancéřníček zlatopásý míchají i C aeneus - ten nemá na skřelích a začátku trupu zlatožlutou skvrnu ( aspoň to tvrdí chytrá knížka ).

Praktici tjf dali rady, jak jít na výtěr - střídavě každý jednu. Vytírají se, když Měsíc přirůstá - když couvá. Když stoupá tlak vzduchu - když klesá. Když prší - když je hezky. Zjara - na podzim. když se jim přilívá čerstvá voda - když jsou ve starší vodě. Tjf si všechny rady už nepamatuje, ale byl z těch dvou paf! Že se pancéřníčci vytřít musí, to věděl. Tak se už jen zeptal, jak se chovají před výtěrem, bylo mu řečeno, že jinak než normálně - že se začnou namlouvat. A ponechali tjf i s pancéřníčky osudu! To bylo na podzim. O Vánocích začalo rybičkové namlouvání, tjf upaloval za strýcem, jestli to je ono, co s druhou samicí ( chovnou skupinu tvořily dvě samice a pět samců ) a samci, kteří jevili zájem jen o tu namlouvanou ( ale začala s tím ona! ). Dověděl se, že má počkat na jikry a dospělé odlovit a vrátit - že na to má tři dny po výtěru. Aktivity ve vytíračce vyprovokovaly i druhou samici ( dospělému tjf se to zatím nepovedlo! ) a vytíračka byla během dvou nocí po sobě olepená jikrami! Tjf dostal práškové krmivo na rozkrmení, piksličku vajíček žábronožky solné s návodem na líhnutí,   

tojefuk 6.5.2006 9:28

Re: Uvádění na pravou míru

vrátil chovnou skupinu a měl o práci postaráno.

Žábronožky se líhly, pancéřníčci rostli a za měsíc si tjf šel říct o odchovnou nádrž. Dostal dost velkou na celou dobu odchovu. Právě včas, aby měli pancéřníčci místo pro vytváření střevního dýchání. I toto kritické období pancéřníčci i tjf zvládli a pak už to šlo dokola. Nakrmit, odkalit. Tjf do nádrže dal všechny čtyři skleněné filtry, i šneky tam naházel, aby trochu pomohli a za čtyři a půl měsíce byli pancéřníčci uznáni za schopné odvozu na prodejnu praktika. Protože stavba se vnucovala stále víc, dostal tjf za pancéřníčky kolo - 3/4 Junior! Praktici měli flašku vlastní produkce, tjf zonku, spolu oslavili zrození tojefuka akvaristy a ukončili tojefukovo akvaristické mládí. Na dlouhá léta!   

tojefuk 5.5.2006 12:42

Uvádění na pravou míru - další 1995 znaků!

Rájovci se tak stali rybou číslo JEDNA tojfukova mládí, oblíbenou rybou dodnes a tjf věří, že na rájovce chytne i našeho mladýho. Za tím účelem rájovce s potížemi sehnal - chovají je asi už jen nadšenci, nechal vytřít jen aby mohl našemu mladýmu ukázat vzteklého rájovce! Musím přiznat, že mladej vyvřískl, když naprosto klidná ryba vylítla čtvrt metru nad nádrž a mladýho ťafla do dlaně! Rájovec hlídal hnízdo s jikrami, bodejť by nevylít! Mladej se oklepal z leknutí a další zkoušení, jestli je rájovec ještě vzteklej, mu tjf zakázal a nechal ho těšit se na malé rybičky. Zpátky do dřevních dob tjf-akvaristy.Základní výbavou myslí¨tjf vzduchovací motorek a vnitřní skleněné filtry, kde jako filtrační médium sloužily máminy bývalé silonky. Máma už ani neprotestovala, byl to zbytek silonek, ze kterých si udělal hnízdo křeček. Prokousal se ze síťového křečkária nebo jak se jmenuje bedna na křečky, silonky spakoval a tjf měl komentáře už za sebou. Pro mladé adepty akvaristiky: vnitřní skleněný filtr byla trubička, na dolním konci vyfouknutá do otevřené baňky. V baňce byly silonky, pohyb vody zajišťoval motorek pumpováním vzduchu do dolního konce trubičky. Horním koncem se vracela voda do nádrže.

Tjf měl místo na jednu nádrž s kytkama a rybičkama, v té byla paví očka, mečovky a pancéřníčci. Dvě až tři další byly na stole, uvolněném od suchozemských chovanců. Počet nádrží se měnil podle toho, co dva praktici na tjf právě vymysleli. Nádrže se stěhovaly buď na stůl plné nebo pod stůl prázdné - podle potřeby. Sběr dalších akvazkušeností se překrývá s krátkým obdobím "Vyrážení pojistek". Sehnat tehdy fungující topení s fungujícím termostatem byl výkon nad tjf síly. Topítko z ohnuté skleněné trubky se solným roztokem topilo, ale pořád a pořád musel tjf hlídat kolísající teplotu. Rybám ani kytkám pohyb teploty taky neprospíval. I učinil tjf vynález: bimetal dal do krabičky s vodou, krabičku do nádrže a strčil šňůru do zásuvky. Fungovalo to, tjf seřídil kontakty a lebedil si.    

tojefuk 5.5.2006 13:44

Re: Uvádění na pravou míru - další 1995 znaků!

Bimetal byl zapojen na solnou trubku. Problém byl jeden: dráty někdy zvlhly, vynález začal probíjet a vyrazil pojistky až na sloupě. Nedalo se uhádnout, kdy dráty zvlhnou! Tojefukově dědovi praskající pojistky nedaly spát a vypátral příčinu. Tjf poprvé a naposled dostal od dědy výprask řemenem na broušení břitvy, vynález skončil na smetišti a tjf se musel omezit na ryby, které topení nepotřebují 

tojefuk 5.5.2006 9:36

Pane Růžičko,

Právě jsem Vám poslal 2x Rineloricaria sp., můj e-mail zatím nefunguje, adresa bude aktivní po registraci - dám vědět!

tojefuk 5.5.2006 8:55

Pane Růžičko

když jsem akvaprodejně slyšel Vall. kórksjú, dost to se mnou cuklo! Mám dojem (možná nesprávný), že u lat. názvů se i druhové pojmenování čte lat. výslovností. Třeba Cor. schultzei se čte schu ane šu, ať je to z ryb. Aspoň v suchozemské botanice to tak bylo, ale to už je pětatřicet let. Co když jazykozpytci přišli na to, že pár lidí na světě už zvládlo pravidla a změnili je, aby se měli čím živit?  

Jiří Růžička 5.5.2006 10:27

Re: Pane Růžičko

Díky za fota! Já Vám již psal, ale teď vím, jak to je. S tou lat.byl vždy problém. Tedy s výslovností některých slov, ale s tím si poradíme! V tom mailíku pro Vás stálo, že jsem rád, že se u našich akvaristů ještě takoví krasavci chovají.

Až budete mít na sebe spojení, ozvěte se.

tojefuk 5.5.2006 11:09

Re: Re: Pane Růžičko

Ozvu. Má tato R. už jméno nebo pořád jen sp.?

Doufám, že fotky byly aspoň trochu zřetelné! Fotit ryby je bez vybavení práce pro vraha!

Latinskou výslovnost dejte raději do akvaristiky, ať si užijí i ostatní!

Jiří Růžička 5.5.2006 17:50

Re: Re: Re: Pane Růžičko

Já nevím, zda byla již revize, ale mám zato, že ne. Možná nám někdo napíše??? U sumců se zvláště v poslední době, s jejich rozmachem(import), užívají jen obchodní a registrační názvy. To bylo ale již dříve Acanthodoras U2 atd.

Miloval jsem ty debaty na burzách, když se někdo ozval s označením, že si přivezl tu červenou V patnáctku. No kdo věděl, ten věděl, ale mnozí zírali.

No a stím focením jsem na tom zatím stejně!

Zdravím. R.

tojefuk 4.5.2006 9:35

Uvádění na pravou míru

tojefukových akvazkušeností - pokračování.

Tjf v úžasu zíral na řady nádrží plných domácích ryb všech velikostí - od potěru po matečné, vybavení laboratoří, neznámé mašinky a byl paf. Chvíli lapal po dechu a když ho chytil, letěly z něho otázky jak z mašinkvéru! Jak strýc dokázal něco měřit, zapisovat a ještě odpovídat tjf nevím, ale zvládl to! Od té chvíle se strýc pro tjf vznášel v nadoblačných výšinách! Sice vylezl jen na štafle k horní řadě nádrží, tjf k němu stejně vzhlížel s úctou a dodnes s úctou vzpomíná!

tojefuk 4.5.2006 12:31

Re: Uvádění na pravou míru

A nastala éra vyzvídání o akvaristice. Když už strýcovi praštěla hlava, lstivě odvedl tjf k panu Zukalovi a měl téměř klid! Pan Zukal byl tvrdý chlap, otázek vydržel neuvěřitelné množství, odpověď nevěděl jen vzácně a odpověděl zejtra nebo pozítří, ale přece jen nebyl poruce pokaždé, když tjf něco nevěděl. Ti dva praktici našli praktické řešení: z knihoven vybrali knihy nejen o rybách, zaskládali s nimi tjf, slíbili mu, že teď se budou ptát oni a měli klid hodně dlouho! Asi tak pět - šest týdnů. Tuto éru by tjf nazval "Éra hlavy, ucpané netříděnými informacemi". Dva praktici dostali možnost tjf vysvětlit, že i na učení je dobré mít systém, jinak že místo učence z tjf vyroste blbec a těch prý je na světě už dost!

Po čase dva praktici uznali, že tjf už ví dost  a že je čas, aby si při převodu knižních znalostí do praxe ústa natloukl sám! Dostal jednu nádrž s P reticulatama ( stejně to jsou pořád GUPKY!), několika dalšími otrlými rybkami a pancéřníčky a druhou s párem rájovců (Macropodus opercularis, ať se taky jednou pochlubím!) a žádostí praktiků, ať jim tjf nechodí na oči, dokud neodchová mladé rájovce. Dalších šest měsíců byl tjf setrvale na mrtvici! Vytřít rájovce nebyl problém, to zvládli sami a tjf jim do toho radši nekecal. Ale odchov! Obavy, že něco zvrzne a rybičky odejdou, s tjf třásly jak s osikou. Knihu o nemocech ryb, cizopasnících vnitřních i vnějších tjf nedal z ruky! O všemožných breberkách, okusujídích tjf rybičky zvenku i zevnitř, se tjf i zdálo! Po potoce i  tůních tjf šmejdil, larvy potápníků, vážek, šídel a jiných krvelačných příšer vybíral a dochovával jinde, malachitovou zelení živé krmení desinfikoval, ruce měl až ke kolenům vytahané, ale vydržel! Rybky přes vytváření labyrintu také úspěšně převedl, do šesti centimetrů protáhl a dočkal se svého slavného dne!

Rybky předvedl praktikům, strýc se zeptal: nesmíchals dva výtěry? Ale pan Zukal na tjf bokem mrknul a tojefukova pýcha byla nevýslovná! Za rájovce si pak tjf pořídil základní výbavu!

tojefuk 4.5.2006 8:46

Pane Růžičko

Váš email potřebuju jen v případě, že máte zájem o obrázky některých, u mne přebývajících ryb a pro případ, že na některou věc mám jiný názor - viz měření hadů - a raději bych názor konzultoval neveřejně! Vaše avízo paní D.R. nechávám na Vašem uvážení!

Po včerejší akci správce sítě mám dojem, že mně udělal e-mailovou adresu. Až zjistím, jak vypadá, dám vědět paní Hele S.

Botia macracantha - čte se bocia nebo botia? Moje latinská výslovnost vychází spíš z botanických názvů. To samé: Vallisneria corksrew - druhové foneticky nebo anglicky?

Jiří Růžička 4.5.2006 20:35

Re: Pane Růžičko

Tak jsem se konečně dostal k netu! Koukám, že tu vládl čilý ruch. Tojefuku! Rozhodně nejsem latiník ale vím, z dob, kdy mě to bralo, že Botia je Botia! Dokonce jsem zaznamenal - Bóča, Bóčia....A corksrew zjistím!

Mimochodem, int.adresu jsem poslal též Hele S.

Zdravím R.

RenataE 3.5.2006 23:10

Žáby, ryby a jiná havěť

I moje větší polovička (zda je i lepší polovičkou si netroufám soudit) piplá zahradní rybníček. I když se rybníček (taková větší kaluž) nachází na horách, přesto pravidelně přezimujeme ryby (takové červené:-)). Letos nadešel čas na opravu fólie, i byla kaluž víceméně vypuštěna, ryby přemístěny do kbelíku. A protože už nastal žabí lásky čas, byl z naší kaluže vyloven desetilitrový kbelík plný žabích vajíček. Jak skokaních, tak ropuších. Po napuštění byly potenciální žáby vráceny do vody, přes noc přibyl odhadem další kbelík vajíček. Pulce v rybníčku má ve velké oblibě naše užovka. Sluní se na kameni na kraji kaluže, pozoruje přitroublé pulce a asi tak co tři minuty se natáhne a nejbližšího trumberu slupne. Jednou jsem jí pozorovala celou hodinu z dvoumetrové vzdálenosti a opravdu posvačila dvacet mikrožab. Jdou jí k duhu, měří přes metr. Jednou jsme jí museli lovit v rododendronu, byla tak stočená, že nebylo poznat, jestli to není zmije a v rododendronu si hodlaly hrát děti. Při té příležitosti jsme ji dokázali aspoň zhruba změřit.

Jiří Růžička 3.5.2006 23:24

Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Jak se měří hadi? To se vezme had a provázek a podle těla milého hada se přidržuje až ke konci a potom se zkrátka ten provázek změří, přiložen k metru. Nerad bych poučoval, ale možná se to hodí.

V dobrém Vám ten bahňáček závidím, pozorovat užovku v přírodě je úžasný zážitek! A ty žabky jí přejte, většina z nich se narodila právě proto.

Zdravím, R.

tojefuk 4.5.2006 7:49

Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Pane Růžičko, u měření hada provázkem bych nerad chyběl! Pokud ovšem není chcíplý! Zmiji je dobré držet za ocas v upažené ruce, ťafne Vás, až s provázkem budete u hlavy. Užovka obojková si nechá líbit hodně, když s ní zacházíte pomalu a klidně. Užovka hladká je ( asi ze strachu ) dost vzteklá. Vezmete ji za ocas - kousne a drží, vezmete ji za hlavu - použije kloaku a zahanbí i skunka.

Když už jsem musel hada měřit ( zamlada zmije, na serum vykupovali od 50 cm a 80 korun zaa jednu bylo tenkrát dost ), držet za hlavou i za ocas, natáhnout na zem a po uklidnění hada změřit. Od té doby hady nechávám, kde jsou a jdu pryč.

Jiří Růžička 4.5.2006 8:41

Re: Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Jasně, myslel jsem pochopitelně nejedovaté hady, ale při troše šikovnosti to jde. Prošlo mi rukama taky pár set žížal, no a jsem tu! Vím, že urputnost některých hadů je opravdu neuvěřitelná, ale vesměs se to tak dá udělat. Se zmijemi mám takovou zkušenost, že jsou dosti prodejné. Stačí jim něco slíbit a oni drží. Třeba výlet do kina, nebo tak.......

tojefuk 4.5.2006 9:08

Re: Re: Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Chodíte na ryby nebo chováte velké cichlidy?  V lékárnách brali jen zmije obecné - dokud nazačali dovážet  z. písečné z Jugo. A bylo po výdělku! Zmije prodejná se správně jmenuje ( asi ) zmije poťouchlá, je nutno si na ně dávat obzvlášť pozor, zejména proto, že bez nich to nejde a s nimi taky ne! A pak má jeden existovat!

Hela S. 4.5.2006 11:07

Re: Re: Re: Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Tssssssss ;-P

;-D;-D;-D;-D;-D

tojefuk 4.5.2006 11:33

Re: Re: Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Až teď mě to došlo! Vy měříte žížaly? A proč, šmarjájózef? Já jsem je na háček napíchl, tak jak byly, bez měření! Měřil jsem až rybu, když se musela zaúsat délka.

tojefuk 4.5.2006 11:34

Re: Re: Re: Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

zapsat délka!

tojefuk 4.5.2006 11:29

Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Užovky mají zorničky psí, zmije kočičí. Platí, když vidíte hlavu. Spoléhání na klikatou čáru je risk, dobře vybarvená užovce hladké kostky často splynou do kresby, podobné klikaté čáře, zmiji klik. čára často splývá s barvou šupin! Řiďte se rčením "Had je had a nech ho být" a máte po starostech. Žádný had za vama nepoleze s úmyslem kousnout si do vašeho lýtka a zjistit, jestli je namazaný repelentem nebo jen krémem s faktorem čtyřiapadesát! 

O doplnění latinských názvů prosím p. Růžičku, neb on je sype z rukávu a já bych je musel jít hledat!

Kardiak 5.5.2006 18:43

Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Coronela austriaca,Natrix natrix,Vipera berus.Měřit zmije zaživa=v upažené ruce svírat zmiji za ocas,spolu s krejčovským metrem(rozvinutým).Po unavení plaza míru snadno odečteme!;-P;-D

Jiří Růžička 5.5.2006 21:18

Re: Re: Re: Žáby, ryby a jiná havěť

Díky Kardiaku, nestíhám! Už jste byl s Viperou v kině?

Zdravím, R.

Iva 2.5.2006 19:36

Víte, že už se těším

na to příští povídání?

A za odměnu jednu tatínkovu.

Dědu jsem nikdy nepoznala, umřel, když mi byla dva nebo tři roky. Ale byl to prostě pan ředitel a řediteloval i doma a tak chalpci, přestože bydleli na vesnici (zdravím Dalmatine), zvířátko nikdy neměli. A je pravdou, že babička též paní učitelka, zrovna tak neměla uši pro chlupatého obyvatele domu. Klučinům tedy nezbývalo nic jiného než se realizovat u sousedů. A hodný pan soused, který znal tajné přání obou chlapců, jim pomohl a tak jednou těsně před vánoci se v domě objevilo akvárko a v něm párek neonek. Jenže byla zima, dům neměl centrální vytápění, těsně po válce a tak se topilo a bydlelo pouze v kuchyni. Vánoce kupodivu proběhly v poklidu, i když hlava rodiny řvala, že rybky spláchne do záchodu. Ale to spíš jen tak z principu, aby se neřeklo. Nastal čas chození do školy. Ono ráno odcházeli kluci poslední a aby rybičky v mrazech nezmrzly, postavili je na ještě teplou pec. Odpoledna přišla ze školy první paní domu a začala zobyvatelňovat vymražený dům. Asi po hodině začala zjišťovat, kde co hoří.

Rybičky stihla usmažit.

Jiří Růžička 2.5.2006 21:13

Re: Víte, že už se těším

Ajajaj, to byl konec .....;-(