AKVARISTIKA: Zahradní rybičky 1.
Protože nám jaro dalo konečně najevo svoji nadvládu nad zimou, blíží se i vysazování ryb do venkovních rybníčků a všelijakých nádrží. Přijměte tedy vy, kteří se chystáte vypustit zazimované, či nakoupené ryby, několik základních rad, které můžou vašim miláčkům usnadnit přechod do přírodního prostředí.
V první řadě překontrolujte a dopusťte nádrž, která jistě po zimě potřebuje oživit. Odstraňte všechny zbytečné předměty a upravte okolí. Pozor, máte-li nádrž na zimu zakrytou tmavou fólií, odstraňte ji! Živočichové reagují s oteplující se vodou současně na prodlužující se dobu osvětlení.
Totéž platí i o vodních rostlinách a jestli jste je na podzim dobře ošetřili, nemusíte jinak zasahovat. Máte-li ale v bazénku loňské, zahnívající, hnědé listy, odstraňte je. Spusťte případnou techniku a překontrolujte její funkci. (Vzduchování, filtraci, př. UV lampu.) Je dobré počkat do poloviny května u ryb, které jsou citlivé na pokles teploty. Napouštíte-li na jaře vodu čerstvou, vodovodní, rozhodně do ní nevpouštějte ryby hned! Je dobré počkat 2-3 dny.
Vysazujete-li ryby své, které byly na zimu ve sklepě, či v chladné chodbě, zkontrolujte jejich zdravotní stav. Pro tento účel se velmi hodí i menší akvárium. Ryby potom pozorně prohlédněte v čisté vodě proti světlu. Budou jistě pohublé a možná i trochu malátné, to nemusí být ale na závadu, je to normální stav po zimním klidu. Pozorujte povrch rybího těla. Proti lomu světla lze poznat tzv.sametová nemoc.
Je to povlak bakterií, které se někdy na zimou zesláblé rybě namnoží. Tuto rybu není dobré ihned vysadit do chladné vody bazénu, ale ve vytemperovaném akváriu doléčit. Existují mnohé prostředky pro tyto účely, které seženete v odborných prodejnách. Zrovna tak jde o parazity, kteří se mohou v oteplující se vodě rozmnožit a oslabit tak kriticky celý organismus. Je též možné zjistit různé plísně v podobě bílých až šedavých chomáčků. Pozor také na chybějící kousky kůže, či zbarvení povrchu rybího těla, nebo krvavě, či bělavě zbarvená místa.
Někdy se stane, že se při manipulaci ryba odře, nebo jinak poraní. Dejte na tato poranění pozor a nepodceňujte je. Oslabená ryba je po zimě velmi citlivá a nemá ještě potřebné množství protilátek. Nevypouštějte ji hned do studené vody! Tvorba ochranného slizu se zpomalí a invazní stadia různých chorob mohou rybu velmi rychle udolat. Dopřejte ji alespoň 14 dní v teplém akváriu s léčivy.
Při prodlužující se době osvětlení dejte pozor na podávání potravy. Mám na mysli zbytkové krmení, které ještě ryby v tak velkém množství nepozřou. Krmte tedy opatrně, než se ryby dostanou do běžné kondice. Platí zde zásada, že zbylou potravu odstraníme. Krmíte-li průmyslově vyrobenou potravou (granule, vločky), zvolte vhodnou a kvalitní značku.
POZOR!!! Existují krmiva pro dravé ryby, pstruhy, sumce…, která nejsou vhodná pro kapry a závojnatky. Při trvalém podávání můžete vážně ohrozit zažívací ústrojí těchto ryb, ale zcela jistě poškodíte jejich játra. Tato potrava je totiž doslova "nadupaná" proteiny, s kterými si poradí dravec. Ale ryba všežravec, jako je např. kapr, amur, nebo závojnatka má delší střevní systém a dochází k ucpání trávícího ústrojí a k úhynu.
Je tedy dobré si nechat poradit, ale pozor! Jsme zase u problému odborných prodejen. V druhém pokračování tohoto zvláštního vydání vám možná pootevřu oči v problému odborných prodejen a nakupování okrasných bazénových ryb.
Nepospíchejte tedy při vysazování do venkovních nádrží. Máte ještě 14 dní čas. Jiné je to ale u ryb, které jsou celoročně pod širým nebem. Tam platí též určitá pravidla. Je dobré namátkovým výlovem udělat kontrolu zdravotního stavu ryb, které přezimovaly v bazénu. Potravu podáváme opatrně a raději méně než více.
Pamatujte, že v zahradním bazénu je velmi složitá kontrola zbytkové potravy. I plovoucí krmivo po čase klesne ke dnu a tam, nespotřebované zahnívá a negativně ovlivňuje kvalitu vody. Je také dobré brát v úvahu, že v trvale provozovaných rybníčcích je potrava, kterou si ryby najdou sami a tak vlastně umělou potravou jen dokrmujete.
Příště něco o nákupech ryb v odborných prodejnách.