7.8.2020 | Svátek má Lada


AKVARISTIKA: Ryby, tetry

24.4.2006 23:19

Jinak jsou to ryby několika čeledí a rozšířené jsou jak v Americe, tak i v Africe. Nejznámější čeledi jsou Characidae, Lebiasinidae-Amerika a Alestidae-Afrika. Jmenovat jednotlivé druhy by znamenalo zaplnit tuto stránku latinskými názvy. Jsou mezi nimi druhy mírné, ale i dravci. Tvarem těla jsou velmi rozdílné, což se dá říci i o jejich zabarvení. Budu jmenovat pro orientaci jen několik velmi známých zástupců. Paracheirodon inessi - neonka obecná, Cheirodon axelrodi (neonka červená), Hemigrammus rhodostomus (tetra červenoústá), Hyphessobrycon bentosi(ornatus) (tetra ozdobná), Phenacogrammus interruptus (tetra konžská), Copella arnoldi (tetra stříkavá). ryby červené

Do rozsáhlé rodiny patří i známé piraji (pirani), čeleď Serrasalmidae, které se též v akváriích chovají. Zdůrazňuji, že toto je přehled pouze pro představu, specialisté nechť prominou, ale je nutné si uvědomit, že specializované knihy o tetrách mají mnoho set stránek. Najdeme mezi nimi dravé, rostlinožravé, ale i všežravé druhy.

Pro nás bude ale zajímavé, že na rozdíl od živorodek, zástupci teter, jsou čistotní a neznečišťují tolik vodu. A uvědomíme-li si, že jsou to ryby povětšinou menšího vzrůstu a barevně zajímavé, tak není divu, že se staly vděčnými obyvateli akvárií na celém světě. Mnoho zástupců tetrovitých ryb žije v hejnu. Pohled na hejno zdravých ryb, které se prohánějí, nebo loví v čisté vodě, je úžasný.

Tetry žijí většinou ve vodě měkké a zrovna tak ji potřebují ke tření. Voda na výtěr mnoha druhů tetrovitých ryb je doslova symbol čistoty. Čistota je totiž základem ke zdárnému vývoji jiker a mnohdy i ke zdárnému tření. Budete-li se chystat na výtěr teter, musíte si osvojit práci s vodou a její přípravu ke tření. Je to velmi dobrá zkušenost a potřebná pro budoucí akvaristickou praxi. Budeme-li v budoucnu tuto disciplínu řešit, zjistíte, že má svá pravidla a zákonitosti. Zdaleka totiž nejde jen o výtěr samotný.

Je nutné totiž řešit jak fyzikální, tak i chemické vlastnosti vody. A jako ve všem platí: "Když už to umíš, je to brnkačka." A jsme zase u toho. Proto je akvaristika tak zajímavá. Mnohokrát se stalo, že zkušený akvarista, který mnohdy i léta odchovával jistý druh ryb, přišel na to, že to vše bylo malinko jinak. To "malinko" je velmi důležité. Stačí, aby se přestěhoval, nebo začal používat k výtěru jiný zdroj vody. Připraví ji na tření, upraví hodnoty, ryby se i vytřou….a to je vše. Jikry plesniví a plesniví! No a někdy trvá, než se akvarista dopracuje k tomu, proč?

Již v úvodu do akvaristiky jsem se zmiňoval o tom, co vlastně měřit? Jaké hodnoty u výtěru sledovat. Nejde ale jen o samotné hodnoty, ale i o jejich vztahy. Proč se tak věnuji vodě zrovna u teter? Je to zkrátka z toho důvodu, že tetry jsou na čistotu vody velmi citlivé. V dnešní době není ale až tak velký problém čistotu vody zajistit. Existuje mnoho dostupné techniky, která nám toto prostředí vytvoří.

Nedávno jsem se byl podívat na jedné pražské akvaristické burze a sešel se tam s mnoha přáteli. Povídáme a povídáme a nedaleko stál člověk, který nás se zájmem poslouchal. Po chvíli se osmělil a zeptal se mě, zda bych mu s něčím neporadil. Já pochopitelně se zájmem přitakal a poodešel stranou. "Víte" povídal, "já mám takový problém, jsem řidič a bývám často z domova, ale akvária se mi moc líbí. Jak to udělat? Je to možné?" Nadechl jsem se a chystal na něj vychrlit proud vědomostí a ujištění, že to pochopitelně možné je. "No a jak s krmením?" Povídá řidič.

Další a další vědomosti o umělé a mražené stravě, elektronických krmítkách a potřebách ryb jsem ze sebe sypal a po vyčerpávající přednášce jsem se zeptal: "A jak dlouho býváte pryč?" " No i dva dny!" Rozjasnila se mi tvář a ujistil jsem ho, že to už vůbec žádný problém není, to že nemusí vůbec řešit. Ale řidič se ptal dál: "No a jak dlouho se nemusí…". Bylo mi to divné a tak jsem se po chvíli zeptal o co vlastně jde. Řidič nakonec přiznal barvu a řekl, že by sice akvárium chtěl a zda se to dá zařídit tak, aby se o něj nemusel starat. Nakonec jsem mu doporučil obraz!

Proč to vlastně píšu? Je to jednoduché. Jde tu zkrátka o to, že pořídí-li si kdokoliv jakékoliv zvíře, či rostlinu, musí se prostě připravit na to, že se o ně postarat musí. Starost je potom tak náročná, jaký organismus zvolíme. Pes je například mnohonásobně náročnější než akvárium. Had je potom méně náročnější než rybičky v akváriu a tak můžeme pokračovat. Já ale stále doufám, že si člověk pořizuje živé tvory pro svoji vnitřní potřebu a ne pro to, aby se o ně nemusel starat!

Nebojme se tedy té starosti a čím více o vašem tvorečkovi budete vědět, tím více se vám bude zdát zajímavější. Já jen chci zdůraznit ten moment, že moderní a mnohdy již velmi dobrá technika může dost pomoci v chovu jakéhokoliv zvířete, ale doufám, že nevznikne nikdy jakési umělé oko, které bude za nás tu nádheru dokonce i pozorovat!

Jiří Růžička