28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

AKVARISTIKA: Ryby, labyrintky

Čeleď Anabantidae (lezounovití), nebo také labyrintky. Název "čichavci" je všeobecné, lidové pojmenování této skupiny, ale je bohužel omylem provázáno ještě s jinými, odlišnými čeleděmi a tak bych to chtěl uvést na pravou míru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Eva 10.6.2006 14:35

pH

Tak mám vše hotovo, vyvařeno,umyto a osázeno...Rybyčky plavou (zatím stále bříškem dolu ;-) ), ale pH vody je přes 7, i když se použila Akvarekulátor.Je to v pořádku?

Jiří Růžička 10.6.2006 16:40

Re: pH

Evo, já nevím, co je to přes sedm? 8-8,5? Ale zajímalo by mne, kolik máte pH, když akvaregulátor nepoužijete.

Zdravím, R.

Eva 10.6.2006 17:49

Re: Re: pH

Bohužel na tohle odpovědět neumím, protože ten pH test, co mám ( je určen pro akvarijní vodu), má stupnici pouze do 7,4 a mně se zdá tato hodnota k tomu nejblíž. Před akvaregulátorem, tam byla stále tato hodnota...neumím si to vysvětlit, ale test vyšel v obou případech stejně. Asi dělám nějakou chybu :-/

Jiří Růžička 10.6.2006 19:33

Re: Re: Re: pH

No tak uvidíme, i ten test může být starší....Sledujte hlavně ryby a včkejte. Jaké máte ryby?

Zdravím, R.

tojefuk 7.6.2006 11:41

Pane Růžičko,

je nahoře A. cacatuoides a dole parmičky mechové?

Jiří Růžička 7.6.2006 12:19

Re: Pane Růžičko,

Ano správně !!!

Zdravím, R.

tojefuk 8.6.2006 11:18

Re: Re: Pane Růžičko,

Tak to jsem rád, mechovkama jsem si moc jistý nebyl!

Jiří Růžička 5.6.2006 15:30

Re - dotazy

Tak popořádku: 1. To je mnohaletý spor. Já viděl např.ve Stuttgartu akvaristiku, kde můj kolega měl prodejní nádrže napojené na jeden, centrální filtr. Tak je nutné zapojit do okruhu též UV lampu, někdo dokonce přidává ozon... No jde v podstatě o to, že nemoc, která se objeví v jedné nádrži se tímto způsobem dostane i do ostatních. To je vlastně jediný závažný problém. Je také důležité v takovém systému chovat ryby přibliřně stejných nároků na vodu a její chem.složení.

2.Výběr páru nechám na rybách, mám-li vzácné, nebo novinky, nebo je neznám. Při tom je pozoruji. Když se naučím jejich chování, dělím je sám. Vtip je v tom, že chovatel, který potřebuje vyprodukovat mnoho plůdku, většinou nemůže čekat na přírodní výběr. Platí to u běžných ryb. Ale jsou druhy, u kerých si musí příroda pomoci sama. Víte sám, že např. páry terčovců, které "vodí" a jsou generačně spolehlivé, by jen blázen dělil. Zkrátka, jde tady i o  intuici.

3. Cryptocoryne zukalii pochopitelně existuje. Je pojmenovaná podle našeho velkého akvaristy p.Zukala. Však Vy víte o čem píšu.

Další večer, nezlobte se, zase odlétám....Zdravím, R.

tojefuk 5.6.2006 14:30

Dotazy pro pana Růžičku.

Pane Růžičko, prosím o komentář:

1. Baterie nádrží - jeden filtr, jedno topení. Výhody - stačí jedna rostlina v květináči, pokud se spolu ryby snesou, + jeden Ancistrus.

2. Výběr páru - kdy je lépe nechat na rybách, kdy na akvaristovi.

3. Cryptokoryne zukalii - slyšel jste o ní? Nemá ji v katalogu ani Rataj.

tojefuk 5.6.2006 14:32

Re: Dotazy pro pana Růžičku.

4. Řasy: zmínil jsem se o nejsnazším řešení, nespecifikoval jsem je. Jednalo se o razantní změnu osvětlení -   polední tmu jsem prodloužil na 4 hodiny, navíc zastínil krycí sklo na polovinu, přidal Limnobium spongia ( má tato kytka české jméno?) na polovinu hladiny. Řasy zmizely samy a do týdne - hnědá řasa, asi drkalky.

Limnobium spongia - používám jako indikátor potřeby hnojit. Dokud má kořeny stále 3-5 cm, je živin v nádrži dost. Jakmile kořeny protahuje ke dnu, přihnojím. Je to tak?

5. Sázení rostlin, uvázaných nití ke kameni, případně do květináčku. Nesnaží se vyplavat, sází se líp - sunarovou odměrkou na laťce vyhrábnu jamku, sešoupnu kytku s kamenem nebo květináčkem, odměrkou zasypu. V nádrži bez písku na dně rostlina v květináči s hrubšími kameny nahoře, ani závojnatky s nimi nehnuly.

tojefuk 5.6.2006 14:33

Re: Re: Dotazy pro pana Růžičku.

6. Ph a šnečí ulity - podle mne vzduchování snižuje Ph. CO2 + voda = kyselina. Když rozpouští ulity, nehýbe s Ph. Nevím, jestli to funguje právě tak, ale mám pokoj od hlídání Ph - za týden i o stupeň.

7. Stejně funguje sepiová kost, obě možnosti navíc dodávají minerály živým hlemýžďům. Je to tak?

8. nick Eva - břidlice. Když jsem chystal nádrž pro vodní želvu, břidlice mně připadala pro navrstvení výlezu pod lampu ideální. Do týdne páchla zatuchlinou, nedokázal jsem břidlici toho pachu zbavit. Totéž - v jiné nádrži - travertin.

Jiří Růžička 6.6.2006 9:54

Re: Re: Re: Dotazy pro pana Růžičku.

Tak, abych napravil své resty: pochopitelně, že měkká a kyselá voda je pro šnečí ulitu hrob. Vápno se bude v měkké vodě rozpouštět tím lépe, čím bude voda měkčí. Nejlepším prostředkem, který mám vyzkoušený je dolomitický vápenec. Ten udrží vodu  v hodnotách, které potřebujeme. Důležité je zvolit množství pro tu, kterou nádrž. Sépiová kost je pochopitelně jedna z variant. Pamatuji si, že jsem se jeden čas zabýval chovem Ampulárií a choval je dokonce v bazénech. Přidával jsem tehdy kalciové tablety!

Moje zkušenosti s vodními želvami mě nakonec přivedly na jediné možné řešení. V žádném, byť dobře filtovaném prostředí nebude voda v pořádku. Tedy myslím v provizorním akváriu. Vezmu-li si již pouze dvě želvy a jejich nároky, musím Vás varovat! Je to většinou nezodpovědný tah obchodníků, kteří doslova vychválí "malinkou" a krásnou želvičku VHODNOU do akvária. Je to nesmysl !!! Jediná možnost chovu těchto překrásných tvorů v malém prostředí v bytě je častá výměna vody a kompletní údržba akvária-či terária. To znamená, že po každém krmení vypláchneme akvárium čistou vodou. Podle toho také musíte chovnmou nádrž zařídit. Tedy moje rada. Žádné narovnané kameny, žádná složitá dekorace! Prostě čistě praktickou, hygienickou nádrž. Jen tak zabráníte zápachu v bytě a věřte, že budou spokojené i želvy. Mylím, že o vodních želvách zveřejním na zvířetníku článek hned po seriálu o krmení.

Zdravím, R.

tojefuk 6.6.2006 13:18

Re: Re: Re: Re: Dotazy pro pana Růžičku.

Želvě jsem se bránil léta, problémy jsem znal. Pohnul se mnou až náš mladej. Dělal jsem vše, co doporučujete, stejně jsem nezabránil infekci ústní dutiny. Léčení stálo víc než čtyři nové želvy, stejně jsem jí nepomohl. Teď jsou v nádrži po želvě C. schultzei - velká plocha, nízká nádrž. 

tojefuk 6.6.2006 13:36

Re: Re: Re: Re: Re: Dotazy pro pana Růžičku.

Břidlice i travertin páchly v čisté vodě ještě mimo nádrž, proto ¨jsem je vůbec nepoužil.

Baterie nádrží - byly pouze pro rájovce a pro N. eques. Nebezpečí nemoci bylo minimální. Na prodejně by mne to udivilo.

Nerez drát - jistě. Ale nový akvarista spíš uspěje s kamenem na niti, než v železářství s požadavkem metr nerezdrátu a prosím nasekat. Nerezdrát je jinak solidní přichycení rostliny ke kořeni ( ozdobnému ), je vhodné jej zakrýt - kámen, jiný kořen.

Měď - tím jsem kdysi likvidoval nezmary, zavlečené s živým krmením, pokud už byli moc velcí. Když byli rájovci, nebyli nezmaři. ( Nezmar - láčkovec s žahavými chapadly. )Tohle pan Růžička ví, to je pro ostatní. 

Jiří Růžička 5.6.2006 21:59

Re: Re: Dotazy pro pana Růžičku.

Řasy, to je jedna z nejtěžších disciplin. Obecně platí, že překrmování ryb má za následek růst řas, protože je ve vodě mnoho živin. Potom je tady také otázka světla. Mnohdy stačí jen otočit krycí sklo a problém je vyřešen. Je ale jasné, že v akváriu, kde se dbá na hygienu, se řasy drží na uzdě! Problém je také v tom, že to, čemu obecně a špatně říkáme řasy, vůbec řasy nejsou. Jsou to mnohdy sinice, jindy rozsivky, to jsou řasy hnědé.(Diatomaceae)

To, co píšete o Limnobiu je logické, ale já nejsem moc pro hnojení. Z mnoha pokusů vím, že ryby v akváriu dovedou, byť v malém množství, pohnojit dokonale.

 Je mnoho rostlin, které se dají pěstovat volně. Např. Ceratopteris. Do kořenů potom postačí zavázat kousek nerez drátku. Pozor, ne měď!

Jinak, rostliny do květináčů s kameny je dobré řešení. Mnohdy to jinak ani nejde. Např. u těch závojnatek.

Zdravím, R.

tojefuk 6.6.2006 6:34

Re: Re: Re: Dotazy pro pana Růžičku.

Skupina nižších rostlin, nazývaná řasy: nechtěl jsem nové akvaristy děsit seznamem druhů a problémů, které působí! Hnojení - taky co nejmíň, ale někdy je potřeba - značná část rodu Echinodorus ( např. ). Čekat na díry v listech se mně zdá zbytečné, Limnobium potřebu hnojení + stopové prvky, raš. výluh signalizuje podle mého názoru spolehlivě a včas. Ceratopteris volně - jistě. C. thalicroides mně roste volně i ve dně, C silliqusa se na mne jen šklíbí a krní! A nevím, proč! Překrmení - samozřejmě, už jste o tom psal. Já jsem si problém s řasami zavinil sám - přehnojením. Vyměnil jsem vodu, změnil světelný režim, dávám pozor, co dělám a mám pokoj.

Řasy a filtr: v baterii jsem měl 4 rájovce, v každé části jednoho. Kromě V. torta jsem k nim přidal kulovitou řasu - jméno nevěděl ani prodavač na akv. výstavě. Jediná informace - likviduje dusičnany. Jistě, díky přemíře živin rostou všecky, řekněme, řasy. Od této se asi oddělovaly konečky a chytaly se na filtr. Po havarii baterie jsem filtr vypral, vyvařil, víc než půl roku jsem ho nepotřeboval. Před asi dvěma měsíci jsem jej dal k platám, v nádrži není písek, jen rostliny v květináčích. Po čase se na dně objevily kuličky řasy, evidentně kulovité, od rájovců. Ancistrusové to nežerou.  To jen jako příklad, co řasy vydrží a jak se mohou stěhovat po nádržích.  

tojefuk 5.6.2006 12:07

Pane Růžičko,

dotazy jsou v mailu.

Zdravím, tjf.

Eva 5.6.2006 11:41

odvážnému štěstí přeje,

to já bych měla vředy ještě dnes, jsem srab. Tak nechápu levicové voliče. Ale to jsem u jiného tématu. Vidím, že máte málo času, tak snad, abych vás svým akváriem nezatěžovala a počkala si, jestli budete mít zas nějakou tu prodejnu, mrkla bych na tu mou srdeční záležitost (rájovce), i u nich se musí samička odlovit? Budu muset koupit ještě jedno akvárium. Začnu měnit vodu, každý týden, slibuju.... :-)

Jiří Růžička 5.6.2006 12:37

Re: odvážnému štěstí přeje,

Milá Evo, čas si vždy udělám, já jen se omlouval, že poctivě nepročítám ostatní rubriky. Ale akvaristika, to je jiná! Pište, nebojte se!

Samičku rájovce odlovte, bo je tam po tření již k ničemu.

Počáteční radu Vám dám. Udělejte v akváriu doslova revoluci. Vyprat štěrk, olámat rostlinám všechny staré listy,VŠECHNY!,až na poslední tři světlé. Jsou-li tam. Vyprat filtr, desinfikovat nádrž savem a potom ji dokonale propláchnout. To savo asi tak 10% roztok. Rostliny a ryby zatím do kyblíku! Se vzduchem tak přes noc, než se Vám ustojí nová voda, bez problémů vydrží. Nebojte se a do toho. Jen pozor! V kyblíku zachovejte teplotu alespoň 22°C. A pište! Budeme pokračovat. Zubař je horší!!!

Zdravím, R.

Eva 6.6.2006 11:46

Re: Re: odvážnému štěstí přeje,

Tak jsem zacala s tou revolucí. Vše, co šlo vyvařit, jsem vyvařila, co ne, to vymeju v tom savu. Při odlovu se mi ale jeden ancistrus zachytil ostny v "koutkách" tlamy do síťky, snažila jsem se mu opatrně pomoci, doufám, že jsem mu neublížila. Taky nevím, jestli mám vyvařit i molitan z filtru nebo do sava? To asi ne, bude lepší koupit nový... Mám tu také od jednoho pěstitele ohromný filtr,jehož molitan, snad ani není molitan. Má mnohem větší póry a je tvrdší, ostřejší. Vím, že mě upozorňoval na to, že se na něm usidlují ony bakterie. Mám použít raději ten? Je dost vysoký, musím ho dávat tršku šikmo.

Jiří Růžička 6.6.2006 11:54

Re: Re: Re: odvážnému štěstí přeje,

Dobrý den Evo, to je dobře, že jste se do toho pustila. Ancistrus, pro příště, se pustí po chvíli sám, dáte-li ho i se síťkou do vody. Molitam kupte nový a tu obrovitou hmotu, jak píšete, mimochodem, předpokládám, že je modrá, zatím uložte. Vysvětlím později. Savem pořádně vymejte pouze akvárium. Ale upozorňuji znova, vše co budete omývat v savu, pořádně opláchnout čistou vodou. A molitan, než budete dávat znova do nádrže, také v čisté vodě. Až napustíte a osázíte nádrž, ozvěte se.

Zdravím, R.

Eva 6.6.2006 12:27

Re: Re: Re: Re: odvážnému štěstí přeje,

Děkuji, ještě bych se ráda zeptala: Mám na výběr mezi studniční vodou a vodou z Želivky, která bude lepší?

Jiří Růžička 6.6.2006 15:36

Re: Re: Re: Re: Re: odvážnému štěstí přeje,

Evo, dejde do akvária obyčejnou, vodovodní vodu. Já nevím, jaké hodnoty máte ve studni, a tak to bude lepší.

A kontekt si vyžádejtě u Dagmar Růščákové. Dám jí svolení.

Zdravím, R.

Eva 6.6.2006 13:44

Re: Re: Re: Re: odvážnému štěstí přeje,

Pane Růžičko,

prosím, mohla bych vám někam poslat fotogafie rostlin, potřebuju s nimi poradit

Děkuji Eva

WWW 5.6.2006 9:26

pane Ruzicka !

Pres vikend jsem si vse procetl. A ted, zase krasne povidani. Ja jem si myslel, ze o "pasovani" pres enderackou hranici vim vse. Jak jsem se mylil !

Jiří Růžička 5.6.2006 10:05

Re: pane Ruzicka !

Vítám Vás a rád se s Vámi pozdravím! To samé jsem psal Haně. Je to s tím časem kříž, ale snažím se alespoň dodržet rybičkové pondělí. Jsem rád, že se mi sem, tam ozvete. Stačí. Jednou to možná vše dohoníme u té kávy!!!

Zdravím, R.

ruzickal 5.6.2006 8:28

asi bych dostal mrtvičku

Neuvěřitelné...! Musím uznat že akvaristika za pionýrských dob rudých ;-€ chlapců měla něco do sebe. Myslím si, že pocit a ta radost z "pašovaných" rybiček je mnohem, mnohem intenzivnější, než-li suché nakoupení v obchodě.. Ne že bych chtěl ty doby vrátit, ale opět máte můj obdiv, za rozvoj v dobách, kdy to bylo asi hodně těžký.

Já je zažil jako malej kluk, takže si rudý syndrom ssebou až tak netáhnu.. 

Jiří Růžička 5.6.2006 10:01

Re: asi bych dostal mrtvičku

Jó, jó, něco na tom je!

Zdravím, R.

Hana Williamson 5.6.2006 2:21

Jo, to NDR blahe pameti

Pane Ruzicka: to je krasny povidani. Doufam, ze jste ty enderacky rybicky pekne rozmnozil. Jinak ja jsem fungovala jako rodinny paserak od ranneho veku, ale na podstatne prozaictejsi vyrobky, jako dupacky, zaclony, fotaky a jine - a cestou do zeme dederonu i na nejakou tu ulitou marku navic. Rodice vzdy zdeseni, tak jsem se nabidla, ze to okecam. Vyrecna jsem byla od mala. Jako dite 13 - 15 let jsem okouzlovala nemecke celniky, ze si s nema chci procvicit nemcinu. Na ty cesky strane to bylo horsi, ale fakt je, ze jsem vzdy rodicum dobre poradila, kam v aute znacky Minor a posleze Trabantu dobre ukryt ten nas nevinny kontraband. nemam k tem rybickam moc co dodat, ale rada si ctu vase clanky a obdivuju vasi dedikaci. Vlastne obdivuju kohokoliv, kdo dela s laskou neco cemu rozumi.

Jiří Růžička 5.6.2006 10:00

Re: Jo, to NDR blahe pameti

Dobrý den Hano! Tak jsem rád, že jste se dostala k rybičkám. Já mám dost málo času na to, abych pročítal vše na Zvířetníku a tak v poslední době méně komunikuji. Přesto jsem alespoň částečně v obraze. S těmi hranicemi to už asi probírat nebudeme, kdo to zažil, nikdy nezapomene a našim mladým je to díky bohu již nepochopitelné. Vzpomněl jsem si ale na Vás, byl jsem na jamu v Praze a setkal jsem se s mými hudebními kamarády z minula. Výborná muzika a dokonce dva fidleři. No to bylo! Pozdravujte Vašeho hudebního partnera!

Zdravím, R.