18.5.2021 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

AKVARISTIKA: Rybí omyl a tajemství s ponaučením

Všem Vám přeji hezkou předsváteční atmosféru a je-li to vůbec možné, alespoň trošičku klidu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zana 17.12.2007 14:22

to je príma čtení

jako vždycky o rybičkách od pana Růžičky;-) (zdravím Píška). Jo jo, dědu pozlatit.V

PetraK 17.12.2007 14:03

Pane Růžičko,

tak ta úča byla pěkná čůza!!!  To nejen, že nebylo korektní, to bylo přímo pitomý;-€ Baba chytrá jak rádio a tak měla potřebu učit. Baba by potřebovala roztrhat jako puzzle. Na srážku s blbcem  bylo ve Vašem útlém věku tuze brzy. Abych pofoukala Vaši duši - můj synovec v první třídě taky takhle narazil. A okomentoval to paní učitelce větou, že pan učitel Komenský, který tvrdil, že škola má být hrou, se musí obracet v hrobě. Že posléze narazil velmi tvrdě a s paní učitelkou rozhodně neměli hezký vztah asi dodávat nemusím;-)

abyt 17.12.2007 11:26

Plejtvák myšok!

Tedy tenhle název mě vždycky fascinoval. Proč plejtvák, čím plejtval? Myšokama?8-o 

PetraK 17.12.2007 14:04

Re: Plejtvák myšok!

abyt - tak! Konečně jsem se to dozvěděla;-D;-D.R^R^R^

zana 17.12.2007 14:23

Re: Plejtvák myšok!

ahááá8-o

Jiří Růžička 17.12.2007 8:24

Zrovinka se chystám nasednout do auta,

ale přece jen mi to nedalo. Juknu k nám na Zvířetník a ..., prostě musím. Tak s těmi učkami: mám jednu doma, ale ta je pravý opak a když s ní a s dětmi něco kutíme, tak mám toho bzučení po jednom dni nad hlavu. Všechna čest! Rozhodně to nebyl útok na ty chudé vysokoškoláky a ...čky. Prostě tak to tenkrát bylo. Možná si to právě proto pamatuji. Jó a ta okna? To sa rozpustí! Jak říkají moji kamarádi na Moravě, když ochutnáváme tu letošní...A chudák plejtvák? Já měl knížku, kde bylo bohudík vše malované. Tedy, alespoň tu co jsem popisoval. Ten človíček vedle byl pouze názorná představa autora. No, ale že mě to tenkrát vzalo!

Už ale opravdu musím! Ještě Píškovi křidýlka a šup do práce.

Zdravím Vás z Lužických hor i s Píškem, R.+P.

LFSHA 17.12.2007 8:31

Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Píšek půjde za andílka? 8-o Ne, že by to nebyl hodný a inteligentní kocourek, ale v křidýlkách se špatně loví myši.

EvaŽ 17.12.2007 8:44

Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Když z plejtváka děláte myšáka tak ještě z Píška netopýra8-o? Teda pane zoolog;-D!

Jinak na učitele obecně také neútočím, spíš pro pobavení vybírám ty exoty z jednoho konce spektra. Psala jsem, že jsou i skvělí učitelé, na které se vzpomíná s úctou, pak průměrní, na které se pozapomene. Ale ten low end je někdy síla!

LFSHA 17.12.2007 10:25

Re: Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Jsou skvělí (těch je málo) i průměrní učitelé (těch je dost). Pak jsou takoví, kteří by neměli učit, ani se jakokoliv stýkat s lidmi. Já jsem ve škole měla celkem "štěstí" na ty učitelky (vždycky), které se vyžívaly v ponižování ostatních. Když to na ně přišlo, tak si někoho vybraly a dostaly ho do situace, kdy ho mohly zesměšnit a ponížit přede všemi. Používaly při tom velice špinavé triky a podpásovky. Rv Takové by se měly držet dál od lidí.

P i t r ý s e k 17.12.2007 23:22

Re: Re: Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

 JO,Jo a ještě jednou ano... a nejhorší to s takovýma mají chytré děti.

zana 17.12.2007 14:28

Re: Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Připojuju se. Fakt nechci vytvářet dojem, že tu nemáme rádi učitele, jak si snad někteří (;-)) myslí. Vždyť známe kolem sebe i tady na Zvířetníku skvěléVVVV.

Jenomže bohužel jsou i ti příšerní, kteří učením naplňují ono "kdo umí, umí. Kdo neumí, učí". Když neumí pekař, tak tu housku nadrobím ptákům. Škody po učitelích se tak snadno neřeší.

PetraK 17.12.2007 14:05

Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Pane Růžičko - taky přeju do mých milovaných Lužek moc krásné Vánoce, klid a pohodu. A Píškovi hooodně bubíků pod stromeček;-)

P i t r ý s e k 17.12.2007 23:26

Re: Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Omlouvám se, nejsem tu tak dlouho. Již nekolikrát tu padlo Píškův (chápu, mimořádně inteligentní kocourek, co mluví jako modroočko)a jeho bubík (eto što takoj búbik???). Tipnu: 1. oblíbená hračka; 2. oblíbená  mňamka, něco jako Pribiňáček?

Tady pardon, raděj se blbě zeptám, než být za blba.

zana 18.12.2007 9:17

Re: Re: Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Pitrýsku, b) je správně;-)

Jiří Růžička 18.12.2007 10:31

Re: Re: Re: Re: Zrovinka se chystám nasednout do auta,

Díky ZanoR^, omlouvám se, ale vše jsem jako vždy prošvihl! Bubík je dobrůtka z tvarohu a žloutku. Píšek se potom nejmíň hodinu myje.

R.+P.

EvaŽ 17.12.2007 7:57

Paní učitelky

snáší někdy příliš zvídavé žáčky špatně. Kdoví, jestli věděla, že velryby nejsou ryby. Jen ten myšák jí tam určitě neseděl. Většinou ti, co opravdu vědí, jsou velkorysí a dokážou zvědavce usměrnit. Takoví učitelé by se měli opravdu vyvažovat nějakým dražším kovem. Člověk na ně vzpomíná s úctou i po letech.

Bohužel je dost učitelů, kteří mají spíš moc než převahu nad dětmi. Jako ta, co ve třídě mé DLP spočítala, že raketa letí rychlostí 4 km/hod. Nebo ta, co dceři vykládala, že je chobotnice savec (asi proto, že má přísavky), nebo že krápníky vznikly tak, že pralidé zapichovali do stěn jeskyní klacíky, které pak zkameněly. Takové učitelky pochopitelně nemohou mít ve třídě respekt, tak řvou a dávají tresty.

Jo dítě - vědec, to je náročné pro celé okolí. Zlatý děda (nebo rodič), který má se zvídavou dušičkou trpělivost. Mě vždy "objevy" mých dcer strašně bavily. Teď už se od nich občas učím já. (Např. na poslední dotaz, kdy byl založen řád benediktinů, jsem odpovědět nedokázala. Myslím, že byl už před první kruciátou. Nevite to někdo? Fakt je, že profesorka dějepisu ho řadila až do 15 století, ale to jsme s dcerou přesvědčeny, že je špatně).

dalmatin 17.12.2007 8:05

Re: Paní učitelky

Jsem zalistovala: nejstarší mnišský řád (začátek 6. stol.), v Čechách od 10.stol. (Břevnov)

EvaŽ 17.12.2007 8:37

Re: Re: Paní učitelky

Díky. To 10 stol. jsme spočítaly, to 6. jsme nevěděly. Dívka to na mě vybalila při pečení (tedy samozřejmě jsem pekla já), neboť se nejprve pokusí využít živý slovník - matku nebo otce. Pak teprve sáhne po vikipedii nebo jiných chytrých věcech. Tentokrát ovšem rodička zafungovala jen přibližně. Dítko už si to mezitím nejspíš našlo a matce to vrtalo hlavou. Taky mi ty potvory děti všechno neřeknou;-D.

Xerxová 17.12.2007 8:47

Re: Re: Re: Paní učitelky

Při naší jedné italské cestě jsme navštívili klášter Montecassino - tam založil sv. Benedikt v roce 529 klášter. Leží na cestě mezi Římem a Neapolí - jeho mniši pak šířili učení i kulturu benediktinů celou Evropou až do Skandinávie, Británie...

Za druhé světové války byl klášter srovnán se zemí, po válce opravdu honosně znovuobnoven. Stojí za návštěvu.

Vida - k čemu je dobrý deníček z cest :o)

Dede 17.12.2007 9:13

Re: Re: Re: Re: Paní učitelky

jeden ze skandinávských je tady na ostrově ve fjordu. A chudáci mniši museli už kdysi dávno žádat o výjimku - podle řeholních regulí měli pracovat od slunka do slunka. Jenže jak to praktikovat v zemi, kde v zimě má den sotva pět hodin a v létě třiadvacet? 8-o Tak jim uměle "nastavili" den na dobu od šesti ráno do šesti večer ;-D

LENKA S 17.12.2007 9:00

Re: Paní učitelky

LIDIČKY, JÁ VŽDY  MĚLA  TY  MALÉ MUDRCE TŘÍDNÍ    NEJRADĚJI. PŘINUTILI  MNE    SVÝMI  NÁPADY A  VĚDĚCKÝMI  PROBLÉMY ZAPÍNAT MOZEK   NA  PLNÉ  OBRÁTKY  A  BÝT  VE  STŘEHU. A  VĚŘTE,  ŽE  JSEM  SE  NIKDY  NESTYDĚLA  PŘIZNAT ,ŽE  NĚCO  NEVÍM. VĚTŠINOU  JSEM SAMA  USILOVNĚ  HLEDALA  ODPOVĚĎ  NEBO  ŘEŠENÍ A   DALŠÍ DEN  JSME  TO  PROBRALI  SPOLEČNĚ  S  DĚTMI. MYSLÍM,  ŽE  TOHLE  JE   ŘEŠENÍ NEJSPRÁVNĚJŠÍ. VŠAK  ČLOVĚK  JE  TAKY  OMYLNÝ  A  ANI  UČITEL  NEMŮŽE  VĚDĚT   HNED SPATRA SPRÁVNÉ  ODPOVĚDI  NA  VŠETEČNÉ   OTÁZKY SVÝCH  ŽÁČKŮ- VĚDÁTORŮ. NĚKDY  STAČILA  JEN  ZMÍKA  O  SPRÁVNÉ  LITERATUŘE  A  NÁSLEDNÁ KONZULTACE VZNIKLÝCH   NEJASNOSTÍ.  NEVÍM  SICE, JESTLI BYCH  TOHLE  MOHLA  APLIKOVAT I  VE  VYŠŠÍCH  ROČNÍCÍCH(UČILA  JSEM  JEN  1. A 2. TŘÍDU  ZÁKLADKY  DOKOLA), ALE  PAMATUJU  SE    ZE  SVÝCH  ŽÁKOVSKÝCH  LET  NA  SKVĚLOU  KANTORKU DĚJEPISU V   6. A 7. TŘÍDĚ ZÁKLADKY, KTEROU  JSME  PŘÍMO  ZBOŽŇOVALI  VŠICHNI. ONA  TAKY  DOVEDLA PŘIZNAT  UPŘÍMNĚ, ŽE  NEVÍ NEBO  SI NENÍ  JISTA  ODPOVĚDÍ. MY JI ZA  TOHLE   MOC  CENILI, I KIDYŽ  DNES   VZPOMÍNÁM, ŽE   TAKOVÁ  SITUACE  NASTALA  SNAD 2X ZA  TU  DOBU.

EvaŽ 17.12.2007 11:36

Re: Re: Paní učitelky

Na takové učitelky se pak vzpomíná!!! Ty zmíněné se neobtěžovaly hledáním a už vůbec nepřiznaly, že něco nevědí. No jo, lidi jsou různí učitele nevyjímaje (za učitele lze dosadit jakékoliv povolání).

HANA W 17.12.2007 12:07

Re: Re: Paní učitelky

LENKO, DOBREHO UCITELE/UCITELKU ZLATEM NEVYVAZIZ. VIZ NAPR. TY A MYS. BOHUZEL JE VAS MALO, TADY I U VAS.

LENKA S 17.12.2007 16:24

Re: Re: Re: Paní učitelky

HANI, DÍKY, ALE  TO  BYLO KDYSIM . UŽ   MOC  LET  JSEM   MIMO  SLUŽBU, ALE  VĚŘ,  ŽE  MI  TI  CAPARTI  MRŇV A  ZVÍDAVÍ NÍ  CHYBĚJÍ MOC. ZDRAVÍM  ZA  OKEÁN A PŘEJU   KRÁSNÝ A KLIDNÝ    ADVENT

dalmatin 17.12.2007 7:38

Tak takhle by to nešlo,

jsem doma, abych připravila Vánoce. Slibuju si, že jen očičkem nahlédnu, jen ke kávě si počtu. A už v tom lítám ;-D Vzpomínám na Vánoce a na knížky, které jsem dostávala: Velký obrazový atlas zvířat, Do zoo zadními vrátky - jak já to hltala. Díky pane Růžičko (a kdo umyje ta okna??)

MaRi 17.12.2007 8:17

Re: Tak takhle by to nešlo,

Pravíš okna, milá Dalmatin? Pohlédni sem

LENKA S 17.12.2007 8:46

Re: Re: Tak takhle by to nešlo,

MARI, TY  JSI  ČÍSLO!§ MYSLÍŠ, ŽE  TOHLE  BY  DOKÁZAL  NÁŠ  HOKINEK? JÁ  OKNA  MÝT  NESMÍM , ALE  UŽ  SE  NEMŮŽU  DÍVAT  NA  TO, JAK  VYPADAJÍ.NIKDO  S  NIMI  ANI  SE  MNOU LETOS  NEVYJÁDŘIL  ÚČAST  TÍM, ŽE BY  JE   UMYL. PROČ  NESMÍM  NA  OKNA SÁHNOUT,  VYLOŽÍM. POKUSILA  JSEM SE  VÍCE  NEŽ PŘED  TÝDNEM A SKONČILA NA  TŘI  DNY   NA  POZOROVÁNÍ VE ŠPITÁLE S  PODEZŘENÍM  NA  NATRŽENOU  SLEZINU. ONO  SE   Z  TĚCH  SCHŮDKŮ OBČAS  I  PADÁ. ŘÍDILA  JSEM  SE  HESLEM  ŠĚAJK  NAHORU  NEPOLETÍŠ  A  DOLE  TĚ  NAJDOU....

MaRi 17.12.2007 8:52

Re: Re: Re: Tak takhle by to nešlo,

LENI, KDYŽ SE NEMŮŽEŠ DÍVAT NA OKNA, ZATÁHNI ZÁVĚSY NEBO ROLETY NEBO CO MÁTE. U NÁS UMYTÁ TAKY NEBUDOU. JO, DOLE TĚ NAJDOU, ALE POŘEKADLO  UŽ  NEUVÁDÍ, V JAKÉM STAVU. TYTYTY

LENKA S 17.12.2007 9:08

Re: Re: Re: Re: Tak takhle by to nešlo,

MARI, TO NEJDE.  JÁ  TMU  ANI  PŘÍTMÍ NERADA. KROM  TOHO  JEDINÉ  OKNO  PRAVDU UMYTÉ   JE V  KUCHYNI. PŘES  NĚJ  POZORUJU  NA  KRMÍTKU  PTÁČKY  A  JIŘÍ  SE  JE  POKOUŠÍ  I  FOTIT, TAKŽE  TO  OKNO  JSEM  UMYLA  JAKO  PRVNÍ. NA  OSTATNÍ UŽ  NEDOŠLO. ASPOŇ  TO JEDNO.

LFSHA 17.12.2007 10:28

Re: Tak takhle by to nešlo,

Kdo umyje okna? Pokud na nich není plíseň a je přes ně aspoň trochu vidět (rozuměj: jde rozeznat den od hluboké noci), vydrží ještě do Velikonoc. ;-)