12.12.2019 | Svátek má Simona


Diskuse k článku

AKVARISTIKA: Rostliny

O vodních a bahenních rostlinách bylo napsáno mnoho knih a odborných článků. Přesto jsou jaksi v pozadí zájmu akvaristů. Nikoliv však fyzicky, ale spíše odborně. Asi je pochopitelné, že v popředí zájmu jsou ryby, ale přesto si dovolím věnovat rostlinám celý díl seriálu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
20.3.2006 19:35

Re: Někde jsem četla,

Je to tak: zelenou řasu dostanete tak maximálně ze skla. Ale to už jste asi poznala. Hnědá řasa se dá lehce setřít, ale je nepříjemná z hlediska estetiky. V každém případě je to znamení toho, že máte v akváriu nevhodné světelné podmínky a zřejmě dost krmíte. Ve své podstatě to znamená, že řasy příliš "krmíte".
 
Změňte intenzitu osvětlení. V případě, že převládá řasa hnědá, intenzitu zvyšte. Méně krmte a zpočátku více měnte vodu. Např. 1/5 akvária 2x v týdnu. To dělejte 14 dní. Listy, které jsou porostlé odstřihněte a vyhoďte. Řasa je, jak si myslím na starších listech, že? Nebojte, dorostou nové. Jinak rostliny, které dobře rostou, nejsou napadené řasou a doslova nepřekáží, nechte jak jsou. Jednak je škoda je redukovat, a dokonce svým způsobem čistí vodu a zbavují ji škodlivých látek. Zlomené řapíkaté rostliny můžete nechat plavat, ale je lépe je zasadit hned. Zakoření zakrátko sami.
20.3.2006 18:50

A ještě

co s rostlinkami, které se odlomily a plavou na hladině? Počkat, až zapustí kořínky, nebo je odlovit a odstranit, protože už neporostou? Díky.
20.3.2006 17:44

Někde jsem četla,

že je dobré čas od času rostliny z akvária vyjmout a zkrátit jak listy, tak kořeny. Podle toho, co ale píšete, může tento zásah akváriu a rostlinám spíše uškodit (?).
V akváriu máme kromě zelené řasy, která se tvoří na skle v podobě malých zelených terčíků a kterou ze skla stíráme i takovou hnědou řasu, která ulpívá i na dekorativním kořeni, na kamíncích, které tím tmavnou a na listech rostlin a roste jakoby do prostoru. Co s ní? A teď jsem se podívala pořádně a ta zelená kulatá roste na listech taky :o(
20.3.2006 11:56

Stěhování

Díky za dotaz! Odpověď bude jistě zajímat nejen Vás. Děkuji též kolegům, kteří již správně tento problém uvedli. Je-li to možné, před stěhováním akvária odpusťte do kanystru-či dvou alespoň část vody, kterou budeme potřebovat. Není-li to možné, zajistěte si v novém bydlišti alespoň den předem odstátou a vytemperovanou část vody. Př. pro 200l akvárium postačí 40l vody. Po převozu ryb je nemůžete umístit ve vodě čerstvé, byť vyhřáté. Vodu máme připravenou a to je nejdůležitější. Bez toho akci nezačínejte. Nejlépe je, máte-li k dispozici náhradní akvárium, např. vypůjčené. Další krok je, že vyjmeme z akvária rostliny. Ty očistíme, a zabalíme do vlhkých novin. Nezapomeňte před vysazením provést úpravu, kterou doporučuji v seriálu. Možná Vám bude vzrostlých rostlin líto, ale věřte, že je to nutné! Nebojte se, ve vlhkých novinách  vydrží  dva dny bez jakýchkoliv problémů. Dále, vylovíme  ryby a umístíme je do nádrže s připravenou vodou, kam zavedeme vzduchovací kamínek a zapneme vzduchování. Pozor též na teplotu. Takto uložené ryby vydrží několik dní. Nekrmit !!! No a dál je to již jednoduché. Postupujete podle návodu na zařízení akvária. Máte-li vše v pořádku a provoz ve staré nádrži nebyl problematický, nemusíte dekoraci desinfikovat. Dokonce to je lepší, protože nezničíte bakterie. A ty, jak již víme, jsou pro nás dost důležité. Nezapomeňte, že ryby v náhradním prostředí nekrmíme! Dospělé ryby vydrží bez potravy 14 dní bez jakýchkoliv problémů. Tak to je snad vše. Bude-li třeba, pište! Ještě jedno důležité upozornění. Jakákoliv taková akce s akváriem vyžaduje jeho odpojení od proudu! Možná se Vám to zdá samozřejmé, ale přesto považuji za povinnost Vás na to upozornit.
20.3.2006 11:09

Re: Re: co udělat s rostlinami v akváriu,

... a asi bude při přestěhování nutná stejná trpělivost, jako při zakládání nového akvária. Ono vlastně když akvárium vypustím a napustím, zakládám vlastně akvárium nové. Je to tak?
20.3.2006 11:07

Re: co udělat s rostlinami v akváriu,

:-)) Do kbelíku s vodou a víkem. Zavřené víkem byly pouze při převozu. :-)))
Přežily. Ale odbornou odpověď nechám raději na panu Růžičkovi :-))
20.3.2006 10:01

co udělat s rostlinami v akváriu,

když se třeba stěhujete, a je nutné akvárium vypustit, rybičky dočasně umístit do nějakých přenosek, nebo sklenic, které si ručně přestěhujete, ale kam s rostlinkami?
20.3.2006 8:34

Připadám si jak v alchymistické laboratoři

asi se budu chodit koukat jen ke kamarádce. :-)