24.4.2024 | Svátek má Jiří


AKVARISTIKA: Potrava pro akvarijní živočichy – umělá potrava (1)

31.7.2006 21:31

Jsou to nekonečné řady kombinací různě upravených přírodnin. To, co by člověk nazval umělinou, jsou většinou různé koncentrované vitamíny, podpůrné prostředky, proteiny, preventivní i aktivní léčebné látky a mnoho jiných kombinací, které jsou vyrobené průmyslově, chemickou cestou, a které se do potravních směsí přidávají. Konečný produkt má mnoho podob. ryby tojefuk krmení

Není až tak úplně zanedbatelné jedná-li se o sušené vločky, granule, tablety, burisony, chipsy, různé gely, tekuté směsi, pudry a já nevím co ještě. Ze své praxe vím, že u mnoha druhů ryb, hlavně u potěru, je tvar a „chování“ umělé stravy ve vodě dosti podstatné. U některých druhů ryb je důležité, aby potrava delší dobu plavala, jiné druhy zase potravu přijímají z volné vody a další ze dna. Proto také moderní firmy vyrábějí dnes již potravu specializovanou a to pro tu každou skupinu, nebo dokonce pro určitý druh ryb.

Vzpomínám si na doby, kdy jsme bez podrobnějších znalostí vyráběli podomácku umělou stravu. Vrátím-li se tak třicet let zpět, musím uznat, že naše prvotní pokusy byly až fantastické. V tu dobu se do republiky dováželo vynikající vločkové krmení Tetramin, které je ostatně oblíbené dodnes. Tehdy už ale ve světě bylo výrobců více a jen z důvodu tehdejší izolace naší vlasti jsme znali pouze tuto „umělou“ potravu. Posléze začaly i naše firmy vyrábět krmiva. Je pravda, že v počátcích se kvalita dala těžko srovnávat s dováženým Tetraminem. Postupně se u některých českých firem, hlavně díky konkurenceschopnosti v exportu, začala ale kvalita průmyslové potravy přibližovat západním výrobkům.

Dnes již je, též díky otevřenému trhu, vyráběná potrava ve vysoké kvalitě. Byl jsem u mnoha debat zkušených akvaristů, kde se problematika umělé stravy probírala. A světe div se, ten nedal dopustit na firmu A a jiný zase obhajoval firmu B. Jak je to možné? Zpočátku v těchto zkušenostech může hrát svou roli třeba i náhoda, která s konkrétním krmením nemusí mít až tak moc společného, ale s jistotou budu mít pravdu, když uvedu, že existují výrobci, kteří si velmi na kvalitě a složení své stravy zakládají a na druhé straně zase firmy jaksi více komerční. Ne vždy se dá poznat tento rozdíl na první pohled např. z ceny výrobku. Ale jako jinde i zde platí: důvěřuj až prověříš!

Mnohdy jsou tyto produkty vymyšleny s neuvěřitelnou vynalézavostí. Před několika léty jsem hovořil s člověkem, který dělal technologa pro jednu zahraniční firmu. Zrovna prověřovali nápad, který se mi zdál velmi důmyslný. Šlo o problém, který se odjakživa v akvaristice řeší. Tedy potrava pro nejmenší potěr. Existuje jen hodně málo ryb, jejichž potěr se dá odkrmit pouze potravou umělou. Nejde ani tak o chuť, či nutriční hodnotu krmení, s tou si již moderní věda téměř poradila. Jde o pohyb. Zkrátka, ty mini rybičky potřebují, aby se ta „prachová“ mini potrava pohybovala. Jinak si jí nevšimnou.

Tento nápad byl založen na rozdílnosti povrchového pnutí molekul vody a krmných segmentů. Zkrátka. Dávka krmného prachu byla uložena v jakési mini kapsli, kde byla vytvořena určitá atmosféra, rozdílná od vnějšího prostředí. Po otevření kapsle se jednotlivé mikroskopické částečky měly po dobu několika sekund trhavě pohybovat po hladině a simulovat tak pohyb přírodního miniplanktonu. Byl to jistě zajímavý nápad, myslím ale, že se bohužel toto krmivo dodnes na trhu neobjevilo.

Pamatuji si, že při otevření naší akvaristiky v roce 1990 jsem sháněl do prodeje vše, co se dalo v tehdejší době použít jako krmivo pro akvarijní ryby. Nebylo toho moc a vím jen, že cesty za těmito výrobci byly velmi lopotné. Již několik let poté, kdy u nás vznikly nové velkoobchody, dovozci a výrobci v daleko větším množství, se prodejní regály ve specializovaných prodejnách zaplnily množstvím výrobků tuzemských i zahraničních. Majitelé prodejen si vybírají z bohatých nabídek mnoha firem a nemusí již vůbec podnikat zdlouhavé cesty, aby svůj obchod zásobili potřebným zbožím. Firmy se prezentují samy.

Je to pochopitelně dobře, ale vzniká tím nový, zcela opačný problém. Jak si má člověk, který se detailně nezajímá o potravní problematiku, ale má doma prostě jedno či dvě akvária, vybrat z takové záplavy nabízených krmiv? Pochopitelně by za pultem takového obchodu měl stát odborník, který poradí, ale již víme, že tomu tak vždy není. Zvláště ve velkých marketech, kde se místo odborného prodavače můžete poradit tak možná s regálem. Zákazník si prostě koupí „nějakou“ směs.

A to je škoda! Opravdu se vyplatí obeznámit se alespoň s textem na obalu kupované potravy. V minulých dnech jsem navštívil jednu naší firmu, která produkuje velké množství druhů krmiv nejen pro akvarijní ryby. Jel jsem tam i z důvodů osobních, protože fa. Dajana začínala přibližně v té době, kdy jsem otevřel první soukromou akvaristiku v Praze a tak jsme si měli s Matonovými (majitelé) co povídat. Oni byli také jedni z prvních, kteří zásobovali moji prodejnu krmivem.

Mohl jsem posoudit podstatné změny, kterými firma a hlavně výroba za posledních šestnáct let prošla. Tam jsme také probírali problematiku vzniku takového specializovaného krmiva. Jde o to, že většina lidí stále kupuje tzv.univerzální směsi, přičemž již dávno firmy, zabývající se výrobou, produkují specializovaná krmiva. „Je to škoda!“ Řekl mi k tomu pan Maton. „My bychom byli schopni dnes již vyrobit cokoliv, ale těžko můžeme školit samotné chovatele, když se oni sami nedozvědí nic v odborných prodejnách!“ Musel jsem mu dát za pravdu. Shodli jsme se nakonec na tom, že prodejny, které jsou opravdu odborné, a někde si na tom dokonce zakládají, jsou sice pro svoje zákazníky požehnáním, ale v poslední době, díky masivní nabídce v „regálových prodejnách“, jich ubylo.

Pohled do této firmy mi pomohl pochopit též problematiku nabídky tohoto sortimentu. Později jsem cíleně navštívil několik prodejen a zajímal se o sortiment potravy. Nakonec jsem udělal závěr, že obchody, které mají zastoupení sice více firem s částečným sortimentem, nabízejí zákazníkovi nakonec méně, než obchody se zastoupením třeba jen dvou výrobců, ale s kompletním sortimentem. Vždyť množství vyráběných krmiv a jejich kombinací je úctyhodné.

U posledně jmenované firmy jsem jich napočítal mnoho desítek včetně kompletního sortimentu léčiv! Dá se říci, že většinou výroba reaguje na potřeby trhu, ale zdá se mi, že v tomto případě již výroba částečně předbíhá poptávku, vždyť krmiva jsou mnohdy určená pro jediný druh ryb, přitom pro některé druhy dokonce i více. Je nutné dodat, že se jednotlivé komponenty krmiv dnes již opravdu neliší pouze zbarvením!

Nabídka výrobců jde dokonce tak daleko, že rozlišuje krmiva pro potěry, odrostlé ryby, vyspělé ryby, ryby před třením, stárnoucí a staré ryby, krmivo po nemoci, po výtěru a dokonce specializované druhy potravy pro vybarvení akvarijních ryb. Zajímavostí je, že potrava, která způsobí vybarvení rybího masa se podává i průmyslově chovaným lososovitým rybám. Potom se v prodejnách obdivujeme, jak mají nabízené ryby nádherně růžové masíčko….

Zajímavostí o potravě pro akvarijní živočichy je ještě mnoho, ale myslím, že bude lépe se v příštím díle věnovat již jednotlivým, konkrétním krmivům. (foto - Tojefuk)

Přeji dobrou chuť...

Jiří Růžička