26.6.2022 | Svátek má Adriana


AKVARISTIKA: Perličky a resty

16.4.2007

Název dnešního článku předjímá jeho obsah. Ve večerních hodinách jsem zabrousil po delší době na stránky internetu a zjistil, kolik odkazů je na stránky akvaristiky na Zvířetníku. Potěšilo mě to, ale zároveň jsem našel mnoho dotazů, které byly adresovány přímo mně, ale již z jejich umístění bylo jasné, že jsem na ně nemohl reagovat. Našel jsem například odkazy na články přes rok staré a přitom dotazy na ně byly z letošního března. Velmi mě to mrzí, ale bohužel rok staré články již pravidelně nekontroluji. Růžička akvárium rostliny

Proto prosím všechny, kteří se máte na co zeptat, pište rovnou na moji adresu. Najdete ji na stránkách www.dajanapet.cz v rubrice "články". Odpovídám na mnoho dotazů a když napíšete přímo na adresu, je jisté, že je nepřehlédnu. Ve velmi kudrnatém labyrintu internetu je přece jen obtížné všechna propojení a odkazy kontrolovat.

Musím ale s potěšením napsat, že sledovanost akvačlánků se stále zvyšuje, a že se díky Zvířetníku zbudovalo již nejedno nové akvárium.

Díky této korespondenci jsme též uzdravili mnoho nemocných ryb a vyřešili nemálo problémů s použitou technikou. Po internetu jsem dokonce i ryby vytíral. V mnoha případech úspěšně a to je potom veliká radost.

Budete-li mít zájem o specializovanější články s konkrétní akvaristickou tématikou, můžete se obrátit též na již uvedenou stránku www.dajanapet.cz, kde minimálně jednou týdně zveřejňuji tématické články.

Ještě s jedním restem se musím svěřit. Před časem jsem zveřejnil, že vznikne v blízkém budoucnu miniprojekt, který by měl začínajícím i pokročilejším akvaristům zlepšit orientaci v prodejní síti specializovaných prodejen. Již jsem dostal ohledně tohoto plánu několik dotazů. Z časových důvodů se vše posunulo a tak to odhaduji na měsíc červen-červenec.

Přesto rád odpovím alespoň na ty dotazy, o kterých si myslím, že jsou ještě aktuální.

Doporučení prodavače v akvaristice:

"Do jednoho akvária závojnatku s Bettou splendens tedy, bojovnicí." - Nikdy! Tato kombinace je nesmyslná. Zajistíte tím tak maximální utrpení těchto rybek.

Závojnatky v akváriu?

Psal jsem již mnohokrát, že závojnatka není zdaleka tak nenáročná ryba, jak se o ní píše a hovoří. A už vůbec neuznávám dělení chovu tímto způsobem. Zkrátka neexistuje ryba, která by tím, že nemá až takové nároky na chov, měla být zanedbávána. Všechny chované druhy jsou živí tvorové a jako k takovým se také musíme chovat. Je to jednoduché. Každému tvorovi musíme v umělých podmínkách vytvořit takové prostředí, aby se necítil stresovaný. Jiná cesta je prostě špatná.

Závojnatky jsou robustní ryby a v akváriu vynikne jejich krása i impozantnost. Jenže… Právě to jenže je u závojnatek podstatné a limitující. Závojnatka se nedá zařadit do kategorie klasických akvarijních ryb. Tedy alespoň ne v tom tradičním pojetí. Možná se mnozí budete divit, ale dospělá závojnatka, tedy již generační ryba, může vážit běžně až čtvrt kila. Kolik neonek by muselo být na její vyvážení?!

Nikdy neuvažujte o umístění závojnatek do dekorační skleněné koule! Tak, jak je to vidět v mnoha filmech a nakonec i ve veřejných místnostech. Nevěřte tvrzení různých radilů, že se závojnatkám v kouli daří dobře.

Další rada je z oblasti technického vybavení chovného akvária. Hodně vody, výkonné filtry a stále čistou vodu. Dno zařídit ve stylu větších oblázků a rostliny pouze tuholisté a obložené většími kameny. Pozor, závojnatka ráda ryje ve dně a umí v dospělosti akvárium dokonale "přeorat"! Na tuto skutečnost pamatujte při zařizování akvária pro závojnatky. Dělá to hlavně v době, kdy budete delší dobu z domova a dostane-li hlad. Potom se snaží najít červíka a ryje a ryje…

Na jednu závojnatku počítejte alespoň s padesáti litry vody!

Dekorace z moře?

Jedná-li se o běžnou nádrž ze sladkovodními tvory, dekorace z moře nikdy. Kameny, mušličky, korály a vůbec vše co by se vám případně v akváriu líbilo, zavrhněte. Tyto předměty ovlivňují velmi zásadně chemické hodnoty vody a pro sladkovodní živočichy jsou nevhodné. Výjimku tvoří např. různé druhy endemitních druhů ryb z afrických jezer Malawi a Tanganika.

Jak krmit?

Tato neustále se opakující otázka se zdá být již mnohokrát zodpovězena, ale přece. Je to snad nejdůležitější a nejdiskutovanější problém akvaristiky. Na toto téma jsem psal mnoho článků a stále je co psát. Je to základ akvaristiky a osvojíte-li si tuto problematiku, zbavíte se mnoha zbytečných a mnohdy tragických problémů. Jde také o to, že otázka nezní pouze o tom jak krmit, ale podstatné je čím krmit! Články s touto tématikou jsou též na Zvířetníku a to: 12. 6., 26. 6., 3. 7., 17. 7., 24. 7. 2006.

Vadí provozu akvária změny ročního období?

Tento dotaz je svým obsahem tak na polovinu odborné knihy. Zkráceně by se ale dalo napsat, že ne. Je zde ale pochopitelně opět to ale…

Tak předem si řekněme, že i když je akvárium umístěno v absolutně temném prostředí, např. ve sklepě bez oken, podléhá jeho režim i tak změně ročních období. Je to velmi zajímavé i z toho důvodu, že v akváriích chováme a pěstujeme převážně přírodniny z tropů a tedy z oblastí rovného dne. "Oni" to zkrátka cítí.

Připomeňme si ale to, že akvárium nepodléhá rozhodně zkáze při těchto změnách, jen můžeme pozorovat jisté změny v chování rostlin i živočichů.

Je dobré také upozornit na to, že akvárium není vhodné umístit do prostředí s trvale dopadajícím denním světlem.

Začal-li jsem dnes článek perličkou, ještě jednou ho ukončím.

Dostal jsem mailem dopis od člověka, kterého jsem již mnoho let neviděl, ani o něm neslyšel. Emigroval do USA již před rokem 1985. Je to muzikant a známe se z dob, kdy jsem ještě aktivně muziku provozoval. Poznal mě podle článků na Zvířetníku a dlouho si nebyl jist, ale když četl moje vyprávění o dobrodružné cestě po Polsku, neomylně mě prý poznal. No dobré ne?

Jiří RůžičkaKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !