24.4.2024 | Svátek má Jiří


AKVARISTIKA: Ještě několik rad před Vánocemi

27.11.2006

Protože pro prosincové pondělky připravuji povídky s vánoční tématikou, chtěl bych se v tomto článku věnovat, ještě naposledy v tomto roce, akvaristice a několika typům pro vás. Budou se vám před Vánocemi možná hodit.

Kdesi na začátku tohoto roku jsem o filtraci vody a technice s tím spojené již psal. Chtěl bych se ale zmínit ještě o praktičnosti různých "mašinek", pro tyto účely prodávaných. Ryba

Budete před svátky možná uvažovat o koupi nového akvária a rozhodně se budete rozhodovat pro tu či onu variantu. O jakých variantách to píšu? Poznáte to hned, jakmile se v obchodě budete informovat na cenu a možnosti. Ocitnete se před rozhodnutími, která budete muset řešit a možná si hned tak nebudete vědět rady. Tedy:

Vzduchovací motorky

Tyto jednoduché strojky jsou k dispozici od velmi levných až po drahá, profesionální provedení. Je dobré zvážit několik rad. Kompresorek by měl být předimenzován tak, aby bylo v případě potřeby možné připojit ještě jedno akvárium. V případě nemoci, karantény, izolace potěru, atp. Budete-li zařizovat jedno okrasné akvárium a nebudete počítat do budoucna s podstatným rozšířením chovu, dbejte této rady. Jistě vám bude nabídnut dražší a výkonnější kompresorek, ale bude zbytečný.

V rámci hesla: "Vzduchu není nikdy dost" jsme si kdysi vyráběli doslova pumpy, které by za chvíli nafoukly pneumatiku, ale to bylo a je pouze pro větší a velké chovy. Pamatuji si na okamžik, kdy jsem kdysi spustil svůj první, navrhnutý a vyrobený kompresorek, poháněný malým elektrickým motorem. Velký vzduchovací kámen, vyrobený asi tak z půlkilového pískovce, čeřil vodu ve velikém akváriu tak, že přepadala přes jeho okraj.

Byl jsem štěstím bez sebe. Vzduch znamená pro akvaristu základ úspěchu. Proč? To jsem již několikrát popisoval (články ze začátku roku). Dnes to není žádný problém, ale v dřívějších dobách (a není tok dávno, 25-30 let), jsme se museli starat sami.

Proč nedoporučuji předimenzovaný kompresorek? Jsou dvě možnosti. Buďto zakoupíte regulovatelný strojek a budete volit sílu potřebného množství vzduchu momentální potřebou, nebo nebudete moci regulovat množství potřebného vzduch a budete muset tedy zbylý odpouštět.

V tom prvním případě je to možné, ale existují výrobci, kteří tento technický problém řeší poněkud složitě, například elektronicky, a potom je zařízení zcela zbytečně drahé. V případě druhém strojek s velkým výkonem bude využit jen z malé části. Proč? Takže rozumné předimenzování výkonu je přijatelné a doporučuji ho.

Při koupi vzduchovacího kompresorku je také dobré si říci, budu-li mít v akváriu filtr samotný, nebo ještě vzduchovací kamínek či stěnu. Při použití vhodného filtru je vzduchovací kamínek pro správnou funkci akvária již zbytečný, ale někdo si jej instaluje pro krásný efekt.

Filtry

Je to velmi rozsáhlá kapitola akvaristiky. Podrobněji o funkci různých druhů filtrů je pojednáno ve článku z února 2006. Dnes bych se rád opět zmínil o pravidlech při úvahách o zařízení nového akvária.

Předpokládám, že jste v obchodě a máte se rozhodnout, jaký z několika nabízených filtrů pro ten účel použijete. Půjde zřejmě o ceny od několika málo set do mnoha tisíc korun. V dnešní době existuje mnoho druhů filtrů od několika firem. Jsou na trhu jak motorové filtry, to jsou filtry s vodním čerpadlem, tak filtry, které fungují díky vzduchovému efektu a které musíte napojit na vzduchovací zařízení.

Prodávají se též vnější filtry, které fungují na principu vodního čerpadla, které vrací do akvária již vyčištěnou vodu z nádoby, která je umístěna vně akvária. I tyto filtry se dělí. A to na filtry závěsné, které se zavěšují přímo na boční stěnu akvária, nebo filtry, jejichž nádoba je nezávislá na akváriu. Tyto filtry jsou také poháněné vodním čerpadlem. Nerad bych v této souvislosti zapomněl na filtry, které se používají do zahradních bazénů. Jsou na podobném principu, ale jsou podstatně větší.

Chtěl bych se zmínit o filtraci ve smyslu potřebného využití. Nikdo vám neporadí přesně, na kolik litrů jaký filtr použít. Je zajímavé si přečíst, co všechno hraje roli. Velikost akvária, teplota filtrované vody, počet a druh ryb, počet rostlin, kvalita a hodnoty vody, osvětlení, frekvence a kvalita krmení.

S tím vším má co dělat praktické využití. Na stolitrové akvárium bude chovatel, který do něj umístí 500 ks. potěru, potřebovat kvalitní filtr s lehce vyndavatelnou náplní, protože ho bude obden čistit. Do stejně velkého akvária, ale osázeného rostlinami s deseti rybami vám bude stačit menší vzduchový filtr, který budete propírat jednou za měsíc a to je ještě dosti často.

Dobré je tedy si při zařizování akvária říci co od něj čekám. Buďto plné akvárium ryb s tím, že se budu často věnovat údržbě filtrů, nebo vyvážené prostředí s mnoha rostlinami a několika okrasnými rybami, které v podstatě uživí průběžně bakterie ve filtrační náplni a ty tu práci vykonají za nás. Pochopitelně, jde-li o okrasné pokojové akvárium, zvolím jednoznačně druhou možnost.

Ještě jedna věc mi dělá starost. Totiž, v současnosti se prodávají malé filtry s porézními filtračními hmotami, ale s neúměrně silnými čerpadly. Jde o to, že voda proudí filtrační náplní dosti prudce a to není dobré. Budete-li osazovat stolitrové akvárium filtrem, který přečerpá za hodinu dejme tomu litrů tisíc, nebude to mít zdaleka ten efekt. Ne jen počtem přečerpaných litrů se měří kvalita a účinnost filtrace. V tom případě ty chudinky bakterie aby tu baštu lovili. Vy jim jí ale musíte přímo servírovat a nespěchat na ně. Asi tak jako si budete pochutnávat na dobré baště a někdo vás stále bude honit od jídla!

Jistě, že takový filtr je dobrý pro čistění vody od hrubých nečistot, ale v tom případě by bylo dobré mít filtry dva. Jeden takový a druhý tzv. biologický, ale to by zase v tak malém akváriu byla bouře a spíše by připomínalo mořský příboj.

Při střídmosti a rozumném uvážení s počtem ryb, které do akvária vysadíte se dá velmi přibližně poradit, že na sto litrovou nádrž budete potřebovat filtr s výkonem dvě stě litrů přečerpané vody za hodinu. Je to sice velmi přibližný údaj, ale od toho se již můžete dostat na přibližné hodnoty zvoleného filtru vámi pořizovaného akvária. Pochopitelně, čím více ryb, tím větší obsah filtrační náplně, ale nikoliv o to větší výkon vodní pumpy.

A tak bych vám ještě před vánočními nákupy chtěl vzkázat, že budete-li zařizovat akvárium a nakupovat filtr, nevěřte, že drahý a výkonnější je lepší. Nemusí to tak vždy být. Pro nově zařizované akvárium bych dokonce zvolil jednodušší filtr vzduchový s tím, že pro něj budete muset použít vzduchovací motorek a tím si zajistíte vzduch pro případnou nutnost použití vzduchovacího kamínku v elementce pro výše uvedené případy.

Jiří Růžička