30.9.2020 | Svátek má Jeroným, RáchelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


AKVARISTIKA: Filtry a filtrace vodyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 26, poslední: 9.6.2008 20:33, přehled diskusí

biologický filtr:
Autor: Štěpán Datum: 27.6.2006 16:23

Dobrý den, můžu se na něco zeptat? V akváriu, které jsem provozoval před několika lety, jsem do rohu vlepil dvě skla, a vytvořil tak nádrž do které jsem dal štěrk pro biologickou filtraci. přes molitanový filtr zespodu připevněný zvenku na nádrž proudila voda do čerpadla umístěného nahoře,  z toho dolů pod štěrk a štěrkem zase nahoru, přes hranu nádrže a kanálek zpátky do akvária, prostě geniální, až na to, že se mi v akváriu nějak nedařilo rostlinám! Štěrku bylo sedm litrů, vody v akvárku celkově asi 80. Nepřehnal jsem to s objemem toho filtru? Voda přes něj dost rychle tekla. Nepožraly mě ty bakterie všechny živiny pro rostliny?

Re: biologický filtr:
Autor: :) Datum: 9.6.2008 20:33

To je velmi nepravděpodobné.

yxccvvbcbcvb:
Autor: xy Datum: 1.3.2006 20:51

\yxccxxvx

Re: yxccvvbcbcvb:
Autor: Kardiak Datum: 2.3.2006 18:05

Neříkejte???

Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Bláža Datum: 27.2.2006 14:29

 že častým odstraňováním řas na skle spíš akváriu ubližujeme...ale spousta lidí se domnívá, když vidí ta čistá a průzračná akvária v prodejnách, že tak je to správně a tak by to mělo být, přiznávám se, že i já měla ten dojem. Ale jak píšete, je to věc delšího zkoumání a učení, pro mě asi ano :o)
Takže: když se snažíme o odstranění řas na skle chemickými prostředky, je to špatně?

Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Jiří Růžička Datum: 27.2.2006 16:05

Pozor! V akvaristice podléhá akvárium zcela jinému režimu! Často se musí desinfikovat a už vůbec nemůže být řeč o jakési biologické rovnováze! O tom ale budu informovat později.
Ano, chemické prostředky ne! Pokud se nejedná o záměr. Pozor ale, např sůl lze použít v malém množství....Takže v dalším pokračování.

Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Jiří Růžička Datum: 27.2.2006 16:06

Pardón.Akvaristika v tomto případě  = prodejna.

řasy:
Autor: Bláža Datum: 27.2.2006 17:36

Takže je lepší odstraňovat řasy ze skel jen mechanicky?

Re: řasy:
Autor: cassul Datum: 27.2.2006 18:33

nebo zaměstnat pár ancistrusů... :-) To je úplně nejlepší.

Re: Re: řasy:
Autor: Jiří Růžička Datum: 27.2.2006 19:07

Souhlasím ! Ancistrus je, co by čistič,  zázrak . Zvláště mladý.

Re: Ancistrus je, co by čistič, zázrak . Zvláště mladý.:
Autor: Ladislav N. Datum: 27.2.2006 19:48

Pokud ovšem nedostane chuť na akvarijní rostliny...

Re: Re: řasy:
Autor: Bláža Datum: 27.2.2006 19:54

Ty už u nás zaměstnány jsou... :o)

Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: cassul Datum: 27.2.2006 18:32

Soli dávám tak půl kila na 250 litrové akvárium. Osvědčilo se. Jinak žádnou chemii, samozřejmě, když zrovna nezuří nějaká radost typu ichtyoftyriozy.

Re: Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Jiří Růžička Datum: 27.2.2006 19:25

Sůl je dobrá, jedná - li se o záměr z jakýchkoliv důvodů. Budete se mnou ale jistě souhlasit, že je zbytečné dávat sůl do akvária jen tak......
Mluvíme oba doufám o NaCL,chlorid sodný ? Jinak o nebezpečí používání kuchyňské soli budu psát v seriálu. Používá se též uhličitan sodný a hydrouhličitan sodný. Africká jezera, brakické vody..... 
U krupičky se mi mnohokrát osvědčilo zvýšit teplotu na 35°C. Pozor ale, je třeba vzduchovat a tím zajistit dostatek kyslíku. Mnohokrát jsem karanténoval importované ryby z celého světa a i když se parazitická napadení zdála na první pohled totožná, často se muselo přikročit k různým léčbám. Dávám raději přednost nechemické léčbě, není-li to nutné.

Re: Re: Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: soslomos Datum: 28.6.2006 8:48

Sul nezbytna ve vode a 1/2 kg na 250 litru neni moc, zalezi na vode( tvrdosti a vodivosti ) v pripade velice mekke vody pro bezny chov ryb 1/2 kila na 250litru idealni se stoupajici tvrdosti mirne ubrat mnozstvi. Sul je nezbytna pro biologickou rovnovahu mezi zivym a nezivym. Dale sul napomaha zbavovat se ryb ruznych parazitu a td.

Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Neprduch Datum: 27.2.2006 21:23

Rybičky pěstuji už léta. Když jsem před 50 lety studoval, prodával jsem betty panu Uggému V Jámě, abych si přilepšil. Teď  mám pro potěšení jen asi 50 pavích oček a mečovek v 80 l akvariu bez filtru a vzduchuji jen v horkých letních dnech. Dvakrát ročně properu písek a mezitím 5 x ročně odsaji dno a rybičkám se daří. Akvaárium je osázeno kryptokorynami a plovoucími kytkami připomínajícími jehličí. Je tam biologická rovnováha a pokud nějaká rybička zahyne, je to obvykle stářím.Zdá se mi, že ty všechny vmožnosti jsou většinou reklamním trikem anebo  určené jen pro velmi vzácné druhy ryb.
Jo, a do nové vody přidávám obyčejnou sůl, asi lžici na 5 l vody.

Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Jiří Růžička Datum: 28.2.2006 9:35

Ani nevíte, jakou radost jste mi Vaší reakcí udělal! Dotkl jste se celého světa, dotkl jste se podstaty filozofie a lidského dění vůbec. Celá kniha by mi nestačila na odpověď. Je opravdu velmi těžké zvážit, zda pokrok je pro lidstvo dobrý. Jsem přesvědčen, že v tomto případě určitě je, ale neodvažoval bych si Vám odporovat zásadně. Je to můj názor a mám ho podložený. Nejdůležitější argument je pro mně život a zdraví mých chovanců. Jsem přesvědčen o tom, že okysličená a pohybující se voda je pro život v akváriu vhodnější, než stojatá voda s malým obsahem kyslíku. Zvláště, jedná-li se o živorodky. Vím pochopitelně, že rostliny kyslík produkují, ale v akváriu je voda bez vzduchování a pohybu velmi labilní.Stačí, aby o několik kilometrů od Vás to samé udělal někdo jiný a celý život se  úspěchu nedočká. Stačí, aby měl k dispozici měkkou vodu.Ta totiž z mnoha důvodů neni chemicky stabilní a jž při malém znečištění rybím detritem mění rychle pH.Do několika hodin následuje smrt ryb v akváriu.Píšete, že dodáváte do vody sůl.Tím ji vlastně stabilizujete.Potom může takové akvárium fungovat, ale je to vše na hraně. Neodvážil bych se poučovat zkušeného kolegu,praktika,ale přeci jen si myslím, že po napojení Vašeho vzduchovacího zařízení na filtr v akváriu, nebudete muset prostě dvakrát do roka písek kompletně propírat.Ale jsem přesvědčen, že Vy to děláte rád. Můj kolega a přítel(92),celý svůj život chová ryby a akvaristika ho již několikrát vrátila z "druhé strany".Asi v 85.letech se vrátil z nemocnice, kde ho již jen chlácholili,v plné síle a prohlásil: "Člověče, já bych to "tam" nevydržel, ani bych se nedověděl, jestli se mi vytřely............
Dodnes je akvarista tělem,duší a protože nemá dost prostředků na nákup různých nových aparatur, vyrábí si je sám. Neuvěřitelně kopíruje na hranici geniality složité systémy a požívá k tomu nejběžnější součástky např. z domácnosti. Škoda, že mám tak málo prostoru, ale podstatné je, aby naši chovanci netrpěli. Děkuji a ček

Re: Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Hela S. Datum: 28.2.2006 14:54

Měkká voda je chemicky nestabilní? Aúúúú, další rána pro mé, i tak nestabilní, akvárium! :-) Sice to v dalších dílech nejspíš bude, ale pro jistotu, prosím, zařaďte do seriálu i "zákeřnosti" vody tvrdé-měkké, kyselé-neutrální-zásadité, a hlavně, co s tím???? :-)

Re: Re: Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Jiří Růžička Datum: 28.2.2006 15:48

Jasně, o vodě bude již brzy!

Re: Re: Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Kardiak Datum: 28.2.2006 18:34

Jéžišku,Helo,nevíte do čeho to dloubete!Voda,obzvlášť v akvaristice,je téma tak na dizertační práci.Pokoušel jsem si o tom přečíst tehdy dostupné knihy,když jsem s rybami začínal,ale po čase jsem došel k názoru,že se neobejdu bez vybavené chemické laboratoře,a prchl jsem.Tedy od chemie vody.Ryby mám pořád a vesele žijí.

Re: Re: Re: Re: Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: Jiří Růžička Datum: 28.2.2006 19:12

Plně Vás chápu, ale bude to tak, jako v předchozích tématech. Věřte mi, že každou větu, kterou píšu v tomto seriálu 10x převracím! Všechna témata jsou na knížku, ale to je tak u každého oboru. Jde tu ale přece o běžné pokojové akvárium a věřte, že se dá zařídit a provozovat bez znalostí nukleární fyziky, logaritmů i znalosti kmene Bumbu v jižní Africe. Budu se tedy snažit o srozumitelnost! Váš Ježíšek.

Re: Takže jsem se dozvěděla, jak mám zacházet s molitanovým filtrem:
Autor: ri Datum: 28.2.2006 21:10

Hm, dokud jsme měli ( my a naše rybičky) přísun měkké vody, byla akvaristika hračka.
Až po stěhování začal ten správný souboj s protivnou černou chundelatou řasou, naštěstí po roce se podařila nějaká stabilizace a teď už vítězí rostliny na celé čáře.

pokud je chovatel lempl...:
Autor: ptakopysk Datum: 27.2.2006 10:38

jako třeba já, neměl by v žádném případě používat pískový filtr. Na jednu stranu je to úžasná věc, ale pokud se písek nepropírá v pravidelných intervalech, tak se v něm při dlouhodobém "uskladnění" odpadních organických látek začnou vytvářet toxické látky v množství větším než malém a tato koncentrace "zničehožnic" naroste úplně skokově. Díky barvě písku a díky tomu, že ty anaerobní neřádi produkují své fujtaxly vždycky někde uprostřed pískoviště (aby na ně nebylo vidět) si toho běžný lempl nevšimne a jednoho rána má po rybičkách a jenom žasne jak je to možný, když je ta voda tak čistá...

i v dobře:
Autor: tojefuk Datum: 27.2.2006 9:17

fungujícím akvariu - 3 roky, 250 litrů - se akrylátový vnitřní filtr poháněný čerpadlem, osazený nitrif. bakteriemi za cca 3 měsíce ucpe a musím jej vyprat. Kolik v něm zbude bakterií nevím, pro jistotu osadím novými. Jestli jej ucpou bakterie nebo jejich zplodiny - s tím si hlavu nelámu. Fajn rubrika!

Re: i v dobře:
Autor: Jiří Růžička Datum: 27.2.2006 16:15

No, já se budu ještě o tom zmiňovat v dalších dílech, ale problém je asi v tom čerpadle. Mám vyzkoušeno, že výkon čerpadel je bohužel předimenzovaný. Tam tu právě místo pro "ten cit"! Platí to i pro půdní filtry. Nutíme vodu procházet biofiltry zkrátka moc intenzivně. Máte-li možnost omezit proud vody protékající filtrem, udělejte to a uvidíme. Je tam ještě možnost, že máte více ryb, než Vaše akvárium snese a tak jejich detrit, při dobrém krmení ucpe prostě filtrační hmotu.

Díky:
Autor: Hela S. Datum: 27.2.2006 8:54

za podrobný rozbor filtrů v akváriu. Zjistila jsem, že jsem původně nechápala princip bakteriálních filtrů. Ta křehkost bakteriálního systému pro mě zatím není. :-) Přivedl jste mě na myšlenku, že se asi vrátím ke klasickému filtru tvypu "kus molitanu". Máte pravdu, čím složitější fitrační zařízení je, tím hůř se udržuje. A jednoduchost údržby by měla být jedním z hlavních kritérií. Bohuže stavu, kdy filtr prát nemusím se mi nepodařilo docílit. Ale budu sledovat dál seriál. Už teď vím o několika chybách, které dělám (dělala jsem :-) ) Věřím, že díky Vašim radám budu mít jednou doma v akváriu nádherný kousek živé přírody :-))) Už se těším na díl, kde budete psát o akvarijních rostlinách :-)