7.8.2020 | Svátek má Lada


AKVARISTIKA: Drahé je také dobré… Nebo ne?

6.11.2006

Jde o to, že člověk, který se rozhodne pro akvárium z jakéhokoliv důvodu, nemusí být zrovna v akvaristice odborník a dokonce mnohdy o ní neví vůbec nic. Důvodů pro zařízení akvária může být více a účely velmi rozdílné. Pro tento případ uvedu dva příklady, které se od sebe ideou velmi liší a přesto mají něco společného.

V prvním případě jde o rodiče, kteří chtějí pro radost nebo třeba z výchovných důvodů podarovat své dítko zařízeným akváriem.

V druhém případě jde o zcela reálný podnikatelský záměr, který akvárium přímo vyžaduje. Capoeta tetrazona, mechová forma

Případ první: Rodiče, či jeden z nich, tedy navštíví odbornou prodejnu a podle svých možností, hlavně finančních, zvolí většinou neproblematickou variantu. Pramálo se zajímá o podrobnosti a doufá, že akvárium se s dobrým vybavením jaksi postará samo. V mnoha případech se stává, že úvaha je taková: "Ono ho to přestane za chvíli stejně bavit." Zkrátka, mnoho lidí si prostě myslí, že akvárium je něco jako plané neštovice. Přijdou, odejdou a bude pokoj. Patří to zkrátka k dětství a tak rychle do toho, ať to máme již za sebou.

V odborné prodejně pak prodavač nabídne s myšlenkou, co je dražší, to je lepší, poněkud nákladnější techniku například s tím, že "takový filtr to zvládne za vás!" Stojí to sice více prostředků, ale máte dobrý pocit, že jste udělali vše proto, aby dítě mělo akvárium v pořádku. Po krátkém čase ale zjistíte, že to byl omyl, ale to už bude stejně pozdě.

Jde o to, co už dobře víme. Akvárium jako celek, jako ucelený svět sám pro sebe, je unikátní a jeho případná kolize již nejde bez ztrát nahradit tak jako odložená hračka. Život se nedá vrátit tam, kde již vyhasl. Dá se pouze nahradit a to rozhodně není dobrý příklad ani pro naše děti. Nejedná-li se o ztrátu přirozenou, nebo nezaviněnou. Z úst jednoho našeho zákazníka jsem kdysi vyslechl otřesnou historku o jeho sousedovi, jenž nebyl zrovna chudý a řešil se synem akvaristiku jaksi po svém.

Zkrátka, když se rybičky okoukaly, to bylo vždy asi tak po dvou měsících, obsah akvária putoval do WC a s velkou slávou šli nakoupit jiné. Pochopitelně se vše dělo za účasti syna.

Ryby nakupovali pochopitelně atraktivní, bez uvážení, zda mají pro takové připravené prostředí. Nakonec co? Kdyby, tak se koupí nové. A kupovali, ale pouze do té doby, než "to" přestalo syna bavit. Jako omrzelá hračka. Toto ale nemá s akvaristikou a chovatelstvím nic společného. Takový případ poslouží pouze jako otřesná zkušenost.

Žádná technika totiž nenahradí lidské oko a zkušenost.

Případ druhý: Začalo to telefonátem. Když jsem se představil, ozvalo se: "Dobrý den, dostali jsme na vás kontakt a potřebovali bychom pomoci?" Zkrátka, šlo o akvárium v jedné zcela nové restauraci asi tak třicet kilometrů vzdálené. Dohodli jsme se, že se stavím druhý den.

Podle dohody jsem druhý den přijel na místo a stanul před krásnou novou hospodou. Moc se mi líbila a ani interiér nezklamal. Můj pohled ale od začátku pásl po akváriu, které jsem měl zřejmě zachránit. Po chvíli jsem ho zahlédl. Byla tam ale pouze kalná voda a dno pokryté oblázky. Na můj tázavý pohled majitel odpověděl otázkou: "Nedáte si kávu?" Dal jsem si ji rád a při její vůni vyslechl příběh, který je všeobecně velmi poučný.

Při rozpočtu na stavbu restaurace se počítalo již s akváriem, které mělo být dominantou a jakýmsi symbolem, protože restaurace byla ponejvíce rybí. Rozpočet na stavbu restaurace byl astronomický a tak rozpočet na akvárium se v porovnání nezdál být vůbec tak vysoký jaký byl. Jeho cena i se zařízením lehce přesahovala cenu nového automobilu nižší třídy. Nejsem zvyklý dělat předčasné závěry a tak jsme se zvedli a z kanceláře se vrátili k akváriu.

Pod ním byla skříňka obložená dřevem a kdyby nebylo té kalné vody, řekl bych, že je to akvárium připravené k zařízení. Když mi ale majitel ukázal to, co mělo být technickým vybavením pro akvárium, zatočila se mi hlava. Ve skříňce pod nádrží bylo mnoho nesmyslných přístrojů a hlavně k ničemu! Majitel povídal a povídal a já měl čím dál tím víc jasno. I když jsem umístění akvária nepovažoval vůbec za vhodné, nebyl to ještě ten největší problém.

Technickou vybavenost a interiér akvária ale majitel svěřil firmě, která měla vše vyřešit. Přijeli ze vzdálenosti tří set kilometrů a nešťastnému majiteli vysvětlovali možné i nemožné. Nakonec se dohodli a po týdnu se v ještě nezařízené restauraci objevilo auto, které přivezlo mnoho různých věcí. "Já pochopitelně netušil vůbec o co jde, protože se v akvaristice vůbec nevyznám, ale oni tvrdili, že bez té techniky budu mít s akváriem neustálé problémy a takhle, že to bude stále v pořádku. Oni, že jednou za měsíc přijedou, za dohodnutou cenu vše pročistí a tak že to půjde bez problémů dál."

Majitel restaurace dovyprávěl příběh a nechal mi chvíli o samotě, protože ho odvolali k nějaké jiné práci. Měl jsem možnost si prohlédnout vše v klidu, ale stále jsem to nechápal. Totiž, všechny ty věci ve skříňce pod akváriem, jako by patřily k úplně jinému zařízení. Připadalo mi to spíše jako aparatura pro laboratorní vybavení. Ale pro jaké? Nejvíce ale na tom všem bylo podivné, že sama o sobě nemohla, tak jak byla sestavená, vůbec fungovat.

Po chvíli se vrátil majitel a chtěl slyšet můj názor.

Já měl jasno a protože jsem věděl, že ho asi velmi raním, požádal jsem ještě o jednu kávu.

Zkrátka jsem mu v kanceláři spočítal, že i kdybych mu navrhl tu nejlepší dostupnou techniku, stála by ho zhruba o nějakých osmdesát tisíc korun méně. To, co má jako aparaturu složené pod akváriem, že je z části technika používaná pro mořská akvária a z části zcela zbytečné zařízení.

Pro tento článek není důležité jak to vše dopadlo, ale je to zcela běžný příklad toho, že je dobré se přece jen nejprve informovat, než unáhleně zakoupit doporučované věci. Jde opět o tu trpělivost! Vybavení akvárií, které je dostačující a které můžete použít pro nově vznikající akvárium je dnes opravdu cenově velmi dostupné. Je dobré, je-li to možné, obejít více obchodů a nechat si poradit.

Tento článek berte jako dobře míněnou, přátelskou radu před Vánocemi a pochopitelně nabízím své vánoční poradenské služby.

(Foto: Capoeta tetrazona, mechová forma)

Jiří Růžička


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!