16.4.2024 | Svátek má Irena


AKVARISTIKA: Dobrá rada nad život

14.2.2007 0:28

Zatoulal jsem se v poslední době opět do několika odborných prodejen akvaristik, a napadlo mě, že bych vás mohl upozornit na dosti důležitou skutečnost, kterou si uvědomují pouze akvaristé odborníci a která by vám mohla být co platná.

Tento článek je důležitý též proto, že se na mne v poslední době obrací čím dál tím více začínajících akvaristů (sláva!) s dotazem, jak nejlépe nakoupit ryby v odborných prodejnách a na co si dát při nákupu pozor. Růžička ryba velká

Chtěl bych se omluvit za vynechaný pondělek. Jednak mám rád tradice, protože si myslím, že jsou důležité a také proto, že se více jak rok dařilo pondělky dodržovat. Pracovní víkend se mi ale protáhl, a když jsem se vrátil v neděli večer domů, bylo již příliš pozdě.

Tak tedy: málokdo, krom odborníků, si uvědomuje, že v odborných prodejnách nakupujeme dvojí zvířata. Pominu terarijní živočichy. Jednak je to zcela samostatná kapitola a nakonec, jsme přece jen více u akvaristů.

Ano, dvojí živočichy. Ryby odchované našimi akvaristy a ryby dovezené. A i když se vám bude zdát toto dělení na první pohled podivné, je tomu tak a věřte, že vím o čem píši.

Zcela osobně jsem si začal takto dělit ryby hned po roce 1990, kdy se otevřel trh a do republiky se začaly dovážet akvarijní ryby ve velkém množství ze zahraničí. Byla to pochopitelně velká sláva a do akvárií se tak dostaly ryby z celého světa. Do té doby se u nás prodávaly akvarijní ryby výhradně (99.9 %) z vlastní, české produkce. Tedy odchované u českých akvaristů.

Tento fakt však přinesl i jinou a to nezanedbatelnou skutečnost. Z importovaných ryb se k nám dostaly i nemoci, s kterými jsme se doposud nesetkali. Vznikaly karanténní sklady ryb, které ovšem nestačily zásobovat trh, protože byl, jak se říká hladový. A tak se ryby uskladnily na nutně krátkou dobu a expedovaly se do prodejen. Z těch se potom nemoci velmi rychle rozšířily do akvárií po celé naší vlasti. Nakonec, po otevření hranic se to dalo očekávat a mnozí na tuto skutečnost byli připraveni, ale kolik jich bylo?!

Zajímavostí je, že před rokem 1990 se z naší republiky vyváželo velké množství akvarijních ryb, ale dovozy byly minimální. Proto se také naše chovatelství na západě velmi cenilo. Jeden můj zahraniční partner nazval v tu dobu naší akvaristiku jako panenskou. A byla to pravda. Zatímco se obří sklady importovaných ryb na západě často potýkaly s různými infekcemi, naše akvaristika z výše uvedených důvodů byla těchto pohrom ušetřena. Ryby od našich akvaristů jsou ale ceněny dodnes, protože jsme opravdu v tomto oboru dobří.

Věřím, že i dnes, kdy se trh již nasytil, jsou karantény importovaných druhů ryb nedostatečné. Těžko lze ale toto obchodníkům vyčítat, protože správná karanténa by trvala po dobu například tří měsíců až půl roku. Kolik by taková ryba stála? Myslím, že by si mohl málokdo takový přepych dovolit. Důležité také je, že ryby prokazatelně pocházející z importu, je třeba karanténovat odlišně, než ryby od našich chovatelů.

Jak to tedy je? Jak poznat takovou rybu a její původ? Jak se orientovat v tom rozdílu, když na rybě zkrátka nevisí popiska či věta: český návod přiložen. Jak je karanténovat? Ryby s rodokmeny prozatím nikdo neprodává (alespoň ne v obchodech) a tak se budu snažit vám alespoň napovědět.

V první řadě rozdělíme samotný nákup ryb na obchod a chovatele. Budete-li nakupovat u chovatele, je na první pohled vše jasné. Takový člověk se i pozná. Je zkrátka postižen akvaristikou, mívá tik, je povětšinou nevyspalý a rád se vám pochlubí s mnoha akvárii plnými ryb a když se ho zeptáte jak se mu daří, odpoví většinou zcela z cesty.

Ale pravý akvarista vás nakonec dotáhne k úplně zastrčenému akváriu, kde se prohání na první pohled zcela obyčejná čudla a valí na vás oči, co že on to v akváriu nemá. Zatímco vy neustále pošilháváte po akváriích plných barevných ryb, on vypráví o té pro vás zcela nenápadné a obyčejné rybce. Stane-li se vám to, proboha jen neříkejte, že se vám ten poklad nelíbí! To je prostě tabu! Pozor, jsou v afektu schopni i neuvážených činů!

Takže, u takového akvaristy se většinou vše potřebné dozvíte a když ne, můžete se i zeptat. Radím, i když se zdá, že karanténa u takto pořízených ryb je zbytečná, není to pravda. Můžete si říci, že vám chovatel nemocnou rybu přece neprodá. Neprodá, budete mít pravdu. Ale ona nemocná být ani nemusí. Nemoc může přijít právě až vašim nedobrým a třeba i neodborným zacházením při transportu i při umísťování takového pokladu do nového akvária.

U tohoto problému se na chvíli zastavím. Jde o to, aby ryba, kterou transportujete neprodělala zbytečně velký šok. Ona ho tak jako tak prodělá, ale je pouze na nás, jak velký. Takže, důležitá je v první řadě voda a její teplota. Vodu na transport používáme většinou z akvária, ve kterém doposavad byla ryba umístěna. To v takovém případě, kdy transport netrvá delší dobu, dejme tomu do šesti hodin od přelovení. Ryby se přepravují v plastikových sáčcích.

Existují sáčky přímo k tomuto účelu vyráběné. Můžete však použít i nový "igeliťák", u kterého je nutné omotat gumičkami oba spodní rohy. To proto, aby se ryby v rozích během transportu neumačkaly. Tento problém se dá také vyřešit tak, že sáček s rybami budete transportovat zavřeným otvorem dolů. V tom případě ale doporučuji použít dvě gumičky na pojištění proti otevření sáčku.

Sáček s vodou a rybami by měl být rozhodně před uzavřením napuštěn medicinálním kyslíkem. V dnešní době to již není problém a každá odborná prodejna či chovatel toto vybavení vlastní. Povezete-li ale deset neonek do vedlejší ulice, je kyslík zbytečný.

Rada: po zakoupení ryb v prodejně na to upozorněte prodávajícího. Zjistil jsem, že se to běžně nedělá a povezete-li ryby delší dobu, mohou i uhynout.

Teplotu přepravovaným rybám musíte zajistit všemi možnými prostředky. Nelze-li jinak, sáček se transportuje pod košilí na holém těle! Správně se ale používají různé termoboxy, které udrží teplotu vody v sáčku na potřebnou dobu transportu. Pozor! Vodu při převozu ryb nepřehřívat. U většiny běžných ryb postačí na tuto krátkou dobu 20 - 22°C.

Ryby se dají transportovat po dobu až 48 hodin i více, ale k tomuto účelu musí být připravené. Profesionálové vědí, že ryby připravené na export se 24 - 48 hodin nesmí krmit. Tyto ryby jsou již dosti velké na to, aby to bez problémů vydržely.

Je to z toho důvodu, že nakrmené ryby by velmi rychle minimální množství vody v sáčku znečistily a mohlo by dojít k jejich otravě. Toto ale neplatí u běžně přenášených ryb na krátkou vzdálenost např. z akvaristiky do bytového akvária.

Příště se zmíním o nakupování ryb přímo v akvaristice a o jejich nutné karanténě.

Jiří Růžička



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !