Neviditelný pes

AKVARISTIKA: Akvária a technika pro akvaristiku

13.2.2006 22:12

Vyrobeno je většinou ze skla, a to skla tabulového, které se jmenuje "FLOUT". Jedná se o velmi kvalitní, neznatelně nazelenalé sklo. Nenajdete v něm místa, která zkreslují průhled a už vůbec ne různé kazy a bublinky.

Sílu skla udává velikost a to hlavně výška akvária, protože s výškou sloupce vody roste i tlak. Existují různé tabulky, podle různých autorů. Mnozí je zpochybňují a většinou se má za to, že síla skla pro akvária je v těchto tabulkách předimenzovaná. V tomto případě ale není šetření na místě. ryba s rostlinou

Výpočet objemu: a x b x c - je to jednoduchý vzorec, každému známý ze školních lavic. Tedy, akvárium dlouhé 70cm, vysoké50cm, a široké 40cm, ( a=7, b=5 a c=4, již v dm), dosadíme 7 x 5 x 4 = 140. Akvárium má objem 140 l. Výpočet tlaku: Tak např. na dm čtverečný. Budeme počítat s tím, že hmotnost vody je přibližně 1kg/1l , spočítáme si, že tlak na dm čtverečný při výšce sloupce vody 50 cm je 5 kg. (Je to přibližné, fyzikové prominou, ale pro naše účely toto postačí).

Tento výpočet nám říká, že tlak vody v takovém akváriu není příliš velký, ale pozor!Stačí nepatrný kamínek, či nečistota pod akváriem a po napuštění nás může čekat nemilé překvapení… Jak víme sklo má zázračné vlastnosti, ale je také velmi křehké, takže pozor při ukládání nové nádrže. Nejlépe je uložit akvárium na měkkou, pečlivě očištěnou podložku (polystyrén, molitan…)

Zmíním se zde i o lepení akvária, kdyby jste se rozhodli o samovýrobu. Vyjde to levněji, ale pokud si hodláte zařídit jedno akvárium pro podívání, doporučuji takové zakoupit v odborné prodejně. Budete-li se chtít seznámit blíže s lepením, napište dotaz. Nyní několik rad pro představu.

Nemá význam, abych zde uváděl postup při zasklívání rámového akvária do sklenářského tmelu, (kytu). Je to zastaralé a dnes se již tento způsob výroby akvária nepoužívá. Tabule skla si necháme odborně nařezat a můžeme se poradit i se sklenářem, jakou sílu zvolit. Sklo lepíme silikon - kaučukovými lepidly. Jsou různých barev i transparentní, tedy průhledná.

Pozor! Existují též silikon - kaučukové tmely! To je špatně! Tmely se používají na spárování dlaždiček, utěsnění okapů, vodovodní armatury atd. Pro lepení akvária používáme pouze lepidla! Použití je již dnes vyznačeno na obalu. Nebo použijeme lepidla od specializovaných firem, zakoupená v odborné prodejně.

Styčné plochy se nezabrušují! Je to bohužel rozšířený blud. Silikon - kaučuky drží sklo při sobě velmi dobrou adhezí(přilnavostí). Je to asi tak, kdybychom přisáli gumovou přísavku na hladké, odmaštěné sklo. Bude držet. Přisajeme - li však tuto přísavku na hrubý podklad, např. zabroušený, přísavka odpadne.

Styčné plochy musíme velmi dobře odmastit! Použijeme aceton nebo perchloretylen. Tato odmašťovadla seženeme v odborných drogeriích. Nepoužívejte tzv. domácí chemii např. na mytí a odmaštění oken, či nádobí! (Jar, Iron…)

Akvárium složíme z přesně nařezaných skel. Má to svá pravidla a budete-li mít zájem o postupy, napište. V podstatě se používají dva způsoby: 1) Lepení tzv. na dno. Svislá skla jsou položena na dno. 2) Dno je oblepeno svislými skly, tedy na jeho boky. Pro klidné spaní se do akvárií dají vlepit zpevňující skleněné lišty.

Toto je ale zbytečné, je-li akvárium dobře uložené. Vhodné jsou lišty podle vrchní hrany čelního a zadního skla zevnitř akvária, asi tak 1cm pod okrajem. Zamezí průhybu skla tlakem vody a použijí se též na položení krycího skla. Pochopitelně, nekvalitní lepidla mohou časem prorůst řasou. Také nevhodnou manipulací můžeme při odstraňování řasy žiletkou porušit celistvost slepu, ale věřte, že silikon - kaučukové lepidlo, vhodně zvolené, a použité, samo o sobě nepovolí!

V opačném případě se jedná určitě o chybu v technologii slepu, nebo nevhodně voleného lepidla. Málo kde se uvádí, že skla k sobě lepená by se neměla dotýkat. To znamená, že mezi skly by měla být alespoň ? mm vrstva lepidla. Docílíme to tím, že při lepení vkládáme mezi skla vymezovací podložky, které po zvulkanizování lepidla odstraníme a otvory dolepíme.

Je nutné si uvědomit, že odolnost těchto lepidel je prověřena již mnoholetým používáním nejenom v akvaristice, ale i ve stavebnictví, kde tato lepidla drží mnohasetkilové bloky skla na budovách. Budete-li chtít rozbít akvárium např. kladivem, sklo rozbijete, ale slepy vydrží!

Je zde možná ještě kombinace lepeného akvária v kovovém rámu. Skleněné tabule se vlepí do předem svařeného kovového rámu, nebo se hotové akvárium oblepí např. hliníkovými profily. Toto se ale používá u speciálních akvárií, např. svou velikostí, nebo akvárií, která jsou umístěna ve veřejných prostorách. Hrany akvária jsou tak chráněny proti úderu. Není - li potřeba toto řešení např. z hlediska estetického, je do domácnosti zbytečné.

Existuje ještě více možností, které jsou na první pohled téměř nemožné, např skla se v rozích dotýkají pouze hranami a prostor, který vznikne se vyplní lepidlem. To je také důkazem toho, jaké vynikající vlastnosti silikon - kaučuková lepidla mají. Zkrátka, budete - li se bát pořídit si akvárium do bytu, protože by se mohlo rozbít, odneste z bytu i televizi, okna, knihovny...

Na tomto místě je třeba připomenout, že akvárium není jen nádoba na uchovávání života v umělých podmínkách, ale v domácím prostředí by mělo plnit estetickou i praktickou funkci. Jeho vybavení, jak technikou, tak živými tvory, je důležité, ale ne vždy se věnuje pozornost jeho umístění, velikosti a provedení.

Žijeme v době, kdy si můžeme nechat vyrobit akvárium, či terárium na míru a nezaplatíme přitom o mnoho víc, než když si koupíme akvárium hotové, ze sériové výroby. Všeobecně se má za to, že pro akvárium je potřeba "udělat místo". Pokusme se zkrátka o to, umístit akvárium tam, kde místo je. To znamená přizpůsobit jeho tvar a velikost místu, které vybereme. Je nutné si jen uvědomit, že akvárium by nemělo stát naproti oknu a už vůbec ne před ním. Denní světlo, je-li intenzivní, akváriu vadí. Zmíním se o tom v dalších kapitolách tohoto seriálu.

Omyl je, že akvárium musí být krychle nebo kvádr. Dnes se již setkáme s akvárii mnoha tvarů. Když jsem otvíral v roce 1985 akvaristiku v Praze Modřanech, stálo uprostřed prodejny osmiboké akvárium o průměru 120 a výšce 50 cm. Pamatuji si, že se mnoho lidí podivovalo nad tím, že je akvárium slepeno. Dnes již není výjimkou spatřit akvárium různých tvarů - např: trojúhelník, pětistěn, šesti i osmistěn. Existují i jiné, fantastické tvary, které jsou vyrobeny většinou pro výstavní účely.

Budeme-li uvažovat o praktickém využití akvária a pomineme-li estetiku, je např. velmi vhodné umístění v místnostech se suchým vzduchem. Byty v panelových domech, suchých kancelářích a tak podobně. V bytě s ústředním topením se kvalita vzduchu vylepší. Toto je známo zvláště u lidí, kteří trpí chorobami právě ze suchého prostředí.

Mohu uvést příklad jednoho mého známého. Na mou radu umístil akvárium do pokojíčku (v paneláku) svého syna, který trpěl astmatickými záchvaty. Jeho stav se po krátké době podstatně vylepšil. Jeho syn byl šťastný, že měl akvárium a jeho rodiče byli také šťastní, že se vylepšil stav jejich syna. No, není to nádhera!?

Proto, nemusíte se bát katastrofických scénářů, nemusíte mít neklidné sny. Máte-li alespoň částečný vztah k přírodě a koketujete-li s myšlenkou na akvárium, doporučuji.

Příště si řekneme něco o technice, která je pro akvaristiku nezbytná a zmíníme minimum bezpečnostních předpisů a pravidel.

Pište tedy a ptejte se. Budete-li reagovat na moje články, budete-tím spoluvytvářet tyto stránky.

Jiří Růžička


zpět na článek