25.1.2021 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

AKVARISTIKA: Akvária a technika pro akvaristiku

Akvárko, škopek, bazén, nádrž, necky a já nevím jak ještě jinak se v akvarijním slangu akváriu říká. Akvárium je základní pomůckou pro chov většinou tropických ryb v zajetí. Hlavně potom v bytových podmínkách. Ještě více zobecněno - vivárium.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr 31.5.2009 16:43

Je vypuštěné akvárko bezpečné?

Dobrý den, dostal jsem již několik měsíců vypuštěné 250 l. akvárium. Lepené, bez rámu. Jen nevím, jestli ho můžu v klidu napustit a dát nad maminčin nový koberec na stolek. Nepraskne? Není lepší jej rozřezat, donést ke skláři a nechat udělat znova? Děkuji za názor.

Láďa 18.1.2009 10:54

Postup lepení 300l akvária

Dobrý den

Přečetl jsem si Váš článek, který mě zaujal. Chtěl bych si sám slepit akvárium o objemu cca.300litrů. Počítám se sílou skla 12mm. Můžete mi prosím poskytnout více info?

Děkuji předem.

petr 12.12.2008 21:48

síla skla pro lepené akvárium

Dobrý den

Nechal sem si slepit od známého akvárium z FLOUTU o rozměrech

d 100 v 52 š 37 cm o síle skla 6mm stačí to? já osobně bych ho

lepil z 8mm.Druhé akvarko má rozměr d 100 v 42 š 50 cm a také

ze šestky mám obavu že sklo je slabé.Díky za odpověď

rada 15.11.2008 17:28

smajlík

hahaha

Roman 24.4.2008 17:50

lepeni velike nadrze

dobry den,chci se zeptat.chci lepit obri akvarium/tedy na nase pomery.na 1800l.mam kalene sklo,ktere ma dosedave plochy strojove zabrousene/absolutne hladke./.pri rozmerech 1800 x 850 x 850.samozrejme,ze vlepim na dno i boky nadrze normalni sklo /12mm/ pro zpevneni.muzete mi poradit,jestli delam dobre?

Vave 14.2.2006 12:03

Rozhodně je to povídání o rycičkách

moc a moc příjemné a zajímavé! Asi sice budu navždy obdivovatel akvária bez akvária, ale budu poučený obdivovatel! :o)
Hanča 13.2.2006 12:48

Rybí potěr

jsme ponechali v původním akváriu mezi ostatními rybkami. Ty malé rybičky vypadají hrozně legračně, jako očičko s ocáskem. Bylo zajímavé pozorovat, že do jejich hlídání a odhánění ostatních rybek se zapojovali oba rodiče (tedy aspoň předpokládám, že to byli rodiče). Je fakt, že zdaleka všechny neuhlídali, ale asi pět nebo šest nejzdatnějších přežilo.
zana 13.2.2006 14:56

Re: Rybí potěr

podle mých zkušeností pomáhá, když je akvárko hodně zarostlé (nemyslím džungli, ale aby se prckové měli kam schovat před strýčky a tetičkami)
Hanča 13.2.2006 15:36

Re: Re: Rybí potěr

Jo, je to tak. Naše rybí rodinka má v akvárku různé skrýše - kameny a tunely a tam ti malí byli rodičovstvem vždycky nahnaní.
Hela S. 13.2.2006 16:03

Re: Rybí potěr

No jo, jenomže tohle hlídání mládeže u živorodek nefunguje. Tam, když ryba není dostatečně zdatná a rychlá, sežere ji klidně vlastní máma. Takže šance se zvyšuje právě dobře osázeným akváriem, aby se mrňata měla kam schovat :-)
Kačer 13.2.2006 10:51

Moc pěkné!

My měli akvárium lepené, s tím kovovým rámem. Už se moc těším na pokračování. Měla bych také jeden dotaz, sice nesouvisí se zařizováním akvária, ale s rybičkami. Když se živorodkám narodí malé rybičky, je dobré je izolovat od rodičů a ostatních rybek? Nebo je lepší je v akváriu nechat, i když je ostatní mohou sežrat :o(
Jiří Růžička 13.2.2006 12:07

Re: Moc pěkné!

Je to tak,budete-li mít v úmyslu rybyčky zachovat,je lépe je izolovat.Ale potom si musíte přpravit papání,které taková miminka potřebují.Zrovna tak je nutné počítat s nádrží,do které je,až vyrostou dáme.Ty budou mít další potěr a další akvárko a ..................No a to už se pomalu stáváte akvaristou(stkou).V opačném případě se nic nestane,když necháte potěr svému osudu.Již jsem zmiňoval,že nejlepží potravou pro rybu je ryba.Ostatním rybám v akváriu jen zlepšíte na čas jídelníček.Je to přirozené a velmi vhodné.(Ostatní v seriálu.........)
Jiří Růžička 13.2.2006 12:08

Re: Re: Moc pěkné!

Omlouvám se - zlepšíte-
Kačer 13.2.2006 12:18

Re: Re: Re: Moc pěkné!

Jéééé děkuji za tak rychlou odpověď! Takže jestli jsem to dobře pochopila, narodí se rybí prťousi, dám je samotný do menšího akvárka a krmím je nějakým speciálním krmením, až odrostou přendám je do většího...co by se stalo kdybych je vrátila do původního akvárka s ostatními rybími kámoši...až by byli odrostlí? Je to možné?
Jiří Růžička 13.2.2006 12:28

Re: Re: Re: Re: Moc pěkné!

No jasně,ale potom budete muset zvětšit i to akvárium.No, víte co!?V díle oživotním prostředí v akváriu se to vše dovíte!Má to svá pravidla a neni to složité.
Zdena bez psa 13.2.2006 12:28

Kačere, Kačírku,

Určitě dostaneš odbornou odpověď, ale já se obávám, že tímto způsobem nebudeš mít akvárium, ale rybí polívku. Nebo doporučuji na selekci našeho Mouryna. Ten je odborníkem v lovu rybiček. Zatím těch venkovních karásků, ale jiné druhy nemá na kontě jen proto, že nebyla příležitost.
Kačer 13.2.2006 12:43

Re: Kačere, Kačírku,

Tak to vypadá, že by Mouryn mohl sekundovat medvědům lovícím lososy...mňam! Ten by mu určitě chutnal. Koukala jsi se na ten článek o kocourovi bez domova? Je moc roztomilý, ale bohužel není ochočený, takže jenom k domečku :o( doufám, že si ho někdo vezme. Zkouším se zplodit článek o těch dvou příšerách co mám doma, ale nemám básnický střevo tak na něj čekám :o))
Zdena bez psa 13.2.2006 13:27

Re: Re: Kačere, Kačírku,

Další ochočený a velmi přátelský bydlí u nás v kůlně. Je nádherně černý a pod krkem má malinký flíček  bílý. Vyhnal Džejára, který se už nechal i pohladit. Ten se u nás stravoval rok. Když přišel nenechal na sebe sáhnout,  měl zraněnou tlapku a vyražené zuby. Dostala jsem ho opravdu do kondice. Odčervila a odblešila a teď se obávám, že ty poslední mrazy a boj s černým pantherem nepřežil.  Snad je lepší, že to nevím jistě.
Jiří Růžička 13.2.2006 13:10

Re: Re: Moc pěkné!

No a je to tu!Rybybybybybyčky.To je bomba.RYBIČKY!!!Pochopitelně!Čtvrťáci,co vy na to?
Kačer 13.2.2006 13:12

Re: Re: Re: Moc pěkné!

:o)))))) to bylo jenom na okraj tak se na nás nezlobte :o)
Jiří Růžička 13.2.2006 13:37

Re: Re: Re: Re: Moc pěkné!

Ale to je omyl.Mám rád řeči o kočkách a všech jiných žouželích!To byĺa moje omluva za gramatickou chybu ve slově rybičky.Jinak náš Píšek(kocour) dělá také různé brikule a axely.Zrovinka teď loví můj palec u nohy.Auuuu
Zdena bez psa 13.2.2006 13:52

Re: Re: Re: Re: Re: Moc pěkné!

Pane Růžičko,  já Vás pochopila správně. S češtinským úletem si hlavu nedělejte. Já byla mnohé roky degenerovaná jen obchodní češtinou a když se tu vyjadřuji, mám děsné slabiny.  Co se týká rybiček, mám dětské vzpomínky na čichavce a skaláry a závojnatky a kančíky. Ale to jsem psala k Vašemu 1. příspěvku. (Jenomže to bylo připlácnuté ve skluzu. Prostě někdy se ke Zvířetníku dostanu až druhý den.) Zdravííííím Píška.
Jiří Růžička 13.2.2006 14:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moc pěkné!

No,mně normálně nedělá pravopis problém,ale jsem srdcař.Co já napíšu,jde opravdu rovnou z dušičky a tak se stane,že to žbluňkne.Normálně to opravím po přečtení,ale tady to není možné.Po napsání se výše napsané slovo skryje a neni možné ho opravit.No a je to.
Rozhodně si starosti nedělám,to já jen o ty čtvrťáky...........
Kačer 13.2.2006 17:51

Re: Re: Re: Re: Re: Moc pěkné!

Aháá :o) já si toho vůbec nevšimla! Píška zdravím, já mám na lovení palců u nohy dvě psice potrhlice :o)) obzvláště ta mladší, štěňátkoidka, to někdy přežene...ale zatím palce mám oba :o)
cassul 14.2.2006 19:38

Re: Moc pěkné!

Já je tam nechávám. Když se mi čas od času vykulí živorodky (xify nebo gupky) tak je legrační pozorovat, jak sebou umí mrskat skaláry a jak náhle se promění majestáně a důstojně plující ryba v bleskurychle útočícícího predátora. Zážitky mladých xif se bohužel nedochovají...
Hela S. 13.2.2006 10:26

Pěkné,

přidám se s dotazy. Co si mám představit pod větou, že akvárium by nemělo stát naproti oknu? Takhle věta je uvedena snad ve všech příručkách se zdůvodněním, že je tam příliš mnoho světla. Znamená to, že by nemělo být umístěno u zdi, která je proti oknu, nebo se jedná jen o prostor přímo proti prosklené ploše okna? Je snad nejvhodnější místo pro akvárium vedle okna? Pak mám smůlu, neboť tam se mi nevejde :-( Asi hodně závisí na tom, kam je okno orientované. Pokud bude na jih, intenzita slunečního svitu bude v místnosti větší, než u okna na západ. Jak mám teda najít to správné místo pro akvárium. Metoda pokus-omyl asi není nejlepší. 200 kg se přesouvá špatně :-)))
Jak je to s životností skla u akvária? Je nějaké doporučení, že se, třeba po 20-ti letech, má koupit akvárium nové? Sklo přece taky mění své vlastnosti vlivem tepla, světla, tlaku vody ... Běžné sklo časem křehne, je náchylnější k rozbití. Jak je to u akvarijního skla?
Díky za krásný seriál. Těším se na další pokračování :-)))
Jiří Růžička 13.2.2006 12:25

Re: Pěkné,

Umístění akvária se budu věnovat v dalších dílech seriálu,ale ve zkratce,platí,že čím méně denního světla,tím lépe.Musíte ale pak vytvořit světelné podmínky umělé.Problém je v tom,že,jak jsem již uvedl,akvárium je uměle vytvořené prostředí a aby se v něm vytvořily podmínky jako jsou v přírodě,nato je i přípiš malé.Denní světlo mění s počasím a letním obdobím svoji intenzitu.Je též potřeba si ujasnit,že chováme ryby z tropů a tam je docela jiný světělný režim.Hodí-li se akvárium umístit zrovna na světelně nevhodné místo,použijte zastínění.Ale sledujte seriál,vysvětlím více.
Ptáte-li se na pevnost skla vzhledem k jeho pevnosti,platí to u výloh a nebo tam,kte se sklo střídá se střídavými vlivy.U výloh,mimochodem často používaných k výrobě akvárií,je třeba si uvědomit,že v létě,při přímém slunečním žáru je sklo vystaveno vysokým teplotám a naopak v zimě zase  mrazům a tak bych rozhodně nedoporučoval takto získané sklo použít.Budeme-li ale mít sklo nové a kvalitní,nic ve zlém,ale i když budete mladičká a dožijete se požehnaného věku,nepřežijete ho.Je třeba jen kontrolovat případné prorůstání lepidla řasou,pokud je akvarium lepeno nevhodným lepidlem.Proto se přikláním k lepení akvárií transparentním,tedy průhledným,lepidlem.Dá se dobře kontrolovat.
 
Kuře 13.2.2006 14:32

Re: Re: Pěkné,

Z mé mnohaleté praxe doporučuji ve věci lepidla pravý opak: lepidlo neprůhledné, nejlépe černé. Nepropouští totiž světlo, a tak neumožňuje řasám růst.
Jiří Růžička 13.2.2006 14:43

Re: Re: Re: Pěkné,

Jasně,ale volíme-li dobré lepidlo,nepropustí řasu také,i když je transparentní.Problém je v tom,že zakoupené akvárium budeme těžko po 10 letech reklamovat.
Mimochodem,určité druhy potvůrek řas rostou i v tmavém prostředí, a dokonce s pomocí mikroorganismů,dovedou to samé.
Tak-či tak,osobně dávám přednost možnosti kontroly.
cassul 14.2.2006 19:44

Re: Pěkné,

Pozitivně vím o nádržích někdy z padesátých let, jsou ještě v kovových rámech a drží dodnes. Já mám jedno amatérsky slepené akvárium staré mimimálně třicet let s bílým lepidlem a nejsou s ním absolutně žádné problémy, vyjma poněkud slabšího vzhledu.